Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари стратегик шерикликни янада мустаҳкамлашга интилиш қатъийлигини тасдиқладилар
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Гурбангули Бердимуҳамедовни таваллуд куни билан самимий қутлаб, мустаҳкам соғлиқ, оилавий бахт-саодат, қардош Туркманистон халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Ўз навбатида Халқ Маслаҳати Раиси Ўзбекистон етакчисига Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг саломини етказди.
Томонлар стратегик шерикликнинг бугунги ҳолатини юксак баҳоладилар. Барча даражаларда яқин ва самарали алоқалар давом эттирилмоқда. Товар айирбошлаш ҳажми барқарор суръатда ўсмоқда, саноат, энергетика, транспорт ва бошқа устувор тармоқларда кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. “Шовот-Тошовуз” савдо зонаси унумли фаолият юритмоқда.
Ҳудудлараро, ишбилармонлик ва маданий-гуманитар алмашинувлар кенгаймоқда.
Яқинда Ашхобод шаҳрида бўлиб ўтган Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгаши йиғилишларининг якунлари юксак баҳоланди.
Жорий йил октябрь ойида Туркманистонда бўлиб ўтадиган Марказий Осиё ва Озарбайжон давлат раҳбарларининг саккизинчи Маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш доирасида минтақавий кун тартибини мувофиқлаштириш ва илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана подтвердили курс на дальнейшее углубление стратегического партнерства
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с днем рождения, выразив искренние пожелания крепкого здоровья, семейного счастья и благополучия, мира и процветания братскому туркменскому народу.
В свою очередь, Председатель Халк Маслахаты передал лидеру Узбекистана приветствия Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
Стороны высоко оценили нынешний уровень стратегического партнерства. Поддерживаются тесные и плодотворные контакты на всех уровнях. Устойчиво растут объемы товарооборота, реализуются проекты кооперации в промышленности, энергетике, транспорте, других приоритетных отраслях. Эффективно работает торговая зона «Шават-Дашогуз».
Расширяются межрегиональные, деловые и культурно-гуманитарные обмены.
Дана высокая оценка итогам состоявшихся недавно в городе Ашхабаде заседаний Межправительственной комиссии и Делового совета.
Особое внимание уделено координации и продвижению региональной повестки в контексте подготовки к восьмой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии и Азербайджана в октябре текущего года в Туркменистане.