Ўзбекистон Президенти Жаҳон банки билан шерикликни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди
Антонелла Бассани давлатимиз раҳбарига Жаҳон банки президенти Ажай Банганинг самимий саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Жаҳон банки гуруҳи билан стратегик ҳамкорликни Янги Ўзбекистонда олиб борилаётган таркибий ислоҳотларнинг устувор йўналишлари бўйича кенг миқёсда ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда ушбу нуфузли халқаро молиявий институт билан икки томонлама алоқалар ва конструктив шериклик мисли кўрилмаган даражага кўтарилгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўтган йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида Жаҳон банки президенти билан эришилган олий даражадаги келишувлар изчил амалга оширилмоқда.
Қўшма лойиҳалар портфели 15 миллиард доллардан ошди. Тошкент шаҳрида Жаҳон банкининг минтақавий офиси муваффақиятли фаолият юритмоқда. Молиялаштиришнинг янги механизмлари самарали жорий этилмоқда.
Жорий йилда бўлиб ўтадиган Жаҳон банки олий раҳбариятининг ташрифлари ва қўшма тадбирларга пухта тайёргарлик кўриш муҳимлиги таъкидланди.
Ижтимоий-иқтисодий тараққиётнинг энг асосий йўналишларини қамраб олувчи янги узоқ муддатли Мамлакат дастурини ишлаб чиқиш режалари қўллаб-қувватланди.
Кичик ва ўрта бизнесни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш, камбағалликни қисқартириш чора-тадбирларини амалга ошириш, давлат корхоналарини хусусийлаштириш бўйича қўшма дастурларни илгари суриш ҳамда иқтисодиёт тармоқларига сунъий интеллект технологияларини жорий этишда Жаҳон банки гуруҳининг молиявий воситаларидан фойдаланишни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Сув хўжалиги соҳасини молиялаштириш, инсон капиталини ривожлантириш, шунингдек, Ўзбекистоннинг халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилашга кўмаклашиш масалаларида яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш ҳам устувор вазифалардан бири сифатида қайд этилди.

Президент Узбекистана обсудил дальнейшее развитие партнёрства со Всемирным банком
Антонелла Бассани передала главе нашего государства искренние приветствия и добрые пожелания от президента Всемирного банка Аджая Банги.
Были обсуждены вопросы полномасштабного развития стратегического сотрудничества с Группой Всемирного банка в приоритетных направлениях проводимых структурных реформ в Новом Узбекистане.
С глубоким удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы беспрецедентный уровень двустороннего взаимодействия и конструктивного партнерства с этим глобальным финансовым институтом.
Последовательно реализуются договоренности на высшем уровне, достигнутые с президентом Банка в городе Нью-Йорке в сентябре прошлого года.
Портфель совместных проектов превысил 15 миллиардов долларов. В Ташкенте успешно функционирует региональный офис Банка. Эффективно внедряются новые инструменты финансирования.
Подчеркнута важность тщательной подготовки к предстоящим в этому году визитам высшего руководства Банка и совместным мероприятий.
Поддержаны планы по формированию новой долгосрочной Страновой программы сотрудничества в наиболее востребованных сферах социально-экономического развития.
Особое внимание уделено расширению использования инструментов Группы Банка по поддержке развития малого и среднего предпринимательства, реализации мер по сокращению бедности, совместному продвижению программ приватизации государственных предприятий, внедрению искусственного интеллекта в секторах экономики.
Среди приоритетов также отмечено тесное взаимодействие в вопросах финансирования водного сектора, развития человеческого капитала, содействия в улучшении позиций Узбекистана в мировых рейтингах