Ўзбекистон Президенти Халқаро валюта жамғармаси билан шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Учрашув аввалида Бо Ли давлатимиз раҳбарига Халқаро валюта жамғармаси бошқарувчи директори Кристалина Георгиеванинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Глобал молия бозорларининг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ушбу нуфузли халқаро институт билан амалий ҳамкорликни, энг аввало, ўтган йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида Халқаро валюта жамғармаси раҳбари билан ўтказилган учрашувда эришилган келишувлар доирасида янада мустаҳкамлашнинг асосий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Юртимизда пул-кредит, валюта ва фискал сиёсатни такомиллаштириш каби йўналишларда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда жамғарма муҳим ўрин тутиши қайд этилди.
Макроиқтисодий сиёсат стратегияси ва рақамли тўловлар тизимини ривожлантириш, капитал ҳаракатини либераллаштириш, миллий статистика методологияси ва давлат даромадларини бошқаришни такомиллаштириш ҳамда эркин валюта айирбошлаш курсини қўллаб-қувватлаш масалаларида экспертлик ва техник кўмакни янада кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Мамлакатимиз иқтисодий идоралари учун кадрлар тайёрлаш дастурларини ривожлантириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана выступил за наращивание партнерства с Международным валютным фондом
В начале встречи Бо Ли передал лидеру нашей страны теплые слова приветствия и наилучшие пожелания директора-распорядителя МВФ Кристалины Георгиевой.
Обсуждены текущая ситуация и перспективы развития глобальных финансовых рынков.
Были рассмотрены ключевые аспекты дальнейшего укрепления практического сотрудничества с этим авторитетным международным институтом, в первую очередь в рамках договоренностей, достигнутых в ходе встречи с главой МВФ в городе Нью-Йорке в сентябре прошлого года.
Отмечена важная роль Фонда в реализации масштабных преобразований в нашей стране по таким направлениям, как совершенствование денежно-кредитной, валютной и фискальной политики.
Подчеркнута необходимость наращивания экспертно-технического содействия по развитию стратегии макроэкономической политики и цифровых платежей, либерализации движения капитала, улучшению методологии национальной статистики и управления государственными доходами, поддержанию свободного обменного курса.