Президентимиз ёшларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлади
Давлатимиз раҳбари уларнинг маҳалла ҳаёти, экология, стартаплар, муҳандислик ва китобхонлик маданиятини юксалтириш каби соҳалардаги лойиҳалари билан танишди, лойиҳа ташаббускорлари билан шахсан мулоқот қилди.
Фарғона туманидаги Обод маҳалласи ёшлар етакчиси Исломбек Муҳаммаджонов ўз маҳалласида ташкил этган “Обод таълим” ўқув маркази орқали 600 нафар тенгдошини замонавий касблар ва хорижий тилларга ўқитган. У фаолиятини Германиянинг нуфузли компаниялари билан халқаро шартномалар асосида глобал бозорга олиб чиқишга эришганини сўзлаб берди. Ушбу амалий ҳаракат туфайли маҳалла ёшлар ишсизлиги ва жиноятчилигидан холи ҳудудга айлантирилган.
Шунингдек, “Яшил ташаббуслар” жамғармаси координатори, “Green University” магистранти Гулираъно Мамированинг ташаббуслари эътиборга молик. Унинг экологик-ижтимоий ва “яшил” инновациялар стартапларини йўлга қўйиш борасидаги ишлари давлатимиз раҳбарининг алоҳида эътиборини тортди.
Рангтасвир танловида “Энг оригинал ғоя” номинацияси ғолиби Одинахон Маъмуржонованинг ижодий интилишлари, жисмоний имконияти чекланганига қарамай, уйда таълим олаётган болалар учун “Ўқи ва юксал” лойиҳасини амалга ошириб келаётган Чинора Ғуломованинг матонати Президентимиз томонидан юқори баҳоланди. Уларнинг жамиятдаги инклюзив муҳитни мустаҳкамлашга қаратилган ташаббусларини тизимли қўллаб-қувватлаш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Кўргазманинг стартаплар, тадбиркорлик ва касб-ҳунар майдонида ёшларимизнинг халқаро миқёсда рақобатлаша оладиган интеллектуал салоҳияти намойиш этилди.
Президент мактаби битирувчиси, Чикаго университети талабаси Асилбек Ашуров ўн саккиз ёшида “Makon AI” стартапини таъсис этиб, сунъий интеллектга асосланган SAT/AP тестларига тайёргарлик платформасини яратди.
Бугунги кунда стартапи АҚШ ҳамда Яқин Шарқ ва Шимолий Африка минтақасида 100 мингдан ортиқ мижоз ва инвесторлардан 380 минг доллар сармоя жалб этгани, лойиҳа қиймати 3 миллион долларга баҳоланганини маълум қилди.
Дунёнинг етакчи акселератори саналган “Y Combinator” дастурининг биринчи ўзбек иштирокчиси Сардорбек Раҳматуллоевнинг АҚШда йиллик даромади кўп минг долларлик стартапга асос солгани ва “Meta Superintelligence” компаниясида орттирган тажрибаси ҳам миллий стартап экотизимимизнинг ютуғи сифатида эътироф этилди.
Президентимиз бу каби юқори технологияли лойиҳаларни мамлакатимизда кенг жорий этиш ва ёш тадбиркорларга хорижий бозорларга чиқишда кўмаклашиш давлат сиёсатининг устувор йўналиши бўлиб қолишини таъкидлади.
Муҳандислик ва инновация соҳасидаги тақдимотлар доирасида талабаларнинг сунъий интеллект ҳамда робототехника йўналишидаги муваффақиятлари кўриб чиқилди.
Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети талабаси, дронлар пойгаси бўйича мамлакат чемпиони Билолиддин Исмоилов маҳаллий антидрон тизимларини яратиш ва такомиллаштиришда иштирок этаётганини маълум қилди.
Нукус давлат техника университети талабаси, Нукус ёшлар технопарки резиденти Айзада Асанованинг “Янги авлод автомобиллари” йўналишидаги муваффақиятли лойиҳаси эса ҳудудларда ҳам муҳандислик мактаблари жадал ривожланаётганидан далолат беради. Давлатимиз раҳбари ушбу инновацион ишланмаларни турли тармоқларда жорий этиш зарурлигини қайд этди.
Навқирон авлоднинг маданий-маърифий соҳадаги ва китобхонлик маданиятини юксалтириш йўналишидаги ютуқлари ҳам учрашувнинг асосий мавзуларидан бири бўлди.
Халқаро гўзаллик ва санъат танловлари совриндори Нигина Фахриддинова ҳамда ёш мусиқачи Амина Авазованинг ютуқлари миллий маданиятимизнинг халқаро нуфузини оширишга хизмат қилаётгани айтиб ўтилди.
Шу билан бирга, аҳоли орасида китобхонликни кенг ёйишга қаратилган рақамли лойиҳалар намойиш этилди. “Мутолаа” лойиҳаси раҳбари Сирожиддин Олимов яратган мобиль илова қарийб 5 миллион марта юклаб олингани ва унда ўқилаётган китоблар сони 18 миллиондан ошганини таъкидлади.
Зулфия номидаги Давлат мукофоти соҳиби Нилуфар Эргашева “Яшил сўз” китоби муаллифи, “Сўз” лойиҳаси иштирокчиси.
У Ўзбекистоннинг адабий харитасини яратиш орқали адабий туризмни ривожлантириш ҳамда “Бурҳониддин Марғиноний” илмий-маърифий ва туризм мажмуасида ўзбек ижодкорларининг йирик назм ва наво кечаси, шеърий оқшомлар каби оммавий бадиий концерт дастурларини ташкил этиш таклифини билдирди.
Президент Шавкат Мирзиёев ёшлар билан бўлиб ўтган самимий мулоқотда улар томонидан илгари сурилган истиқболли лойиҳа ва ташаббусларни қўллаб-қувватлади.

Президент Узбекистана поддержал инициативы молодежи
Глава нашего государства ознакомился с их проектами, охватывающими такие сферы, как развитие махалли, экология, стартапы, инженерное дело и повышение культуры чтения, лично пообщался с их инициаторами.
Лидер молодежи махалли «Обод» Ферганского района Исломбек Мухаммаджонов обучил 600 своих сверстников современным профессиям и иностранным языкам через созданный им учебный центр «Обод таълим». Он рассказал, что ему удалось вывести деятельность центра на глобальный рынок, заключив международные контракты с ведущими компаниями Германии. Благодаря этому махалля стала территорией, свободной от молодежной безработицы и преступности.
Примечательны и инициативы координатора фонда «Яшил ташаббуслар», магистрантки «Green University» Гулираъно Мамировой. Ее деятельность по развитию экологических и социальных проектов, а также стартапов в сфере «зеленых» инноваций привлекла особое внимание главы государства.
Высоко оценены Президентом творческие устремления победительницы номинации «Самая оригинальная идея» конкурса живописи Одинахон Маъмуржоновой, а также целеустремленность Чиноры Гуломовой, которая, несмотря на ограниченные физические возможности, реализует проект «Читай и развивайся» для детей, обучающихся на дому. Ответственным лицам поручено обеспечить системную поддержку их инициатив, направленных на укрепление инклюзивной среды в обществе.
На площадке выставки, посвященной стартапам, предпринимательству и профессиональному образованию, продемонстрирован интеллектуальный потенциал юношей и девушек нашей страны, способных успешно конкурировать на международном уровне.
Выпускник Президентской школы, студент Чикагского университета Асилбек Ашуров в 18 лет основал стартап «Makon AI» и разработал платформу для подготовки к экзаменам SAT/AP на базе искусственного интеллекта.
Он сообщил, что на сегодняшний день его стартап привлек 380 тысяч долларов инвестиций от более 100 тысяч клиентов и инвесторов из США, стран Ближнего Востока и Северной Африки, а стоимость проекта оценена в 3 миллиона долларов.
В качестве успеха национальной стартап-экосистемы признаны достижения Сардорбека Рахматуллоева – первого отечественного участника программы ведущего мирового акселератора «Y Combinator», основавшего стартап с годовым доходом в несколько тысяч долларов в США и получившего опыт работы в компании «Meta Superintelligence».
Президент подчеркнул, что широкое внедрение в нашей стране подобных высокотехнологичных проектов и содействие молодым предпринимателям в выходе на зарубежные рынки и впредь будут оставаться приоритетными направлениями государственной политики.
В рамках презентаций в сфере инженерии и инноваций рассмотрены успехи студентов в области искусственного интеллекта и робототехники.
Студент Туринского политехнического университета в Ташкенте, чемпион страны по гонкам дронов Билолиддин Исмоилов сообщил, что в качестве инженера принимает участие в разработке и совершенствовании отечественных антидроновых систем.
Успешный проект студентки Нукусского государственного технического университета, резидента Нукусского молодежного технопарка Айзады Асановой в направлении «Автомобили нового поколения» свидетельствует о динамичном развитии инженерных школ и в регионах. Глава государства отметил необходимость внедрения этих инновационных разработок в различных отраслях.
Одной из центральных тем встречи также стали достижения молодого поколения в культурно-просветительской сфере и в повышении культуры чтения.
Отмечено, что достижения победительницы международных конкурсов красоты и искусства Нигины Фахриддиновой и молодой музыкантки Амины Авазовой способствуют укреплению международного престижа национальной культуры.
Наряду с этим, представлены цифровые проекты, направленные на популяризацию чтения среди населения. Руководитель проекта «Мутолаа» Сирожиддин Олимов сообщил, что разработанное им мобильное приложение было скачано почти 5 миллионов раз, а количество прочитанных в нем книг превысило 18 миллионов.
Обладательница Государственной премии имени Зульфии Нилуфар Эргашева – автор книги «Яшил сўз» («Зелёное слово») и участница проекта «Сўз» («Слово»). Она выступила с предложением разработать литературную карту Узбекистана для развития литературного туризма, а также организовывать масштабные поэтические, музыкальные, литературные вечера и другие массовые художественные концертные программы в научно-просветительском и туристическом комплексе «Бурхониддин Маргинони».
В ходе искреннего диалога с молодежью Президент Шавкат Мирзиёев поддержал выдвинутые ею перспективные проекты и инициативы.