Ўзбекистон Президенти давлат ташрифи билан Грузияда бўлади
Тбилиси шаҳрида Грузия Президенти Михаил Кавелашвили ҳамда Бош вазири Ираклий Кобахидзе билан музокаралар ўтказилиши кўзда тутилган.
Музокаралар кун тартибидан Ўзбекистон – Грузия дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантириш масалалари ўрин олган.
Сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, парламентлараро ва ҳудудлараро алоқаларни ривожлантириш, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштиришнинг амалий жиҳатлари атрофлича муҳокама қилинади.
Томонлар саноат, фармацевтика, кимё, қишлоқ хўжалиги, туризм, энергетика ва ахборот технологиялари соҳаларида кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратадилар.
Шу билан бирга, транспорт-логистика соҳасида ҳамкорлик қилиш ҳамда маҳсулотлар экспорти географиясини кенгайтириш учун қўшимча имкониятлар яратиш масалалари диққат марказида бўлади.
Етакчилар халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб мавзулар юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Саммит якунлари бўйича ҳамкорликнинг турли йўналишларини қамраб оладиган икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўпламини имзолаш режалаштирилган.

Президент Узбекистана посетит Грузию с государственным визитом
Программой пребывания в городе Тбилиси предусматривается проведение переговоров с Президентом Грузии Михаилом Кавелашвили и Премьер-министром Ираклием Кобахидзе.
В повестку дня включены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-грузинских отношений дружбы и многопланового сотрудничества.
Будут предметно рассмотрены практические аспекты укрепления политического диалога, развития межпарламентских и межрегиональных связей, наращивания торгово-экономического сотрудничества и активизации культурно-гуманитарных обменов.
Особое внимание стороны уделят продвижению проектов кооперации в промышленности, фармацевтике, химии, сельском хозяйстве, туризме, энергетике, IT-секторе.
Среди приоритетов – взаимодействие в транспортно-логистической сфере, создание дополнительных возможностей для расширения географии экспорта отечественной продукции.
Лидеры также обменяются мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
По итогам саммита планируется подписание солидного пакета двусторонних документов, охватывающих различные направления сотрудничества.