Ўзбекистон Президенти давлат ташрифи билан Грузияда бўлади
Тбилиси шаҳрида Грузия Президенти Михаил Кавелашвили ҳамда Бош вазири Ираклий Кобахидзе билан музокаралар ўтказилиши кўзда тутилган.
Музокаралар кун тартибидан Ўзбекистон – Грузия дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантириш масалалари ўрин олган.
Сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, парламентлараро ва ҳудудлараро алоқаларни ривожлантириш, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштиришнинг амалий жиҳатлари атрофлича муҳокама қилинади.
Томонлар саноат, фармацевтика, кимё, қишлоқ хўжалиги, туризм, энергетика ва ахборот технологиялари соҳаларида кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратадилар.
Шу билан бирга, транспорт-логистика соҳасида ҳамкорлик қилиш ҳамда маҳсулотлар экспорти географиясини кенгайтириш учун қўшимча имкониятлар яратиш масалалари диққат марказида бўлади.
Етакчилар халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб мавзулар юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Саммит якунлари бўйича ҳамкорликнинг турли йўналишларини қамраб оладиган икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўпламини имзолаш режалаштирилган.

President of Uzbekistan to pay a state visit to Georgia
The program of the visit to Tbilisi includes high-level talks with Georgian President Mikheil Kavelashvili and Prime Minister Irakli Kobakhidze.
The agenda will focus on strengthening friendship and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Georgia.
The leaders will discuss practical measures to strengthen political dialogue, deepen inter-parliamentary and interregional cooperation, expand trade and economic cooperation, and foster cultural and humanitarian exchanges.
The parties will pay particular attention to promoting cooperation projects in industry, pharmaceuticals, the chemical industry, agriculture, tourism, energy, and the IT sector.
Among the priorities are cooperation in the transport and logistics sector and the creation of additional opportunities to expand the geography of Uzbek exports.
The leaders will also exchange views on current regional and international issues.
Following the summit, a substantial package of bilateral documents covering various areas of cooperation is expected to be signed.