Ўзбекистон Президентининг Грузияга давлат ташрифи якунланди
Тбилиси шаҳрида давлатимиз раҳбари Грузия Президенти Михаил Кавелашвили ва Бош вазири Ираклий Кобахидзе билан музокаралар ўтказди.
Ўзбекистон – Грузия дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-транзит, туризм ҳамда маданий-гуманитар соҳалардаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришнинг муҳим масалалари кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисидаги декларация имзоланди. Бундан ташқари, устувор йўналишлардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами алмашилди.
Орбелиани саройида Ўзбекистон етакчисига Грузиянинг олий давлат мукофоти – “Олтин мўйна” орденини тантанали топшириш маросими бўлиб ўтди.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари Тбилиси шаҳрида буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий ҳайкалининг очилиш маросимида иштирок этди.

Государственный визит Президента Узбекистана в Грузию завершился
В ходе пребывания в Тбилиси глава нашего государства провел переговоры с Президентом Грузии Михаилом Кавелашвили и Премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе.
Были рассмотрены ключевые вопросы дальнейшего укрепления узбекско-грузинских отношений дружбы и многопланового сотрудничества, а также расширения практического взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-транзитной, туристической и культурно-гуманитарной сферах.
По итогам переговоров подписана Декларация об установлении отношений стратегического партнерства. Также состоялся обмен солидным пакетом двусторонних документов, направленных на углубление сотрудничества в приоритетных направлениях.
Во дворце Орбелиани состоялась торжественная церемония вручения лидеру Узбекистана высшей государственной награды Грузии – ордена «Золотое руно».
Также глава нашего государства принял участие в церемонии открытия памятника великому поэту и мыслителю Алишеру Навои в Тбилиси.