Ўзбекистон Президентининг Грузияга давлат ташрифи якунланди
Тбилиси шаҳрида давлатимиз раҳбари Грузия Президенти Михаил Кавелашвили ва Бош вазири Ираклий Кобахидзе билан музокаралар ўтказди.
Ўзбекистон – Грузия дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-транзит, туризм ҳамда маданий-гуманитар соҳалардаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришнинг муҳим масалалари кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисидаги декларация имзоланди. Бундан ташқари, устувор йўналишлардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами алмашилди.
Орбелиани саройида Ўзбекистон етакчисига Грузиянинг олий давлат мукофоти – “Олтин мўйна” орденини тантанали топшириш маросими бўлиб ўтди.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари Тбилиси шаҳрида буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий ҳайкалининг очилиш маросимида иштирок этди.

President of Uzbekistan concludes his state visit to Georgia
During his stay in Tbilisi, the President of Uzbekistan held talks with the President of Georgia Mikheil Kavelashvili and the Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze.
The parties reviewed key issues related to strengthening friendship and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Georgia, as well as expanding practical interaction in the political, trade and economic, investment, transport and transit, tourism, cultural and humanitarian spheres.
Following the talks, a Declaration on the Establishment of Strategic Partnership was signed. A substantial package of bilateral documents aimed at deepening cooperation in priority areas was also exchanged.
A solemn ceremony was held at Orbeliani Palace to present the President of Uzbekistan with Georgia’s highest state award, the Order of the Golden Fleece.
The President of Uzbekistan also took part in the unveiling ceremony of a monument to the great poet and thinker Alisher Navoi in Tbilisi.