Тарихий ташриф: стратегик шериклик ва геоиқтисодий юксалишнинг янги босқичи
Сўнгги 23 йил ичида илк бор кузатилган ушбу тарихий ташриф икки давлатнинг сиёсий иродаси, иқтисодий салоҳияти ва геостратегик мақсадлари муштарак эканлигини яққол намойиш этди. Тбилисида имзоланган Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисидаги декларация ҳамда давлатимиз раҳбарининг Грузия олий мукофоти – “Олтин мўйна” ордени билан тақдирланиши бу ишончнинг олий эътирофидир.
Узоқ танаффусдан сўнг амалга оширилган ушбу учрашув Ўзбекистон ва Грузия иқтисодиёти учун кучли драйвер вазифасини ўтайди. Охирги йилларда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 270 миллион долларга етган бўлса, эндиликда бу кўрсаткични яқин йилларда 1 миллиард долларга етказиш бўйича “йўл харитаси” қабул қилинди. Грузиянинг етакчи “TBC” банки Ўзбекистонда муваффақиятли фаолият юритаётгани, Тошкентдан Тбилиси ва Батумига тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилгани мустаҳкам пойдевор мавжудлигидан далолат беради.
Эндиги босқичда фармацевтика, кимё саноати, электротехника, рақамли технологиялар ва туризм соҳаларида имзоланган 2027 йилгача мўлжалланган Кооперация дастури икки мамлакат тараққиётига янги суръат бахш этади. Ишбилармонларнинг лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш учун қўшма Инвестиция жамғармасининг ташкил этилиши ва Ўзбекистоннинг Грузияда ўз элчихонасини таъсис этиши эса алоқаларнинг институционал даражада мустаҳкамланганини кўрсатади.
Мазкур ташрифнинг энг муҳим геоиқтисодий жиҳати – Марказий Осиё ва Жанубий Кавказ минтақаларини боғловчи транзит-транспорт йўлакларини ривожлантириш билан боғлиқ. Ўзбекистон ўз маҳсулотларини жаҳон бозорига чиқариш учун диверсификацияланган транспорт йўналишларига эҳтиёж сезади. Шу маънода, Грузиянинг Поти ва Батуми портлари инфратузилмасидан фаол фойдаланиш, у ерда ўзбек маҳсулотлари учун логистика хаби ва саноат зонасини ташкил этиш режаси минтақалараро савдони бутунлай ўзгартиради.
Давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган, янги ишга тушган “Боку – Тбилиси – Карс” темир йўлини қурилаётган “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” магистрали билан интеграция қилиш ташаббуси Буюк ипак йўлини замонавий форматда қайта тиклашга хизмат қилади. Бу нафақат Ўзбекистон ёки Грузия, балки бутун Марказий Осиё ва Кавказ минтақаларини глобал таъминот занжирининг ажралмас ва энг хавфсиз қисмига айлантиради.
Шунингдек, Ўзбекистон учун ушбу ташриф Президент Шавкат Мирзиёев олиб бораётган фаол ва очиқ ташқи сиёсатнинг мантиқий давомидир. Мамлакатимиз Европа ва Яқин Шарқ дарвозаси ҳисобланган Кавказ минтақасида ўзининг ишончли ва стратегик ҳамкорига эга бўлди. Сиёсий ва иқтисодий манфаатлардан ташқари, Тбилиси марказидаги боғлардан бирига суюкли шоиримиз Алишер Навоий номининг берилиши ўзбек халқи ва маданиятига бўлган чексиз ҳурмат рамзидир.
Хулоса қилиб айтганда, Президентимизнинг Грузияга давлат ташрифи икки томонлама муносабатларда янги асрни бошлаб берди. Бу ҳамкорлик Ўзбекистон миллий манфаатларини таъминлаш, икки дўст халқ фаровонлигини юксалтириш ва кенг минтақада барқарор иқтисодий тараққиётни кафолатлашга хизмат қилади.

Исторический визит: новый этап стратегического партнерства и геоэкономического роста
Этот исторический визит, первый в своем роде за последние 23 года, наглядно продемонстрировал общую политическую волю, экономический потенциал и геостратегические цели двух стран. Декларация об установлении отношений стратегического партнерства, подписанная в Тбилиси, и награждение Главы государства высшей грузинской наградой – орденом Золотого руна – являются высшим признанием этого доверия.
Эта встреча, состоявшаяся после долгого перерыва, послужит мощным двигателем для экономик Узбекистана и Грузии. В последние годы объем взаимной торговли достиг 270 миллионов долларов, и сейчас принята «дорожная карта» по увеличению этой цифры до 1 миллиарда долларов в ближайшие годы. Успешная работа ведущего грузинского банка TBC в Узбекистане, установление прямых рейсов из Ташкента в Тбилиси и Батуми свидетельствуют о прочном фундаменте.
На данном этапе подписанная Программа сотрудничества в фармацевтической, химической, электротехнической, цифровой и туристической отраслях до 2027 года придаст новый импульс развитию двух стран. Создание совместного инвестиционного фонда для поддержки бизнес-проектов и открытие посольства Узбекистана в Грузии свидетельствуют об укреплении связей на институциональном уровне.
Наиболее важным геоэкономическим аспектом этого визита является развитие транзитных и транспортных коридоров, соединяющих регионы Центральной Азии и Южного Кавказа. Узбекистану необходимы диверсифицированные транспортные маршруты для вывода своей продукции на мировой рынок. В этом смысле активное использование инфраструктуры грузинских портов Поти и Батуми, план создания там логистического центра и промышленной зоны для узбекской продукции полностью изменят межрегиональную торговлю.
Инициатива главы нашего государства по интеграции недавно запущенной железной дороги Баку-Тбилиси-Карс с строящейся автомагистралью Китай-Кыргызстан-Узбекистан послужит возрождению Великого Шелкового пути в современном формате. Это сделает не только Узбекистан или Грузию, но и весь регион Центральной Азии и Кавказа неотъемлемой и самой безопасной частью глобальной цепочки поставок.
Также для Узбекистана этот визит является логическим продолжением активной и открытой внешней политики, проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Наша страна обрела надежного и стратегического партнера в Кавказском регионе, который считается воротами в Европу и на Ближний Восток. Помимо политических и экономических интересов, присвоение одному из парков в центре Тбилиси имени нашего любимого поэта Алишера Навои является символом безграничного уважения к узбекскому народу и культуре.
Вкратце, государственный визит нашего Президента в Грузию открыл новую эру в двусторонних отношениях. Это сотрудничество послужит обеспечению национальных интересов Узбекистана, повышению благосостояния двух дружественных народов и обеспечению устойчивого экономического развития в более широком регионе. Мухаррам Дадахуджаева,