Ўзбекистон Президенти АҚШнинг “BlackRock” компанияси билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
Учрашувда стратегик шерикликни, аввало, ёқилғи-энергетика соҳасида янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди. Компаниянинг Ўзбекистондаги лойиҳалари фаол амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари “BlackRock” компанияси билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилаб берди. Хусусийлаштириш соҳасида шерикликни кенгайтириш, мамлакатимизнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш, молия бозорини ривожлантириш, нефть-кимё тармоғидаги лойиҳаларни илгари суриш ҳамда сунъий интеллект технологияларига қўшма инвестиция киритиш шулар жумласидан.
“BlackRock” активлар ва жамғармаларни бошқариш ҳамда молиявий хизматлар кўрсатишга ихтисослашган йирик инвестиция компаниясидир. 2026 йилда компания бошқарувидаги активлар ҳажми 14 триллион долларга етди.

Президент Республики Узбекистан обозначил приоритеты сотрудничества с американской компанией «BlackRock»
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства, прежде всего в топливно-энергетической сфере. С удовлетворением отмечен прогресс по текущим проектам компании в Узбекистане.
Глава нашего государства обозначил приоритеты сотрудничества с «BlackRock». Это, в частности, расширение партнёрства в сфере приватизации, повышение инвестиционной привлекательности страны, развитие финансового рынка, продвижение проектов в нефтехимии, совместные инвестиции в технологии искусственного интеллекта.
«BlackRock» – крупная инвестиционная компания, специализирующаяся на управлении активами и фондами, а также оказании финансовых услуг. В 2026 году активы под управлением компании достигли 14 триллионов долларов США.