Ўзбекистон ва Беларусь Президентлари самарали музокаралар якунларини сарҳисоб қилдилар
Давлатимиз раҳбари Александр Лукашенкога самимий қабул ва илиқ меҳмондўстлик учун чин дилдан миннатдорлик билдириб, Беларусь халқини яқинда нишонланган Мустақиллик куни билан табриклади.
Ушбу расмий ташриф Ўзбекистон – Беларусь муносабатлари ривожида тарихий воқеа экани мамнуният билан қайд этилди.
Жумладан, Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисидаги декларациянинг имзолангани саммитнинг асосий натижаларидан бири бўлди.
Ўзбекистон етакчиси таъкидлаганидек, мазкур ҳужжат давлатлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашда янги саҳифа очиб, томонларнинг кўп қиррали шерикликни узоқ муддатли ривожлантириш борасидаги қатъий интилишини тасдиқлайди.
Музокараларга катта тайёргарлик кўрилгани уларнинг муваффақиятли ўтишида муҳим омил бўлгани қайд этилди.
Ташриф арафасида Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгаши йиғилишлари, сиёсий маслаҳатлашувлар, учинчи Ҳудудлараро форуми, Ўзбекистон маданияти кунлари ҳамда таҳлилий доиралар учрашуви бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари сиёсий мулоқотни янада ривожлантириш ҳамда парламентлараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидладилар.
Саммит олдидан товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард долларга етказиш бўйича аниқ чора-тадбирларни ҳамда устувор соҳалардаги янги лойиҳавий ташаббусларни қамраб олган комплекс режа қабул қилинди.
Бунда қишлоқ хўжалиги, машинасозлик, фармацевтика, электротехника, микроэлектроника, тўқимачилик, мебелсозлик ва бошқа тармоқларда кооперацияни ривожлантириш назарда тутилган.
Ўзбекистонда биринчи атом электр станцияси ва турдош инфратузилмани қуришда Беларусь тажрибасини қўллаш юзасидан келишувга эришилди.
Учинчи Ўзбекистон – Беларусь Ҳудудлараро форумининг якунлари юқори баҳоланди. Форум ишида Ўзбекистоннинг 230 нафарга яқин тадбиркорлари иштирок этди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, МДҲ, ШҲТ ва Қўшилмаслик ҳаракати каби минтақавий ҳамда халқаро тузилмалар доирасидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга интилиш қатъий экани таъкидланди.
Маданият ва санъат, таълим, соғлиқни сақлаш ҳамда туризм соҳаларидаги фаол алмашинувлар давом эттирилади.
Давлатимиз раҳбари Минск шаҳрида Ўзбекистон – Беларусь дўстлиги хиёбонини барпо этиш ташаббуси учун миннатдорлик билдирди.
Жорий йилда навбатдаги тиббиёт, таълим ва туризм форумларини ташкил этишга аҳдлашиб олинди.
Якунда бугунги тарихий ташриф натижалари стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашга ҳамда икки мамлакатнинг барқарор ривожланиши ва фаровонлигига ҳар томонлама хизмат қилиши таъкидланди.

Президенты Узбекистана и Беларуси подвели итоги плодотворных переговоров
Глава нашего государства искренне поблагодарил Александра Лукашенко за теплый прием и радушное гостеприимство, а также поздравил народ Беларуси с прошедшим Днем независимости.
С удовлетворением отмечено, что нынешний официальный визит стал историческим событием в развитии узбекско-белорусских отношений.
Так, одним из ключевых итогов саммита стало подписание Декларации об установлении отношений стратегического партнерства.
Это, по словам лидера Узбекистана, знаменует начало новой главы в укреплении межгосударственного взаимодействия и подтверждает твердую приверженность сторон курсу на долгосрочное развитие многопланового партнёрства.
Отмечено, что залогом успеха переговоров стала большая подготовительная работа.
В преддверии визита состоялись заседания Межправительственной комиссии и Делового совета, политические консультации, третий Форум регионов, Дни культуры Узбекистана, а также встреча аналитических кругов.
Главы государств выступили за дальнейшее развитие политического диалога, а также укрепление межпарламентского сотрудничества.
Накануне саммита принят комплексный план, охватывающий конкретные меры по наращиванию торговли до 2 миллиардов долларов, а также новые проектные инициативы в приоритетных сферах.
Речь идет о кооперации в сельском хозяйстве, машиностроении, фармацевтике, электротехнике, микроэлектронике, текстильной, мебельной и других отраслях.
Достигнута договоренность о применении опыта Беларуси в строительстве первой атомной электростанции и сопутствующей инфраструктуры в Узбекистане.
Дана высокая оценка итогам третьего Форума регионов Узбекистана и Беларуси, в работе которого приняли участие около 230 узбекских предпринимателей.
Подтверждена приверженность дальнейшему углублению взаимодействия в рамках региональных и международных структур включая Организацию Объединенных Наций, СНГ, ШОС и Движение неприсоединения.
Будут продолжены активные обмены в сферах культуры и искусства, образования, здравоохранения и туризма.
Глава нашего государства поблагодарил за инициативу о создании Аллеи узбекско-белорусской дружбы в городе Минске.
Достигнута договоренность об организации в текущем году очередных медицинского, образовательного и туристического форумов.
В завершение подчеркнуто, что итоги нынешнего исторического визита будут всемерно способствовать дальнейшему укреплению отношений стратегического партнерства, а также целям устойчивого развития и процветания двух стран.