Ўзбекистон Президентининг Беларусга расмий ташрифи якунланди
Минск шаҳрида давлат раҳбарларининг тор доирадаги ҳамда расмий делегациялар иштирокидаги музокаралари бўлиб ўтди.
Етакчилар сиёсий мулоқотни янада ривожлантириш ҳамда парламентлараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидладилар. Кўп қиррали шерикликни узоқ муддатли ривожлантириш борасидаги интилиш қатъий экани тасдиқланди, устувор йўналишлардаги янги лойиҳавий ташаббуслар кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида Президентлар Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисидаги декларацияни имзоладилар. Улар ҳузурида икки томонлама ҳужжатларни алмашиш маросими ҳам бўлиб ўтди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари учун баёнотларда ушбу расмий ташриф Ўзбекистон – Беларусь муносабатлари ривожида тарихий воқеа, мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашда янги босқичнинг бошланиши экани мамнуният билан қайд этилди.

Официальный визит Президента Узбекистана в Беларусь завершился
В ходе пребывания в Минске глава нашего государства провел переговоры с белорусским коллегой в узком составе и с участием членов официальных делегаций.
Лидеры выступили за дальнейшее развитие политического диалога, а также укрепление межпарламентского сотрудничества. Стороны подтвердили твердую приверженность курсу на долгосрочное развитие многопланового партнерства и рассмотрели новые проектные инициативы в приоритетных сферах.
По итогам переговоров Президенты подписали Декларацию об установлении отношений стратегического партнерства. В их присутствии состоялся обмен рядом двусторонних документов.
В заявлениях для представителей средств массовой информации с удовлетворением отмечено, что нынешний официальный визит стал историческим событием в развитии узбекско-белорусских отношений и знаменует начало новой главы в укреплении межгосударственного взаимодействия.