Ўзбекистон Президенти Қатар Амири ва халқига ҳамдардлик билдирди
Мулоқот аввалида Президентимиз Қатар Амирига отаси – собиқ Амир Шайх Ҳамад бин Халифа Ол Сонийнинг вафот этгани муносабати билан чуқур ҳамдардлик билдирди.
Шайх Ҳамад Ол Соний Ҳазратлари Қатар Давлати эришган кўплаб тарихий ютуқлар, улкан бунёдкорлик ишлари, ижтимоий-иқтисодий ҳаётдаги жадал ислоҳотлар, мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузи ортишига улкан ҳисса қўшган сиёсат арбоби бўлгани таъкидланди.
Шу билан бирга, ул зотнинг мамлакатларимиз ўртасидаги яқин дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлашдаги самарали меҳнатлари алоҳида қайд этилди.
Шунингдек, Президентимиз Қатар бугунги кунда минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлашдаги муҳим ўрин эгаллаётгани, халқаро майдонда катта таъсирга эга “Доҳа овози” пайдо бўлганини эътироф этди.
Икки давлат етакчилари Ўзбекистон ва Қатар ўртасидаги стратегик шерикликни янада мустаҳкамлаш, кўп қиррали алоқаларни янги босқичга кўтариш, долзарб халқаро ва минтақавий масалаларни муҳокама қилдилар.
Ўз навбатида, Қатар Амири Ўзбекистон Президентига ушбу синовли дамларда шахсан ташриф буюриб, билдирган самимий ҳамдардлиги ҳамда дўстона қўллаб-қувватлагани учун чуқур миннатдорлик изҳор этди.
Учрашув якунида Ўзбекистон раҳбари Қатар Амирини ўзига қулай бўлган фурсатларда мамлакатимизга ташриф буюришга таклиф этди.

Президент Узбекистана выразил соболезнования Эмиру и народу Катара
Во дворце Лусаил глава нашего государства встретился с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
В начале беседы лидер Узбекистана выразил Эмиру Катара глубокие соболезнования в связи с кончиной его отца.
Отмечено, что Шейх Хамад Аль Тани был политическим деятелем, внесшим огромный вклад в исторические достижения Государства Катар, масштабную созидательную работу, динамичные социально-экономические реформы и укрепление международного авторитета страны.
Вместе с тем особо отмечен огромный вклад Его Величества в развитие и укрепление тесной дружбы и многопланового сотрудничества между нашими государствами.
Президент нашей страны также подчеркнул, что сегодня Катар играет важную роль в обеспечении мира и стабильности в регионе, возникло такое пользующееся большим авторитетом на международной арене явление, как «голос Дохи».
Главы двух государств обсудили вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Узбекистаном и Катаром, вывода многопланового сотрудничества на новый уровень, а также обменялись мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
В свою очередь, Эмир Катара выразил Президенту Узбекистана глубокую признательность за личный визит, искренние соболезнования и оказанную в эти трудные дни дружескую поддержку.
По завершении встречи глава нашего государства пригласил Эмира посетить Узбекистан с визитом в удобное для него время.