Уч поғонали йўл ўтказгич очилди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрида Оҳангарон шоссеси ва Махтумқули кўчаси кесишмасидаги йўл ўтказгични кўздан кечирди.
Охирги уч йилда Тошкент шаҳрида енгил автомобиллар сони 95 мингтага кўпайган. Ҳудудлардан пойтахтга келиб-кетаётган машиналар сони ҳам ошмоқда.
Шу боис кўчаларнинг ўтказувчанлигини ошириш, тирбандликларни камайтириш мақсадида ўтган 3 йилда 4 та йўл ўтказгич кўприк қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Оҳангарон шоссеси Тошкент ҳалқа йўлининг бир қисми. Махтумқули кўчасининг янги қисми битказилгач, ушбу йўлларда транспорт ҳаракати янада ортган эди. Ушбу кўчалар кесишмасида 2018 йилда бошланган лойиҳа бу йил рўёбга чиқиб, ҳайдовчиларга жуда катта қулайлик яратди.
Мазкур транспорт ечими уч поғонадан иборат бўлиб, туннел узунлиги 593 метр, ҳалқа шаклидаги ўрта поғона 29 метр, эстакада қисми 502 метрни ташкил этади. Туннел ва эстакадада қатнов олти, ўрта поғонада эса беш қаторли.
Илгари бу чорраҳа соатига 7 минг автомашинани ўтказиш қувватига эга эди. Энди соатига 20 мингта транспорт воситасини узлуксиз ўтказиш имконияти пайдо бўлди. Бу ерда светофор ишлатилмаслиги ҳам тўхтовсиз ҳаракатни таъминлайди.
Яна бир жиҳати – бу янги объект катта юкламани ўзига олиб, “Тошкент-Чимён” йўналиши бўйича масофани 22 километрга қисқартирди.
- Пойтахтда енгил автомобиллар сони янада кўпайиши аниқ. Шунинг учун эртанги кунни олдиндан кўриб, кўчаларни кенгайтириш, кўприклар қуриш ишларини давом эттириш керак, - деди Президент.
Объектда 170 та энерготежамкор ёритиш устунлари ўрнатилган, атрофда 15 минг квадрат метр майдон ободонлаштирилган.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the overpass, erected at the intersection of Akhangaran highway and Makhtumkuli street.
Over the past three years, cars in Tashkent have increased by 95 thousand. The traffic flow between the capital and the regions become more intense.
In this regard, 4 overpasses have been built and commissioned in the capital over the past three years in order to increase traffic capacity and reduce congestion.
Akhangaran highway is part of Tashkent ring road. The construction of a new part of Makhtumkuli street increased traffic on these roads. The overpass project, launched in 2018 and completed this year, created great amenities for drivers.
The traffic intersection at this intersection consists of 3 levels, the length of the lower, tunnel part is 593 meters, the middle level in the form of a ring has a length of 29 meters, the trestle stretches for 502 meters. On the tunnel and overpass – a six-lane, at an average level – a five-lane canvas.
Previously, this intersection had a throughput of 7 thousand vehicles per hour. Now, 20 thousand vehicles can drive here in an hour. No traffic lights are used here, which also ensures uninterrupted traffic.
In addition, this new transport interchange reduced the distance of Tashkent – Chimgan route by 22 kilometers.
“Inevitably, the number of vehicles in Tashkent will only grow. Therefore, it is necessary to act in advance and continue work on expanding the streets and building bridges”, the President noted.
170 energy-efficient light poles have been installed at the facility. An area of 15 thousand square meters has been landscaped.