Шу ерда 2020-2021 йиллар мобайнида вилоятда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.
Хусусий корхонада 1 минг 200 нафар аёл ишламоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Андижон шаҳридаги “ВБМ Текстиль Груп” масъулияти чекланган жамият фаолияти билан танишди.
Корхона биноси қарийб ўн уч йил қаровсиз ётган эди. Тадбиркорга «ноль» қийматда берилгач, вазият тамомила ўзгарди. 6,5 миллион доллар маблағ эвазига қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилиб, Америка Қўшма Штатлари, Италия, Япониядан тикувчилик ва матога ишлов бериш дастгоҳлари келтириб ўрнатилди.
Замонавий қиёфа касб этган корхона ўн кун аввал фаолият бошлади. Бу ерда йилига ўртача 11 миллион дона тайёр трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарилади.
МДҲ мамлакатлари билан шартномалар имзоланган бўлиб, йилига 27 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш мўлжалланган. Бу географияни кенгайтириш мақсадида Европа Иттифоқи давлатлари билан музокаралар олиб борилмоқда.
Корхонада 1 минг 200 нафар аёл иш билан таъминланди. Давлатимиз раҳбари улар билан суҳбатлашди.
– Авваламбор, сизларни яқинлашиб келаётган улуғ айём билан табриклайман. Бу фабрика андижонликларга ўзига хос туҳфа бўлибди. Биз учун ҳар бир иш ўрни муҳим. Бу ерда шунча хотин-қиз ишли бўлганидан жуда хурсандман. Тадбиркорларимиз жаҳон бозорларига чиқмоқда. Бу – дунёқараш ўзгариши, имкониятлар натижаси, – деди Президент.
Мутасаддиларга пахта толасини қайта ишлашни чуқурлаштириб, қўшилган қиймат яратиш, корхоналарга қўшимча инвестициялар йўналтириб, ишлаб чиқаришнинг тўлиқ циклини ўзлаштиришга кўмаклашиш бўйича топшириқлар берилди.
Илгари вилоятда етиштирилган пахта фақат хомашё сифатида сотиларди. Бундан даромад 100 миллион долларга ҳам етмасди. Эндиликда қайта ишлаш ривожланаётгани натижасида жорий йилда қарийб 440 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинади. 2021 йилда бу кўрсаткични 527 миллион долларга етказиш режалаштирилган.
“ВБМ Текстиль Груп” томонидан Андижонда тикувчилик ва жинси ишлаб чиқариш, мато тўқиш ва бўяш корхоналари ташкил этилиши кўзда тутилган.

На частном предприятии трудятся 1,2 тысячи женщин
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «ВБМ Текстиль Груп» в городе Андижане.
Здание предприятия пустовало почти тринадцать лет. Ситуация полностью изменилась, когда объект был передан предпринимателю по «нулевой» стоимости. Выполнены строительные и ремонтные работы на 6,5 миллиона долларов, установлены швейные и ткацкие станки из США, Италии и Японии.
Современное предприятие было запущено десять дней назад. Оно производит в среднем 11 миллионов единиц готовых трикотажных изделий в год.
Подписаны экспортные соглашения со странами СНГ о поставке продукции на 27 миллионов долларов. Для расширения географии экспорта ведутся переговоры со странами Европейского союза. На фабрике трудятся 1,2 тысячи женщин.
Глава государства побеседовал с коллективом.
– Прежде всего, поздравляю вас с наступающим светлым праздником. Вижу, что эта фабрика стала особым подарком для андижанцев. Нам важно каждое рабочее место. Очень рад, что здесь работает так много женщин. Наши предприниматели выходят на мировые рынки. Это – результат меняющегося мировоззрения, реализации возможностей, – сказал Президент.
Ответственным лицам даны поручения по углублению переработки хлопкового волокна, созданию добавленной стоимости, привлечению дополнительных инвестиций к предприятиям и содействию им в освоении полного цикла производства.
Прежде весь выращенный в области хлопок продавался без переработки, при этом поступления от него не достигали и 100 миллионов долларов. Теперь, в результате развития переработки, в нынешнем году будет экспортировано продукции почти на 440 миллионов долларов. В 2021 году этот показатель намечено довести до 527 миллионов долларов.
«ВБМ Текстиль Груп» планирует организовать в Андижане производство джинсовой ткани, ткацкие и покрасочные мощности.
Здесь же представлена информация об инвестиционных проектах, которые будут реализованы в области в 2020-2021 годах.