O‘ZBEKISTON TASHQI ISHLAR VAZIRLIGI OPERATIV SHTABI AXBOROTI
Mamlakatimizning Rossiya va Qozog‘istondagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik musassasalari bergan ma’lumotga ko‘ra, Rossiya-Qozog‘iston chegarasi “Mashtakovo” nazorat-o‘tkazish punkti yaqinida 300 ga yaqin O‘zbekiston fuqarolari to‘plangan.
Mazkur masala mamlakatimizning Moskva va Nur-Sulton shaharlaridagi elchixonalari, Qozon va Aqtau shaharlaridagi bosh konsulxonalari tomonidan nazoratga olingan, Rossiya va Qozog‘istonning vakolatli organlari bilan muzokaralar olib borilmoqda.
TIV Operativ shtabi ushbu vaziyat to‘g‘risida ma’lumotni har tomonlama ko‘rib chiqish uchun Respublika maxsus komissiyasiga yubordi. Maxsus komissiya qarori to‘g‘risida alohida ma’lumot beriladi.
Faqat 25-maydan buyon Rossiyaning turli shaharlaridan 8 ta charter reysi tashkillashirilganini eslatib o‘tamiz. Hozirgi paytda Maxsus komissiya tomonidan Rossiyaning turli hududlaridan hamyurtlarimizni olib kelish uchun qo‘shmcha charter reyslarini amalga oshirish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
Shu munosabat bilan Rossiya hududida bo‘lib turgan fuqarolarimizdan “Mashtakovo” nazorat-o‘tkazish punkti yoki boshqa Rossiya-Qozog‘iston davlatlararo chegarasini kesib o‘tish punktlariga borishga urinmasliklarini, hozirda bo‘lib turgan joylarida qolishlarini va barcha karantin choralariga qat’iy rioya qilishlarini so‘raymiz. Rossiyaning turli hududlaridagi shaharlariga charter reyslari tashkil qilish ustida ishlar davom etadi.

СООБЩЕНИЕ ОПЕРАТИВНОГО ШТАБА МИНИСТЕРСТВА ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ УЗБЕКИСТАНА
По информации дипломатических представительств и консульских учреждений Узбекистана в России и Казахстане, возле контрольно-пропускного пункта «Маштаково» российско-казахстанской границы наблюдается скопление около 300 граждан Узбекистана.
Данный вопрос находится на контроле посольств нашей страны в г.Москве и г.Нур-Султане, генконсульств в г.Казани и г.Актау, ведутся переговоры с компетентными органами России и Казахстана.
Оперативный штаб МИД направил информацию о сложившейся ситуации в Специальную республиканскую комиссию для комплексного рассмотрения вопроса. О принятом решении Спецкомиссии будет дана дополнительная информация.
Напоминаем, что только с 25 мая из разных городов России было организовано 8 чартерных рейсов. В настоящее время Спецкомиссией рассматривается вопрос организации дополнительных рейсов для вывоза соотечественников из регионов России.
В этой связи, убедительно просим находящихся на территории России сограждан не предпринимать попыток выезда к контрольно-пропускному пункту «Маштаково» или другим пунктам пересечения российско-казахстанской межгосударственной границы, оставаться в местах нынешнего пребывания и строго соблюдать все карантинные меры. Работа над организацией дополнительных рейсов в различные города регионов России будет продолжена.