O‘zbekiston Prezident: Koronavirusga qarshi kurash uchun bizda barcha zaxira va imkoniyatlar mavjud
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 14-iyul kuni videoselektor yig‘ilishi avvalida mamlakatimizda epidemiologik vaziyatga yana bir bor alohida to‘xtalib o‘tildi.
COVID-19 pandemiyasini jilovlash yo‘lida amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar haqida gapirar ekan, davlatimiz rahbari, jumladan, shunday dedi:
- Xabaringiz bor, mamlakatimizda koronavirusga chalinganlar soni ko‘payib borayotgani munosabati bilan biz karantin talablarini yana kuchaytirishga majbur bo‘ldik.
Nega deganda, ochiq aytish kerak, hozirgi kunda butun dunyo koronavirus deb nom olgan mana shu tilsiz yov, ko‘zga ko‘rinmas dushmanga qarshi urush holatida turibdi.
Urushga kirgan har qaysi davlat, har qaysi xalq o‘z yurtini, o‘z aholisini himoya qilish uchun barcha choralarni ko‘radi. Eng avvalo, xavf-xatarning yo‘lini berkitadi, temir intizom o‘rnatadi.
Qat’iy safarbarlik sharoitida yashash va ishlashga o‘tadi. Bugun biz ham ayni shunday holatdamiz.
Respublika maxsus komissiyasi tomonidan vaziyat muntazam tahlil qilinib, infeksiyani jilovlash yuzasidan barcha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bu kasallikka qarshi kurash uchun bizda barcha zaxira va imkoniyatlar mavjud.
Eng muhimi, fidoyi va jasur shifokorlarimiz o‘z burchini sadoqat va matonat bilan bajarmoqda.
Takror aytaman, biz endi pandemiya sharoitida yashashga, mehnat qilishga o‘rganishimiz shart. Chunki hayot davom etmoqda. Hayot bizdan aql-idrok, sabr-toqat, metin intizom bilan harakat qilishni talab etmoqda.
O‘zimiz ko‘ryapmiz, dunyoda qaysi davlatda tibbiy madaniyat, tartib-intizom kuchli bo‘lsa, o‘sha mamlakat pandemiyadan eng kam talofat bilan chiqmoqda.
Biz ham shu yo‘ldan borishimiz shart. Albatta, o‘tgan 4 oy davomida odamlarimiz ko‘p narsaga o‘rgandi. Bizda ham ma’lum bir tajriba paydo bo‘ldi.
Tahlillar koronavirus bilan zararlanishning oldini olish, kasallikni erta aniqlash, simptomsiz va yengil kechayotgan bemorlar bilan olib borilayotgan davolash va nazorat tadbirlarini amalga oshirishda yangi strategiyalarni qo‘llashni talab qilmoqda.
Respublika maxsus komissiyasi bu borada tezlik bilan barcha zarur chora-tadbirlarni ishlab chiqsin va amalga oshirsin.
Shu maqsadda, [Bosh vazir o‘rinbosari Behzod] Musayev, [Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher] Shodmonov bir kun muddatda amaldagi test-tahlil topshirish jarayonini qayta ko‘rib chiqib, aholi uchun qulay tizimni ishlab chiqsin.
Yana bir muhim masala – viloyat, shahar va tumanlarda mahalliy kengashlar, joylardagi hokimlik va boshqaruv idoralari o‘z hududidagi vaziyatni chuqur tahlil qilib, Respublika komissiyasi bilan kelishilgan holda karantin qoidalarini qayerda zarur bo‘lsa kuchaytirishi, qayerda zarur bo‘lsa yumshatishi lozim.
Barcha ehtiyot choralarini ko‘rgan holda, imkoniyat mavjud bo‘lgan hamma joyda ishlab chiqarish korxonalarini ishga solishimiz, mehnat unumdorligini oshirishimiz kerak.
Masalan, qishloq joylarda aholi shahardagidek tig‘iz emas. Kasallik tarqamagan hududlarimiz ham ko‘p.
Bu yerlarda hozirgi paytda hamma dalada ish bilan band, odamlarning qo‘li-qo‘liga tegmaydi.
Bunday tumanlarda qishloq mehnatkashlarining bemalol ishlashi, mahsulotini xaridorlarga yetkazib berishi uchun barcha sharoitni yaratishimiz kerak. Chunki yozning bir kuni qishning o‘n kunini boqadi.
Hech kimga sir emas, bu yildan boshlab oziq-ovqat masalasi dunyo miqyosida hal qiluvchi o‘ringa chiqadi.
Chunki koronavirusni yengish ham, xalq farovonligini ta’minlash, jamiyatda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash ham avvalo shunga bog‘liq.
Shuning uchun bizda doimo uch oylik oziq-ovqat zaxirasi shay turishi kerak.
Fursatdan foydalanib, bugun dalalarda fidokorona mehnat qilayotgan mirishkor fermer va dehqonlarimizga, sohibkor bog‘bonlarimizga, barcha yurtdoshlarimizga chuqur minnatdorchilik bildirib, ularga kuch-g‘ayrat, mo‘l hosil tilaymiz.
Shu bilan birga, vaziyatdan kelib chiqib, kerak joylarda karantin talablariga to‘la itoat etishimiz zarur.
Hammamiz oilamiz, farzandlarimiz, muhtaram nuroniylarimizning sog‘ligi uchun yana ozgina chidashimiz, karantin qoidalariga qat’iy amal qilishimiz shart.
Ozgina chidasak, bu kunlar hademay o‘tib ketadi.
“Sabr qilgan murodga yetar”, deydi xalqimiz.
Ishonchim komil, har bir ishni yetti marta o‘ylab, chidam va matonat bilan amalga oshirib kelgan el-yurtimiz bugungi sinovlardan munosib o‘tib, o‘zining ezgu maqsadlariga albatta yetadi.

Президент Узбекистана: У нас имеются все резервы и возможности для борьбы с коронавирусом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 июля 2020 года на видеоселекторном совещании вновь отдельно затронул эпидемиологическую ситуацию в стране.
Говоря о предпринимаемых усилиях по сдерживанию пандемии COVID-19, глава государства отметил в частности:
- Как известно, из-за растущего в нашей стране числа случаев заражения коронавирусом нам пришлось усилить условия карантина.
Поскольку, если говорить откровенно, весь мир сегодня находится в состоянии войны против этого невидимого врага.
Каждое государство, каждая нация, которая вступает в эту борьбу, принимает все меры для защиты своей страны, своего населения. В первую очередь ставится заслон этой угрозе, устанавливается железная дисциплина.
Жизнь и работа переводятся в режим повышенной готовности. Сегодня в такой ситуации находимся и мы.
Республиканская специальная комиссия регулярно анализирует обстановку и принимает все меры для сдерживания инфекции.
У нас имеются все резервы и возможности для борьбы с этой болезнью.
Самое главное, наши самоотверженные и мужественные медицинские работники преданно и стойко выполняют свою работу.
Я повторюсь: мы обязаны научиться жить и работать в условиях пандемии. Потому что жизнь продолжается. Она требует, чтобы мы действовали разумно, с терпением и несгибаемой дисциплиной.
Мы сами видим, что с наименьшими потерями из пандемии выходит та страна, в которой сильны медицинская культура и дисциплина.
Мы тоже должны идти по этому пути. Безусловно, за последние 4 месяца наши люди многому научились. У нас сформировался определенный опыт.
Анализ требует применения новых стратегий профилактики коронавирусной инфекции, раннего выявления заболевания и осуществления лечебных и наблюдательных мер в отношении пациентов, у которых болезнь протекает бессимптомно и в легкой форме.
Республиканской специальной комиссии необходимо оперативно разработать и осуществить все необходимые меры в этом направлении.
С этой целью [заместителю Премьер-министра Бехзоду] Мусаеву и [министру здравоохранения Алишеру] Шадманову в однодневный срок пересмотреть действующие процедуры тест-анализа и разработать систему, удобную для населения.
Еще один важный вопрос – местные Кенгаши в областях, городах и районах, органы власти и управления на местах должны тщательно анализировать ситуацию на вверенной территории и, по согласованию с Республиканской комиссией, усиливать или смягчать правила карантина.
Принимая все меры предосторожности, мы должны по возможности запускать производственные мощности, повышать продуктивность.
Например, в сельской местности население проживает не так плотно, как в городах. Есть территории, где болезнь не распространилась.
В этих местах сегодня все заняты полевыми работами, трудятся не покладая рук.
В таких районах нам необходимо создать все условия, чтобы труженики села могли свободно работать и доставлять свою продукцию потребителям. Потому что один день лета кормит десять дней зимы.
Не секрет, что с этого года проблема продовольствия в мире станет решающим вопросом.
Прежде всего от этого зависит и противодействие коронавирусу, и обеспечение благосостояния людей, укрепление мира и стабильности в обществе.
Вот почему нам всегда нужно иметь трехмесячный запас продовольствия.
Пользуясь случаем, выражаем глубокую благодарность нашим трудолюбивым фермерам и дехканам, предприимчивым садоводам и всем нашим соотечественникам, которые самоотверженно работают сегодня на полях. Желаем им сил и обильного урожая.
В то же время, в зависимости от ситуации, нам следует всецело соблюдать требования карантина, где это необходимо.
Мы все должны потерпеть ради здоровья нашей семьи, наших детей, уважаемых пожилых и строго соблюдать правила карантина.
Немного терпения, и эти дни скоро минуют.
«Терпение – ключ к достижению желаемого», говорят у нас в народе.
Я уверен, что наши люди, которые тщательно обдумывают и предпринимают действия с характерным терпением и отвагой, достойно преодолеют нынешние испытания и достигнут своих благородных целей.