Коронавирус пандемиясининг корхоналар фаолиятига таъсирини баҳолаш бўйича
15.07.2020й., Тошкент. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан БМТ Тараққиёт дастури Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда, жорий йилнинг июнь ойида пандемиянинг ва давлат томонидан қўлланилган профилактик чора-тадбирларнинг кичик ва ўрта корхоналар фаолиятига бўлган таъсирини ўрганиш мақсадида сўровнома ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан амалга оширилаётган карантин тадбирлари бутун мамлакат иқтисодиётига ва ўз ўрнида, корхоналарга ҳам таъсир кўрсатди. Бизнес ҳамжамиятни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган чора-тадбирларга қарамасдан баъзи бир корхоналар ҳанузгача пандемия таъсири остида бўлиши мумкун.
БМТ тараққиёт дастури кўмагида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ташаббуси билан ўтказилган тадқиқотда, пандемиянинг ва давлат томонидан қўлланилган профилактик чора-тадбирларнинг кичик ва ўрта корхоналар фаолиятига бўлган таъсирини ўрганиш мақсадида тадбиркорлар билан интервьюлар ўтказилди.
Тадқиқот мақсади COVID-19 ва тегишли профилактик чора-тадбирларнинг корхоналар фаолиятига бўлган таъсирини ўрганиш, шунингдек, ушбу даврда, ҳукумат томонидан корхоналарни қўллаб-қувватлашга йўналтирган чораларни ва корхоналарнинг ташқи қўллаб-қувватлашга бўлган эҳтиёжларини баҳолашдан иборат.
Сўровномада республиканинг 14 та вилоятидан, 18 ёшдан 79 ёшгача бўлган, 887 нафар бизнес-менежерлар иштирок этди. Уларнинг аксариятини (79%) эркаклар ва умумий респондентлар сонининг бешдан бир қисмини (21%) аёллар ташкил этди.
Таҳлиллар шуни кўрсатдики, аксарият ташкилотлар COVID-19 пандемияси ва карантин тадбирлари фонида, ўз иш фаолиятини тўхтатмаган. Иш билан банд ходимлар асосан ўз ишларини давом эттирганлар. Ишдан бўшатишлар кам ҳолатларда кузатилган.
Иқтисодиёт тармоқлари орасида аҳолига маиший хизмат кўрсатиш (меҳмонхона бизнеси) ва озиқ-овқат соҳаси энг кўп зарар кўрганлиги маълум бўлди. Ходимларни бошқариш масалаларида бу соҳа фаолиятни оммавий тўхтатиб туриш, ишни масофавий форматга ўтказиш, таътилга тез-тез жўнатиш (айниқса, тўланмаган) ва ишдан бўшатиш, штатда қоладиган ходимлар учун маош ва қўшимча тўловларни камайтириш билан тавсифланади. Ушбу соҳадаги корхоналарнинг ярми ўзларини 2-3 ойдан ортиқ карантинни давом эттиришга тайёр эмас деб ҳисоблайди.
Энг кам зарар кўрган соҳа қишлоқ хўжалиги, ўрмон ва балиқчилик хўжалиги соҳаси деб баҳоланмоқда. Ушбу соҳада ишни узлуксиз давом эттирилиши ва ҳаттоки иш ҳақи оширилиш ҳолатлари кузатилган. Шу билан бирга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига бўлган талаб бир хил даражада қолган ва даромад умуман камаймаган. Муаммоллар орасида савдо бозорларига киришдаги ўртача қийинчиликлар мавжудлиги кўрсатиб ўтилган.
Тадқиқот натижалари
Пандемиянинг корхоналар фаолиятига бўлган таъсири
Сўровнома натижаларига кўра респондентларнинг аксарияти (78%), пандемия ва у билан боғлиқ профилактика чора-тадбирлар доирасида тадбиркорлик фаолиятни давом эттирмоқдамиз деб жавоб беришган.
Маълумот учун: карантин даврида тадбиркорлик фаолиятини тўхтатган ташкилотларнинг энг юқори улуши Тошкент шаҳрига (31%) ва Қорақалпоғистон Республикасига (31%) тўғри келади.
Пандемия даврида фаолиятни давом эттирган корхоналарнинг барча соҳалардаги улуши камида 65% ташкил қилган. Турар жой ва озиқ-овқат хизматлари бундан мустасно (30%).
Ўтган 30 кун давомида товарлар ва хизматлар учун бўлган талабнинг ўзгаргани ҳақидаги саволга корхоналар орасидаги энг машҳур жавоб (35%) талабнинг бир хил даражада сақланиб қолиши бўлган бўлса, талабнинг пасайиши 24% респондетнлар тарафидан қайд этилган.
Маълумот учун: талабнинг сезиларли даражада пасайиши билан боғлиқ энг юқори кўрсаткичлар Наманган вилояти (38%), Қорақалпоғистон Республикаси (35%) ва Тошкент шаҳрида (41%) кузатилди. Жорий пасайиш асосан уй-жой ва озиқ-овқат хизматлари соҳасига (47%) тўғри келмоқда.
Пандемия даврида корхоналар фаолиятидаги ўзгаришлар
Пандемия даврида корхоналарнинг етказиб берувчилар билан боғлиқ ташкилий сиёсатидаги ўзгаришлар масаласида респондентларнинг сезиларли сони (55%) ҳеч қандай ўзгаришни қайд этмаган. Бироқ 7-8% корхоналар янги таъминотчиларни излаб топганлигини ва харидлар ҳажмини камайтириш бўйича келишувларга эришилганини таъкидлашган.
Маълумот учун: "ўзгармаган" жавобининг энг юқори қиймати сақлаш ва транспортировка қилиш соҳасида кузатилди – 68%. Турар жой ва озиқ-овқат хизматлари соҳасида 16% корхоналар харидлар тўхтатилганлиги ҳақида ҳабар беришган.
Пандемия билан боғлиқ чора-тадбирлар жорий этилгандан сўнг, харажатларни камайтириш йўналишида 67% корхоналар ўзгариш бўлмаган деб жавоб берди. Респондентларнинг фақат 1% ўз фаолиятини тўхтатган ва давлат органлари томонидан субсидиялар учун сўровларни тақдим этган.
Маълумот учун: харажатларни камайтириш йўналишида ўзгаришлар йўқлиги асосан, қишлоқ хўжалиги, ўрмон ва балиқчилик хўжалиги (85%) ва ахборот-коммуникация соҳалари (80%) кичик ва ўрта бизнес вакиллари томонидан танланган. Турар жой ва озиқ-овқат хизматлари учун бу кўрсаткич фақат 48% ташкил қилган.
Респондентлар умумий сонининг 59%, коронавирус билан боғлиқ чора-тадбирлар жорий этилгандан сўнг ташкилотнинг савдо бозорлари билан шуғулланишдаги фаолияти ўзгариши ҳақидаги саволга ҳеч қандай ўзгариш бўлмаган деб жавоб берган. Бироқ 7-8% иштирокчилар мижозлар билан маҳсулот ва хизматлар учун етказиб бериш вақтларини кечиктириш ва нархларни пасайтириш ҳақида келишувларга эришишган.
Кичик ва ўрта бизнеснинг катта қисми (64%), пандемия бошланганидан бери ўз бизнесларини ривожлантириш режаларини ўзгартирмаган. Корхоналарнинг атиги 5-6% бизнесни юритишнинг янги шаклларини ишлаб чиқишни ҳамда товарлар ва хизматларнинг янги турларини ўзлаштиришни йўлга қўйган.
Ҳукумат томонидан корхоналарни қўллаб-қувватлашга йўналтирган чораларни баҳолаш
Сўровнома натижаларига кўра, самарали чора-тадбирлар гуруҳи қисқа муддатли кредилар бўйича фоиз ставкалари (20-50%), давлат активлари учун ижара тўловлари, ижтимоий ажратмалар ва иш ҳақидан олинадиган даромад солиғи, ҚҚС ва акциз солиғи сезиларли даражада пасайганини ўз ичига олади. Шу билан бирга дастлабки рўйхатга бизнесни қўллаб-қувватлаш учун субсидия ва грантлар ҳамда корхоналарнинг ёлланма ходимларига бўлган бир марталик ижтимоий ёрдам тўловлари (ҳар бири 5 млн. сўм) киради.
Шунингдек, нисбатан самарали чора-тадбирлар гуруҳи кредит ва солиқ таътиллари, давлат кафолатларининг кенгайтмалари (барчаси 1 йил муддатга) ва божхона тарифларини ошириш орқали импортдан ҳимоялашдан иборат.
Тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш учун зарур бўлган чора-тадбирлар
Ҳозирги пайтда, ташкилотларга энг зарур бўлган ёрдам ҳақида сўралганда, тадбиркорлар кўпинча солиқ имтиёзлари (42%) ва кредитлар бўйича фоиз ставкалари (38%) пасайтиришни сўрашган. Кейинги ўринлардан солиқ, йиғимларни (24%) ва кредит тўловларни (19%) кечиктириш жой олган. Корхоналарнинг атиги 6,5% ёрдамга муҳтож эмаслигини қайд этишган.
Респондентлар томонидан корхоналарини ривожланиб кетишига бўлган ишончи нисбатан жуда юқори даражада эканлигини билдирилган.

The impact of the coronavirus pandemic on the business enterprises in Uzbekistan
July 15, 2020, Tashkent. In June 2020, the Center for Economic Research and Reforms (CERR), with the support of the United Nations Development Program in Uzbekistan (UNDP), conducted a survey of enterprises on the impact of the pandemic and the government’s preventive measures.
The quarantine measures undertaken by the Government of the Republic of Uzbekistan influenced both the country's economy as a whole and individual enterprises. Despite the introduction of a package of measures to support the business community, companies continue to experience significant impact in connection with the pandemic.
The study, initiated by CERR with the support of UNDP, conducted interviews with entrepreneurs about the impact of the spread of COVID-19, and the preventive measures introduced by the Government on small and medium-sized businesses.
The aim of the study was to analyze the impact of the spread of COVID-19 and related preventive measures on enterprises as well as the assessment of the needs of enterprises in further external support.
The survey involved 887 business managers from 14 regions of the republic aged 18 to 79, of whom the vast majority (79%) were men. On the same token, women-managers of organizations accounted for a fifth of the total number of respondents (21%).
The analysis showed that the majority of organizations did not stop their business operations amid the COVID-19 pandemic and quarantine measures. Employees mainly continued their work. Layoffs were rarely practiced.
Among the sectors of the economy, the most affected was the sector of housing (hotel business) and food services. In matters of personnel management, this area is characterized by a massive suspension of activity, the inability to transfer work to a remote format, frequent sending on vacation (especially unpaid), and layoffs, reduction of salaries and additional payments.
The least affected sector is agriculture, forestry and fisheries. Here, mainly, the continuation of work and the preservation or even increase in wages were observed. Demand for agricultural products remained at the same level. Among indicated problems, there were only moderate difficulties in accessing sales markets.
Key findings
The impact of the pandemic on the business operations. The survey showed that the vast majority of respondents (78%) indicated that their organization continued to conduct business operations in the context of introduced preventive measures related to the pandemic.
For reference: the highest proportion of organizations that stopped business operations during the quarantine period were in Tashkent (31%) and in the Republic of Karakalpakstan (31%).
In all sectors, the share of entrepreneurs, which reported the continuation of operations in epidemic conditions, is at least 65%, the only exception being housing and food services (30%).
The most popular answer among enterprises to the question of changes in the level of demand for goods and services over the past 30 days is that the demand remained unchanged (35%), while only 24% of respondents indicated a decline in demand.
For reference: the highest rates regarding the significant decrease in demand were noted in the Namangan region (38%), the Republic of Karakalpakstan (35%), and the city of Tashkent (41%).
The largest drop in demand was observed in the housing and food services sector (47%).
Actions taken by enterprises during the spread of coronavirus infection
On the issue of changes in the organizational policy of enterprises regarding suppliers during the pandemic, a significant number of respondents (55%) did not note any changes. However, 7-8% of enterprises indicated a search for new suppliers and agreements on fewer acquisitions.
For reference: the most frequent values of the answer “has not changed” were observed in the field of transportation and storage - 68%. In the sphere of housing and food services - 16% of enterprises declared the suspension of acquisitions.
In the direction of reducing business expenses after the introduction of COVID-19 related measures, 67% of enterprises replied that there were no changes. Only 1% of respondents ceased operations and applied for subsidies from government.
For reference: the absence of any changes to the question of reduction in business expenses, quite often, was chosen by representatives of small and medium-sized businesses from the sectors of agriculture, forestry and fisheries (85%) and information and communications (80%). For the sector of housing and food services, the indicator was only 48%.
59% of the total number of respondents indicated the absence of any changes to the question of changes in the business operations regarding sales markets after the introduction of measures related to the pandemic. However, 7-8% of participants said they agreed with customers about delays in delivery times and decline in prices for goods and services.
A significant number of small and medium-sized businesses (64%) have not changed their business development plans since the beginning of the pandemic. Only 5-6% of enterprises started the development of new forms of doing business and accelerated the development of new types of goods and services.
Assessment of government business relief measures
The group of effective measures includes a significant decline (by 20-50%) in interest rates on short-term loans (up to 1 year), reduction of rents for state assets for the required period, decrease in social deductions and taxes on labor income for the required period, VAT and excise tax reductions for the required period. The list is also complemented by subsidies and grants to support businesses and lump sum payments of social assistance (5 million soums each) to employees of companies.
A package of relatively effective measures consists of credit payment and tax holidays, extension of state guarantees (all for a period of 1 year), raising import tariffs and tax breaks for employees.
Credit payment and tax holidays in the transportation and storage sector are considered to be ineffective according to the perception of some representatives.
Necessary measures to support enterprises
When asked about the measures that are most needed to support enterprises, entrepreneurs most frequently noted tax deductions (42%) and interest rate declines on loans (38%). Next options were deferral of taxes and fees (24%), and deferral of loan payments (19%). Only 6.5% of entrepreneurs stated that their companies do not need any type of support.