Ижтимоий ҳимоя тизимида адолатни таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 4 август куни пандемия даврида ижтимоий ҳимояга ва ёрдамга муҳтож аҳоли қатламларини моддий қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Коронавирус тарқалиши сабаб иқтисодий фаоллик чеклангани одамларнинг рўзғорига ўз таъсирини ўтказмай қолмади. Бундай шароитда вақтинча ишсиз қолган, даромад манбасини йўқотган ва оғир аҳволда кун кечираётган аҳолини қўллаб-қувватлаш, уларга ёрдам қўлини чўзиш долзарб вазифа ҳисобланади.
Президентимизнинг 30 июль куни қабул қилинган “Коронавирус пандемияси даврида ижтимоий ҳимояга ва ёрдамга муҳтож аҳоли қатламларини моддий қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони шу борада жуда муҳим қадам бўлди. Ҳужжатга мувофиқ, бюджетдан қўшимча 2 триллион сўм ажратилиб, ушбу маблағлар 1 миллион 700 минг нафар ёрдамга муҳтож аҳоли, 3 миллион 700 минг нафар пенсионер ва жорий йил якунига қадар қўшимча 500 минг нафар ижтимоий нафақа олувчиларга йўналтирилиши белгиланган.
Хусусан, ўтган 5 кунда эҳтиёжманд оилаларга жами 148 миллиард сўм моддий ёрдам тарқатилди. Август ойида 1 миллион 700 минг аҳоли ва 50 мингдан зиёд тиббиёт ходимларига 780 миллиард сўм тўланиши кўзда тутилган.
Керакли пайтда керакли мадад олиб, халқимиз бу ишлардан рози бўлмоқда. Шу билан бирга, моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилалар рўйхатларини тўғри ва ҳаққоний шакллантириш, ажратилган маблағларни адолатли тарқатиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда аҳолига ижтимоий ёрдам тўловларини етказиб бериш бўйича сектор раҳбарлари ва маҳалла мутасаддиларининг масъулиятига эътибор қаратилди.
Давлат нозирлик органларига маблағларнинг тўғри тақсимланиши ва тўланиши юзасидан доимий назорат ўрнатиш, қонун бузилиш ҳолатларининг олдини олиш топширилди.
Шавкат Мирзиёев эҳтиёжманд аҳоли билан ишлашда янги, шаффоф ва адолатли тизим йўлга қўйилишини маълум қилди. Президентнинг бугун имзоланган “Аҳолига давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдам тақдим этиш тартиб-таомилларини автоматлаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, мамлакатимизда Ижтимоий ҳимоя ягона реестри жорий этилиши белгиланди.
Мазкур тизим Сирдарё вилоятида тажрибадан ўтиб, ўз самарасини кўрсатгани ва жорий йил якунига қадар уни барча ҳудудларда босқичма-босқич жорий этилиши таъкидлаб ўтилди.
Давлатимиз томонидан ижтимоий ёрдамлар кўлами кенгайтириб борилиши жараёнида ушбу янги тизимнинг муҳимлигига эътибор қаратилди. Жумладан, ижтимоий нафақа олувчилар сони ҳозирги 600 мингдан жорий йил охиригача 1 миллион 200 минг, 2021 йилда эса 1 миллион 500 минггача етказилиши белгиланган. Бу борада Ягона ижтимоий реестр орқали барча ижтимоий ёрдам бир хил мезон ва бир хил ҳужжат асосида берилиши кўзда тутилган.
Энг муҳими, келгуси йил 1 январдан бошлаб, кам таъминланган оила мақомини олиш учун фуқаролардан ҳозиргидек 12 та идорадан 30 дан зиёд маълумотлар талаб қилинмайди. Эҳтиёжманд оилаларга 30 турдаги ижтимоий ёрдам ва хизматлар осон ва қулай тарзда тақдим этилади.
Йиғилишда ёрдам пулларига муҳтож оилалар рўйхати маҳаллалар кесимида адолатли тузилиб, халқ депутатлари маҳаллий кенгашларида тасдиқланиши лозимлиги таъкидланди.
Маблағларни адолатли тақсимлашда маҳалла ва жамоатчилик назоратини кучайтириш, ижтимоий ёрдамни мақсадли етказиб беришга нуронийлар ва фаолларни жалб этиш муҳимлиги айтилди.
Шу билан бирга, 50 минг нафар тез тиббий ёрдам ходими учун ажратилган 200 миллиард сўм мукофот пулларини ҳам ортиқча қоғозбозликсиз, ўз вақтида тарқатиш бўйича кўрсатмалар берилди.

To secure justice in social protection system
On August 4, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a video conference to discuss issues of material support for the segments of population in need of social protection and assistance during the pandemic.
The decline in economic activity due to the coronavirus contagion has had a grave impact on living standards. In these circumstances, among the urgent tasks is to support people who have ended up jobless and hence lost their source of income.
The President’s July 30 Decree on additional measures to provide material support to the population in need of assistance and social protection during the coronavirus pandemic has proved an important step in this direction. In accordance with this document, an additional 2 trillion soums were allocated from the budget to be directed to support 1.7 million low-income people, 3.7 million pensioners and 500 thousand recipients of social benefits.
In particular, over the past 5 days, needy families received material assistance in the amount of 148 billion soums. In August, 780 billion soums are planned to be paid out to 1.7 million people along with more than 50 thousand medical staff.
It is essential in current circumstances to correctly form the lists of families in need of financial assistance, to fairly distribute the allocated funds. Resultant instructions have been given in this regard at the video session.
The President stressed the responsibility of sector leaders and mahalla representatives for social payments to reach the target population.
Supervisory authorities have been instructed at the meeting to establish constant control over the proper allotment of funds and take measures to prevent breaches of the law.
Corresponding measures are defined in the presidential resolution signed today on additional measures to automate the procedures for the provision of state social services and assistance to the population, which envisages et al the introduction of Integrated Social Protection Register.
The system has been tested in the Syrdarya region and showed its effectiveness. It will be gradually introduced by the end of the year across the entire nation.
The state has been expanding the scale of social assistance, thus implying the need for the register. It is expected that by the end of the year, the body of social benefit recipients will reach 1.2 million, increasing to 1.5 million in 2021. The Integrated Social Register will make it possible to provide all types of social assistance in accordance with the same criteria and single document.
Crucially, from January 1 next year, citizens will not have to collect more than 30 types of certificates from 12 government agencies, as they do thus far. In addition, the provision of 30 types of social assistance and services will be greatly simplified.
The list of families in need of material assistance, it was noted at the meeting, should be drawn up in mahallas in compliance with justice principles and approved by local councils of people’s deputies.
Shavkat Mirziyoyev underlined the importance of strengthening the mahalla and public control over the fair distribution of funds, by engaging senior citizens and activists in delivering social assistance.
The head of our state urged to convey 200 billion soums assigned to reward 50 thousand medical emergency personnel in a timely manner and without paperwork.