Қишлоқ хўжалигидаги лойиҳалар самарадорлиги кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 август куни Жаҳон банки иштирокида “Қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш” лойиҳасини амалга оширишга бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказди.
Шу йил 23 июль куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари аграр тармоққа ажратилаётган инвестициялардан тўғри фойдаланиш, юқори натижа берадиган лойиҳалар ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Бугунги йиғилишда Жаҳон банки томонидан ажратилган 500 миллион доллар кредит маблағларини ўзлаштириш бўйича шакллантирилган лойиҳалар муҳокама қилинди.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ, лойиҳаларни ишлаб чиқишда фанни ривожлантиришга, илғор технологияларни жорий этишга устувор аҳамият қаратилган. Хусусан, жалб қилинаётган маблағнинг 87 миллион доллари қишлоқ хўжалиги соҳасидаги 10 та илмий-тадқиқот муассасаси, 4 та ихтисослашган марказ фаолиятини такомиллаштириш ва моддий-техник базасини яхшилашга ажратилади.
Шунингдек, 70 миллион доллар кўчатлар етказиб бериш, фитосанитария, геоахборот ва сертификатлаш хизматларини кўрсатадиган агрохизмат марказларини ташкил этишга йўналтирилади. Қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш учун берилаётган 10 миллион доллар ҳисобига ерларнинг ҳосилдорлиги, тупроқ таркиби таҳлили, зарур минерал ўғитлар тури ва миқдори, солиқ, транспорт-логистика ва маҳсулотлар бозорлари ҳақида маълумотлар олиш имкони яратилади.
Йиғилишда сув хўжалиги, чорвачилик, карантин, кадастр, молия, солиқ ва бошқа тегишли идоралар маълумотлар базасини ушбу тизимга интеграция қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлигига илмий-тадқиқот муассасалари ва ихтисослашган марказларни Академик Маҳмуд Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти ҳудудида жойлаштириб, лаборатория ускуналари ва техникалар билан таъминлаш, вилоятлардаги қишлоқ хўжалиги коллежлари негизида уларнинг филиалларини ташкил этиш вазифаси қўйилди. Ушбу муассасаларни юқори малакали мутахассислар билан тўлдириш, хориждан консультантлар жалб қилиб, уларни ўқитиш бўйича топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир илмий-тадқиқот муассасаси ва марказ илмий ишланмаларини сотадиган тижорат ташкилотига айланиши зарурлигини таъкидлади.
– Қишлоқ хўжалигини илм билан қилмасак, харажатларимиз натижа бермайди. Ҳар бир лойиҳа манфаатдорликни таъминлаш, рентабелликни оширишга хизмат қилиши керак. Пировард маррамиз – экспорт. Илмий асосланган, стандартларга мос маҳсулот чиқарилса, бозор топилади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Кооперативлар ва кластерларни ривожлантиришга мўлжалланган 200 миллион доллар ҳудудлар ўртасида тақсимланган. Бундан ташқари, халқаро молия ташкилотлари маблағлари ҳисобидан Фарғона водийси учун қўшимча 54 миллион доллар ҳамда Хоразм вилоятига 100 миллион доллар маблағ ажратилган.
Президент ажратилаётган ҳар бир долларни уч долларга айлантириш, имтиёзли кредитларни қайтариш бўйича аниқ ҳисоб-китоб асосида ишлаш зарурлигини таъкидлади.
Интенсив боғ майдонларини кенгайтиришга 65 миллион доллар йўналтириш белгиланган. Хусусан, бунинг ҳисобидан Тошкент вилоятида 500 гектар, Андижон, Бухоро, Наманган, Фарғона ва Самарқандда 300 гектардан, Жиззахда 250 гектар, Қашқадарё ҳамда Сурхондарёда 200 гектардан, Қорақалпоғистонда 100 гектар майдонда янги усулдаги интенсив боғлар яратилиши режалаштирилган.
Мутасаддиларга қисқа муддатда ерларни ажратиб, келгуси йил баҳорда боғларни фойдаланишга топшириш вазифаси юклатилди.
Яна 65 миллион доллар эвазига замонавий агрологистика марказлари ва комплексларини ташкил қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Йиғилишда қишлоқ хўжалиги вазири ва вилоят ҳокимлари жалб қилинаётган маблағлар ўзлаштирилишини лойиҳалар кесимида тақдимот қилди ҳамда ишни ташкил қилиш режалари бўйича ахборот берди.

Effectiveness of agriculture projects analyzed
On August 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a video conference on the implementation of Agriculture Modernization Project launched in cooperation with the World Bank.
Earlier on, during a July 23 video session, the head of state gave directives for the proper use of investments in the agricultural sector and elaboration of projects with high efficiency.
At today’s meeting, the participants discussed projects formed within the framework of $ 500 million loan from the World Bank.
When devising projects, in accordance with guidelines from the President, priority was given to the development of science and the introduction of advanced technologies. In particular, out of the total amount of funds raised, 87 million US dollars are to be used to improve the activities and the material-technical base of agriculture-oriented 10 research institutions and 4 specialized centers.
Another 70 million dollars are expected to be allocated for the establishment of agro-technical centers for the supply of seedlings, the provision of phytosanitary, geoinformation and certification services. For the $ 10 million assigned for the digitalization of agriculture, scientists intend to institute a system to collect and process information on land fertility, soil composition, type and amount of mineral fertilizers required, taxation, transport and logistics, commodity markets et al.
President Shavkat Mirziyoyev noted the importance of integrating the databases of departments of water management, animal husbandry, plant quarantine, cadastre, finance, taxes and others into that scheme.
The Ministry of Agriculture was instructed to locate research institutions and specialized centers in the territory of Academician Mahmud Mirzayev Research Institute of Horticulture, Viticulture and Winemaking, provide them with laboratory equipment and machinery, organize their branches in regions on the premises of agricultural colleges.
The head of our state insisted that these institutions be staffed with highly qualified specialists, and personnel trained with the invitation of consultants from abroad.
Every research institution and center, Uzbekistan’s leader stressed, should become a commercial organization capable of effectively cashing in scientific developments.
“If we fail to promote agriculture in line with achievements in science, investments in this sector will hardly bear fruit. Every one of the projects must boost motivation and profitability. Our ultimate goal is exports. If we produce scholarly grounded goods meeting standards, they will find their market,” Shavkat Mirziyoyev suggested.
The $ 200 million allocated for the development of cooperatives and clusters has been distributed among the country’s regions. In addition, the Ferghana Valley provinces and Khorezm will receive an additional 54 and 100 million dollars, respectively, provided by international financial organizations.
The President pointed out that it is essential to accurately calculate the works in order to turn each dollar billed into three dollars and ensure the return of the soft loans granted.
$ 65 million is due to be channeled for the expansion of intensive gardens. In particular, it is planned to lay out new intensive-type gardens on 500 hectares in the Tashkent region, on 300 hectares in Andijan, Bukhara, Namangan, Ferghana and Samarkand regions, on 250 hectares in Jizzakh, 200 hectares in Kashkadarya, Surkhandarya and 100 hectares in Karakalpakstan.
The head of our state urged the responsible executives to allot land plots within a short period of time and put the gardens into operation next spring.
President Shavkat Mirziyoyev also instructed to establish state-of-the-art agro-logistics centers and complexes for $ 65 million.
The Minister of Agriculture and regional hokims reported on the projects formed and funds raised, and presented their plans towards the execution of schemes discussed at the video session.