Ўрмон хўжалигини ривожлантириш бўйича вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ўрмон хўжалигини ривожлантириш бўйича ислоҳотлар натижадорлиги таҳлилига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Иқтисодиётнинг ресурс базасини кенгайтириш, янги иш ўринлари яратиш, экологияни яхшилашда ўрмон хўжалиги жуда муҳим ўрин тутади.
Шунинг учун ҳам охирги уч йилда бу соҳани жадал ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилиб, мамлакатимиз ўрмон фонди ерлари 12 миллион гектарга етказилди.
Жумладан, Орол денгизининг 1,2 миллион гектар қуриган тубида ихота дарахтзорлари барпо этилди. Оборотдан чиқиб кетган 10 минг гектар ўрмон хўжалиги ерлари ўзлаштирилди, 5 ярим минг гектарда ёнғоқ, 4 минг гектарда озиқ-овқат экинлари ва доривор ўсимликлар плантациялари ташкил этилиб, 3 мингта янги иш ўрни яратилди. Ўрмон хўжаликларида биринчи маротаба 64 та биолаборатория ташкил этилди.
Йиғилишда бу борада ҳали ишга солинмаган имкониятлар кўплиги таъкидланиб, келгусидаги устувор вазифалар белгиланди. Соҳада хусусий секторни жалб қилган ҳолда ўрмон ерларини ўзлаштириш, йилқичилик, чорвачилик, уруғчилик, кўчатчилик, туризмни кенг йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
Яна 50 минг гектар ўрмонзор барпо этиб, Жиззах, Навоий, Самарқанд, Сурхондарё, Қашқадарё, Наманган ҳамда Тошкент вилоятларида ёнғоқ, писта ва бодом плантациялари ташкил қилиш имконияти борлиги кўрсатиб ўтилди.
Мебелсозлик корхоналари хомашёнинг 90 фоизини импорт қилаётганидан келиб чиқиб, уларга кластер усулида павловния ва бошқа мебелбоп дарахтлар етиштириш учун ер ажратиш бўйича топшириқ берилди.
Ўрмон фонди ерларини ўзлаштиришга ҳам субсидия ва имтиёзлар жорий этиш, хусусан, суғориш насослари харид қилиш, қудуқлар қазиш ишларини молиявий қўллаб-қувватлаш муҳимлиги таъкидланди.
Бу йилдан бошлаб оборотда бўлмаган ўрмон фонди ерларини ижарага бериш тартиби жорий қилинди. Ҳозирги кунда 20 минг гектар шундай ер ижарага берилган. Бу ишларни давом эттириб, қўшимча ерларни оборотга киритиш ҳамда тадбиркорларга ижарага беришни кенгайтириш вазифаси қўйилди.
Кўп жойларда, жумладан, Қоракўл, Ғиждувон, Шаҳрисабз, Китоб, Поп, Чортоқ, Нуробод, Қўшработ, Нурота, Бахмал, Фориш, Узун, Бойсун, Оҳангарон, Бекобод туманларида ўрмон хўжалиги резервларидан фойдаланиш бўйича ишлар танқид қилинди, етарлича ташкил этилмагани кўрсатиб ўтилди.
Пиллачиликда озуқа базасини кўпайтириш мақсадида фермер хўжаликларида 2 минг гектар, келгуси йилда 2,5 минг гектарга тут кўчатлари экиш режалаштирилди.
Ўтган йили доривор ўсимликлар плантацияси 2 минг гектарга етказилган эди. Йиғилишда келгуси йили бундай майдонларни 5 минг гектарга етказиб, ҳосилни 8 минг тоннагача ошириш зарурлиги айтилди.
Хусусий секторни жалб қилган ҳолда ўрмон фонди ерларида асаларичилик, чорвачилик ва паррандачилик лойиҳаларини амалга ошириш, бандликни таъминлаб, озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлаш чора-тадбирлари белгиланди.
Ўрмонлар сайёҳлар учун ҳам қизиқ. Ўтган йили экотуризм ва ов туризмидан жами 1 миллиард сўм тушган. Лекин бу кам. Бўстонлиқ туманидаги янги тизим ўрмон ҳудудларида туризмни ривожлантириш бўйича жуда катта захиралар мавжудлигини кўрсатди. Мисол учун, “Бурчмулла” ўрмон хўжалигида хусусий шериклик асосида 300 ўринли экотуризм маскани барпо этилмоқда.
Шундай имкониятларни ишга солиб, келгуси йилда экология ва ов туризмидан даромадларни 10-15 бараварга ошириш мумкинлиги таъкидланди. Шаҳрисабз, Китоб, Бойсун, Боботоғ, Зомин, Бахмал, Оҳангарон, Бекобод, Далварзин, Поп, Қўқон, Қозоқдарё ўрмон ва ов хўжаликларида туризм масканларини ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди.
Йиғилишда ўрмон хўжалиги бўйича илм-фанни ривожлантириш масалаларига эътибор қаратилди.
Маҳаллий пистанинг сувсизликка чидамли ва юқори ҳосил берадиган 13 турдаги янги навини рўйхатдан ўтказиб, кейинги йилдан тоғли туманларда экиш кераклиги қайд этилди.
Давлат ўрмон хўжалиги қўмитасига доривор ўсимликларни маҳаллийлаштириш учун тажриба плантациялари ва илмий марказ, шунингдек, ўрмон тупроқшунослиги, “in vitro” ва уруғчилик лабораторияларини ташкил этиш вазифаси юклатилди.
Соҳада кадрлар салоҳиятини ошириш, ўрта бўғин мутахассисларини тайёрлаш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.
Қишлоқ хўжалигининг бошқа тармоқларида бўлгани каби ўрмон хўжалигини ривожлантириш учун ҳам халқаро ташкилотлар маблағларини жалб қилиб, йирик инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Видеоселектор йиғилишида муҳокама қилинган масалаларни инобатга олиб, ўрмон хўжалигини ривожлантириш бўйича 10 йиллик дастур лойиҳасини такомиллаштириш вазифаси белгиланди.

Forestry development tasks defined
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has chaired a video conference to discuss the effectiveness of reforms in forestry.
This industry is vital in expanding the resource base of the economy, in creating new jobs and improving the environmental situation.
For this reason, over the past three years, special emphasis has been placed in Uzbekistan on the accelerated development of this sector; the total area of the country’s forest fund has been brought to 12 million hectares.
In particular, on the dried bottom of the Aral Sea, 1.2 million hectares of protective afforestation has been created. 10 thousand hectares of retired forest lands have been mastered, walnut plantations been planted on 5.5 thousand hectares, as have food crops and medicinal plants on 4 thousand hectares, 3 thousand new jobs were created. For the first time, 64 forestry biological laboratories were established.
Yet still, as it was noted at the meeting, unused opportunities in this area are overabundant, and hence priority policy on this front has been elaborated. The session participants discussed development of forest lands with the invitation of private sector, enhancement of horse breeding, animal husbandry, seed production, plant markets and tourism.
The President pointed out the possibility of creating additional 50 thousand hectares of forest plantations and the organization of walnut, pistachio and almond fields in Jizzakh, Navoi, Samarkand, Surkhandarya, Kashkadarya, Namangan and Tashkent regions.
Given the fact that furniture enterprises import 90 percent of raw materials from abroad, it was instructed to allocate land for them to grow paulownia and other trees suitable for making furniture, using the cluster method.
Shavkat Mirziyoyev stressed the importance of introducing subsidies and benefits for the development of forest lands, as well as financial support for the purchase of irrigation pumps and drilling of wells.
Starting from this year, a procedure has been launched for leasing forest land not in use. To date, 20 thousand hectares of such land have been commissioned. As a continuation of these efforts, the task was to let additional land into circulation and expand the lease to entrepreneurs.
The head of our state criticized the work on using the possibilities of forestry in the Karakul, Gijduvan, Shahrisabz, Pap, Chartak, Nurabad, Kushrabat, Nurata, Bakhmal, Farish, Uzun, Baisun, Ahangaran, Bekabad and other districts.
In order to boost the fodder base of silkworm breeding, mulberry seedlings on 2 thousand hectares are projected to be planted in farms this year, and on 2.5 thousand hectares next year.
Last year, the area of plantations of medicinal plants grew to 2 thousand hectares. The President urged the executives in charge of the sector to bring this figure to 5 thousand hectares this year, and the harvest to 8 thousand tons.
Measures were identified to implement projects on beekeeping, livestock and poultry farming on the lands of the forest fund with the engagement of the private sector, providing employment for people and bolstering the food security.
The forests also attract travelers. Last year, 1 billion soums were received from ecological and hunting tourism, which is certainly far from being impressive. The new system in Bostanlyk district showed the availability of a tremendous reserve for the development of tourism in forest areas. For example, an ecotourism center for 300 places is being built at Burchmulla forestry on the basis of public-private partnership.
Cashing in such opportunities, it was noted, would make possible next year upsurge income from ecological and hunting tourism 10-15 times. Instructions were given on the organization of tourist facilities in the Shahrisabz, Kitab, Baisun, Bobotag, Zaamin, Bakhmal, Ahangaran, Bekabad, Dalvarzin, Pap, Kokand, Kazakdarya forests and hunting farms.
The meeting participants also discussed the development of forestry science.
The need to speed up the registration of 13 new varieties of local pistachios, which is drought-resistant and high-yielding, was indicated, as was its cultivation in mountainous areas from next year.
The State Forestry Committee has been tasked with creating experimental plantations and a scientific center for zoning medicinal plants, along with laboratories for forest soil science, in vitro research and seed production.
Instructions were also given to increase the personnel potential of the sphere, to train mid-level specialists in demand.
The President insisted that major investment projects funded from international organizations be implemented for the development of forestry, along with other sectors of agriculture.
Taking into account the issues discussed at the video session, the task was set to finalize the draft ten-year forestry development program.