Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов “Berlusconi Finanzaria” инвестиция жамғармаси Президенти Паоло Берлускони ҳамда “Energy System” компанияси президенти Роберто Туччи билан учрашди.
Учрашув чоғида италиялик тадбиркорлар томонидан мамлакатимизда инвестициявий фаолиятни йўлга қўйиш ва кенгайтириш истиқболи муҳокама қилинди.
Италия томони энергетика соҳасида, шунингдек маиший чиқиндини қайта ишлаш бўйича йирик лойиҳалар амалга оширишга қизиқиш билдирди. Компания раҳбарияти ҳудудларимизда заъфарон етиштириш миқдорини ошириш режасини илгари сурди.
Айни йўналишдаги ҳамкорлик ушбу маҳсулот билан савдо қиладиган ўзбек фермерларининг халқаро бозордаги мавқеини мустаҳкамлаш ва қўшимча иш ўринлари яратишга хизмат қилади.
Томонлар кўзда тутилган лойиҳаларни тезроқ ҳаётга жорий этиш билан боғлиқ барча масалаларни батафсил кўриб чиқди. Тезкор ечимлар бўйича ҳамкорлик механизми ишлаб чиқилди.

Итальянские инвесторы планируют расширить деятельность в нашей стране
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков провел встречу с президентом инвестиционного фонда «Berlusconi Finanzaria» Паоло Берлускони и президентом компании «Energy System» Роберто Туччи.
В ходе встречи были обсуждены перспективы налаживания и расширения инвестиционной деятельности итальянских предпринимателей в Узбекистане.
Нашими партнерами была выражена заинтересованность в реализации крупных проектов в сферах энергетики и переработки бытовых отходов. Было заявлено о планах по увеличению объемов шафрана, выращиваемого в регионах Узбекистана.
Сотрудничество в этом направлении позволит укрепить позиции узбекских фермеров в данной товарной нише на международном рынке и создать дополнительные рабочие места.
Стороны предметно рассмотрели все имеющиеся вопросы, связанные с имплементацией данных проектов, и выработали механизмы взаимодействия по их оперативному решению, что позволит ускорить процесс реализации совместных планов.
В завершении встречи была достигнута договоренность о поддержке активного и регулярного диалога с целью ускоренного продвижения рассмотренных проектов.