Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов “Berlusconi Finanzaria” инвестиция жамғармаси Президенти Паоло Берлускони ҳамда “Energy System” компанияси президенти Роберто Туччи билан учрашди.
Учрашув чоғида италиялик тадбиркорлар томонидан мамлакатимизда инвестициявий фаолиятни йўлга қўйиш ва кенгайтириш истиқболи муҳокама қилинди.
Италия томони энергетика соҳасида, шунингдек маиший чиқиндини қайта ишлаш бўйича йирик лойиҳалар амалга оширишга қизиқиш билдирди. Компания раҳбарияти ҳудудларимизда заъфарон етиштириш миқдорини ошириш режасини илгари сурди.
Айни йўналишдаги ҳамкорлик ушбу маҳсулот билан савдо қиладиган ўзбек фермерларининг халқаро бозордаги мавқеини мустаҳкамлаш ва қўшимча иш ўринлари яратишга хизмат қилади.
Томонлар кўзда тутилган лойиҳаларни тезроқ ҳаётга жорий этиш билан боғлиқ барча масалаларни батафсил кўриб чиқди. Тезкор ечимлар бўйича ҳамкорлик механизми ишлаб чиқилди.

Italian investors plan to expand their activities in Uzbekistan
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov has met with the President of the investment group Berlusconi Finanzaria Paolo Berlusconi and the President of the Energy System Roberto Tucci.
The parties discussed the prospects for establishing and expanding the investment activities of Italian entrepreneurs in Uzbekistan.
Our partners expressed their interest in the implementation of major projects in energy and household waste processing. Plans were announced to increase the volume of saffron grown in Uzbekistan regions.
Cooperation in this direction will strengthen the position of Uzbekistan farmers in this commodity niche on the international market and create additional jobs.
The parties considered all the existing issues related to the implementation of these projects, and developed mechanisms for interaction for their prompt resolution, which will speed up the process of implementing joint plans.
Following the meeting, an agreement was reached to support an active and regular dialogue to accelerate the progress of the considered projects.