Ўзбекистон – миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенглик юрти
Фарғона шаҳрида “ЕХҲТнинг Любляна тавсиялари ва Ўзбекистоннинг миллатлараро тотувлик сиёсати” мавзусида минтақавий давра суҳбати ўтказилди.
Учрашувда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори Акмал Саидов, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси раиси Рустам Қурбонов, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Миллий озчиликлар бўйича Олий комиссарининг сиёсий масалалар бўйича маслаҳатчиси Антон Томсен иштирок этди.
Унда Фарғона, Андижон ва Наманган вилоятлари миллий маданий марказлари раҳбарлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари ҳамда онлайн тарзда ЕХҲТ координаторлари қатнашди.
Тадбирда Фарғона вилояти ҳокими ўринбосари Жамшид Ҳотамов 2022-2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегиясида белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда миллатлараро бағрикенгликни, ўзаро ҳурмат ва дўстона алоқаларни таъминлаш йўлида вилоятда қилинаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Айни пайтда қарийб 4 миллион аҳоли умргузаронлик қилаётган Фарғона вилоятида тожик, қирғиз, рус, корейс, украин, татар, озарбайжон, қорақалпоқ, қозоқ, туркман каби турли миллат вакиллари ҳамжиҳатликда юрт равнақига муносиб ҳисса қўшиб келмоқда. Фарғона шаҳридаги Дўстлик уйида 8 та миллий маданий марказ фаолият кўрсатиши учун замонавий шароитлар яратиб берилган. Умуман олганда, вилоятда барча миллат ва элатлар ўз тили, урф-одат ва анъаналари, тарихи ва маданиятини ўрганиши, ривожлантириши учун тенг имкониятга эга. Маҳаллалар, турли маданият масканлари, таълим муассасаларида ташкил этилаётган тадбирлар миллатлар ўртасидаги дўстлик алоқаларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидовнинг қайд этишича, миллатлараро тотувликни таъминлашда Ўзбекистонда олиб борилаётган ишлар Фарғона вилояти тажрибаси мисолида бутун дунёга тарғиб қилишга арзийди.

Узбекистан – страна межнационального согласия и религиозной толерантности
В городе Фергане состоялся региональный круглый стол на тему «Люблянские рекомендации ОБСЕ и политика межнационального согласия Узбекистана».
В мероприятии приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан Рустам Курбанов, советник по политическим вопросам Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств Антон Томсен.
Участниками круглого стола стали также руководители национальных культурных центров, представители ННО Ферганской, Андижанской и Наманганской областей, а также координаторы ОБСЕ.
На мероприятии выступил заместитель хокима Ферганской области Жамшид Хотамов, который проинформировал собравшихся о проводимой в регионе работе по обеспечению межнационального согласия, взаимоуважения и дружеских отношений исходя из задач, определенных в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Проживающие в Ферганской области, население которой в настоящее время составляет около 4 миллионов человек, представители различных национальностей, в том числе таджики, кыргызы, русские, корейцы, украинцы, татары, азербайджанцы, каракалпаки, казахи и туркмены, вносят достойный вклад в развитие страны. В Доме дружбы в Фергане созданы все современные условия для работы 8 национальных культурных центров. В целом представители всех наций и народностей, проживающих в регионе, имеют равные возможности для развития своего языка, обычаев и традиций, истории и культуры. Различные тематические мероприятия, проводимые в махаллях, учреждениях культуры и учебных заведениях, служат дальнейшему укреплению уз дружбы между народами.
Директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов отметил, что проводимая в Узбекистане работа по обеспечению межнационального согласия на примере опыта Ферганской области достойна популяризации во всем мире.