Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигида Европа Иттифоқи делегацияси раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов бугун Европа Иттифоқи делегацияси раҳбари Шарлотт Адриан билан музокаралар ўтказди.
ТИВ маълумотига кўра, мулоқот чоғида Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари, икки томонлама ҳамда минтақавий бўлажак тадбирлар муҳокама қилинди.
Шарлотт Адриан Ўзбекистон билан сўнгги йилларда томонларни қизиқтирган кенг кўламли соҳаларда кузатилган алоқалар фаоллашганини ижобий баҳолади. Сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилаётган қўшма ҳамкорлик институтлари самарали фаолият юритаётгани қайд этилди.
Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича стратегияси доирасида рақамлаштириш, «яшил» иқтисодиёт, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги, атроф-муҳит ва иқлим ўзгариши каби соҳаларда қўшма лойиҳалар кўламини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Томонлар ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва барқарор ривожланиш масалаларига бағишланган «ЕИ – Марказий Осиё» вазирлар учрашувини Самарқанд шаҳрида ўтказиш ва унга пухта ҳозирлик кўриш ишларини олиб боришга тайёрлиги тасдиқланди.

Vladimir Norov meets with the EU delegation
On May 25, Acting Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Vladimir Norov held talks with the Head of the European Union Delegation, Ambassador Charlotte Adrian, Uzbekistan MFA reports.
The current state and prospects for the development of cooperation between Uzbekistan and the European Union, as well as upcoming events in bilateral and regional formats, were discussed during the talks.
The European side positively assessed the intensification of relations with Uzbekistan observed in recent years in a wide range of areas of mutual interest. The effective functioning of cooperation bodies, which contribute to strengthening cooperation in the political, trade-economic and cultural-humanitarian spheres, was noted.
The parties confirmed their readiness to organize the EU – Central Asia ministerial meeting in Samarkand to strengthen connectivity and sustainable development, as well as to carry out thorough preparatory work for it.