Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигида Европа Иттифоқи делегацияси раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов бугун Европа Иттифоқи делегацияси раҳбари Шарлотт Адриан билан музокаралар ўтказди.
ТИВ маълумотига кўра, мулоқот чоғида Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари, икки томонлама ҳамда минтақавий бўлажак тадбирлар муҳокама қилинди.
Шарлотт Адриан Ўзбекистон билан сўнгги йилларда томонларни қизиқтирган кенг кўламли соҳаларда кузатилган алоқалар фаоллашганини ижобий баҳолади. Сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилаётган қўшма ҳамкорлик институтлари самарали фаолият юритаётгани қайд этилди.
Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича стратегияси доирасида рақамлаштириш, «яшил» иқтисодиёт, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги, атроф-муҳит ва иқлим ўзгариши каби соҳаларда қўшма лойиҳалар кўламини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Томонлар ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва барқарор ривожланиш масалаларига бағишланган «ЕИ – Марказий Осиё» вазирлар учрашувини Самарқанд шаҳрида ўтказиш ва унга пухта ҳозирлик кўриш ишларини олиб боришга тайёрлиги тасдиқланди.

В МИД Узбекистана состоялась встреча с главой Делегации ЕС
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов сегодня провел переговоры с главой Делегации Европейского союза Шарлотт Адриан.
По информации МИД, в ходе переговоров обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и Евросоюзом, а также предстоящие мероприятия в двустороннем и региональном форматах.
Европейская сторона положительно оценила наблюдаемую в последние годы активизацию связей с Узбекистаном по широкому спектру направлений, представляющих взаимный интерес. Отмечено эффективное функционирование совместных органов взаимодействия, которые способствуют укреплению сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнута важность наращивания совместных проектов по линии Стратегии Евросоюза по Центральной Азии в таких сферах, как цифровизация, «зеленая» экономика, энергетика, транспорт, сельское хозяйство, окружающая среда и изменение климата.
Подтверждена готовность сторон к организации в городе Самарканде министерской встречи «Евросоюз – Центральная Азия» по укреплению взаимосвязанности и устойчивому развитию, а также осуществлению к ней тщательной подготовительной работы.