O‘zbekiston Prezidenti Turkiya ichki ishlar vaziri bilan huquqni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28 iyul kuni amaliy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Turkiya ichki ishlar vaziri Sulaymon Soyluni qabul qildi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida huquqni muhofaza qilish va jamoat xavfsizligini ta’minlash sohalarida amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida vazir Sulaymon Soylu davlatimiz rahbariga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Turkiya tomoni sa’y-harakatlarni samarali muvofiqlashtirish va xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi kurashish maqsadida tizimli idoralararo sheriklikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekani qayd etildi.
Suhbatda faol muloqotlarni, axborot almashishni va ilg‘or tajribani o‘rganishni davom ettirish, uyushgan, shu jumladan kibermakondagi jinoyatchilik, terrorizm, diniy ekstremizm, narkotrafik va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma tadbirlar o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

The President of Uzbekistan discusses the development of cooperation in the law enforcement sphere with the Minister of Internal Affairs of Türkiye
On July 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Interior of the Republic of Türkiye Süleyman Soylu, who is in Uzbekistan on a working visit.
Issues of developing practical cooperation in law enforcement and public security in the context of the implementation of agreements at the highest level were considered.
Minister Süleyman Soylu conveyed the warm greetings and good wishes of the President of Türkiye Recep Tayyip Erdogan to the President of Uzbekistan.
The readiness of the Turkish side to establish a systematic interdepartmental partnership to effectively coordinate efforts and counter modern challenges and threats to security was emphasized.
During the conversation, special attention was paid to the issues of continuing active contacts, exchanging information and studying best practices, conducting joint activities to combat organized crime, including in cyberspace, terrorism, religious extremism, drug trafficking and illegal migration.