Toshkentda SHHTning joriy yildagi bosh siyosiy voqeasi – Tashkilotga aʼzo davlatlar rahbarlarining Samarqand sammitini muvaffaqiyatli o‘tkazish uchun mustahkam poydevor yaratildi
TOSHKENT, 30-iyul. /“Dunyo” AA/. 28-29 iyul kunlari Toshkentda Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashining (SHHT TIVK) majlisi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tashqi ishlar idoralari rahbarlarining uchrashuvi O‘zbekistonning SHHTga amaldagi raisligining muhim voqealaridan biriga aylandi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev anjuman arafasida vazirlarni qabul qildi. Davlatimiz rahbari SHHT mamlakatlari vazirlariga murojaat qilar ekan, bugun dunyo oqibatlarini prognozlashtirish qiyin bo‘lgan, oldindan aytib bo‘lmaydigan tub transformatsiya jarayonlarini boshidan kechirayotganini taʼkidladi. Global miqyosda ishonch va o‘zaro anglashuv taqchilligi tobora o‘tkir sezilmoqda. Bunday murakkab sharoitda xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga tahdid solayotgan zamonaviy xatarlarga mos ravishda chora ko‘rish uchun saʼy-harakatlarni samarali muvofiqlashtirish va ko‘p tomonlama asosda yaqindan hamkorlik qilishga ehtiyoj kuchayib bormoqda.
Poytaxtimizdagi Kongress-markazda bo‘lib o‘tgan SHHT TIVKning navbatdagi yig‘ilishida Tashkilotga aʼzo davlatlar tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari, shuningdek, SHHT Bosh kotibi va Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori ishtirok etdi.
Uchrashuvda SHHT Davlat rahbarlari kengashining 2022 yil 15-16 sentyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rishga alohida eʼtibor qaratildi. Vazirlar SHHTning navbatdagi sammiti uchun yakuniy hujjatlarning salmoqli jamlanmasini tasdiqladi. O‘zbekiston tashabbusi bilan ishlab chiqilgan Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomani amalga oshirish majmuaviy rejasi, O‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish va samarali transport yo‘laklarini yaratish bo‘yicha hamkorlik konsepsiyasi, Ishbilarmon doiralar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish dasturlari, «SHHTning yaxshi niyat elchisi» faxriy unvoni to‘g‘risidagi nizom va boshqalar shular jumlasidandir.
SHHTga aʼzo davlat, kuzatuvchi davlat va muloqot bo‘yicha hamkor maqomlarini olish bo‘yicha kelib tushgan arizalarni ko‘rib chiqish tadbir kun tartibidagi muhim masalalardan bo‘ldi. Xususan, Eron Islom Respublikasining SHHTga to‘laqonli aʼzo bo‘lish yo‘lida bir qarorga kelindi. Belarus Respublikasining arizasini o‘rganish jarayoni boshlandi. Misr, Saudiya Arabistoni va Qatarga SHHTning muloqot bo‘yicha hamkori maqomini berish to‘g‘risidagi memorandumlar imzolashga tayyorlanmoqda. Shuningdek, Samarqand sammitida Bahrayn va Maldiv orollariga muloqot bo‘yicha hamkor maqomini berish jarayonini boshlash bo‘yicha ham qarorlar ko‘rib chiqilishi rejalashtirilayotgani maʼlum qilindi.
Tashqi ishlar vazirlari, shuningdek, SHHT faoliyatining turli yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish, uning xalqaro hamkorlar bilan institutsional aloqalarini kengaytirishning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildi. Mintaqaviy va global kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Yig‘ilish raisi, O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov mamlakatimizning SHHTga raisligi doirasida o‘tkazilgan tadbirlar, shuningdek, Samarqand sammitida muhokama etilishi rejalashtirilayotgan asosiy masalalar haqida ishtirokchilarga maʼlumot berdi.
– Sammitning asosiy siyosiy hujjati – Samarqand deklaratsiyasi loyihasida mamlakatlarimizning eng muhim mintaqaviy va global muammolar bo‘yicha hamjihatlikdagi pozitsiyalari o‘z ifodasini topgan, – dedi u. – Amaliy hamkorlikni yana-da takomillashtirish, mintaqaviy barqarorlik, xavfsizlik va barqaror iqtisodiy rivojlanishni taʼminlash, transport aloqalarini mustahkamlash, shuningdek, madaniy muloqotni chuqurlashtirish bo‘yicha birgalikdagi yondashuvlar belgilab qo‘yilgan.
Hindiston tashqi ishlar vaziri Subramanyam Jayshankar zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashish va SHHTni kengaytirishda birgalikdagi saʼy-harakatlar juda muhimligiga alohida eʼtibor qaratdi. U Hindistonning SHHT doirasidagi hamkorlikni va o‘zaro ishonchni kuchaytirish tarafdori ekanini maʼlum qildi. “Chunki jahon hamjamiyati pandemiya hamda turli mojarolardan keyin global taʼminot zanjirlaridagi uzilishlar natijasida misli ko‘rilmagan energetika va oziq-ovqat taʼminoti bilan bog‘liq muammolarga duch kelmoqda. Bunday qiyinchiliklarga qarshi kurashish uchun biz ko‘p tomonlama munosabatlarni isloh qilishimiz va qayta tiklashimiz, shuningdek, taʼminot zanjirlari yaratilishini qo‘llab-quvvatlashimiz kerak”, dedi u.
Vazir, shuningdek, o‘z mamlakati Afg‘onistonning suvereniteti, mustaqilligi, hududiy yaxlitligi va milliy birligini hurmat qilinishini yana bir karra taʼkidlar ekan, tinch, xavfsiz hamda barqaror Afg‘onistonni qatʼiy qo‘llab-quvvatlashini aytdi. “SHHT doirasida Hindiston Afg‘onistonga har tomonlama yordam bermoqda. Biz allaqachon Kobuldagi Indira Gandi kasalxonasiga 40 ming tonna bug‘doy, koronavirusga qarshi 500 ming doza vaksina yetkazib berdik”, dedi Hindiston tashqi ishlar vaziri.
U Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi mustahkam aloqalar uzoq tarixga borib taqalishi va uni qayta tiklash vaqti kelganini qayd etar ekan, 2016 yildan beri Hindiston Erondagi “Chahbahar” bandargohini ishga tushirish bo‘yicha amaliy ishlarni davom ettirib kelayotganini aytdi. “Eron 2022 yilda Samarqand sammitida SHHTga aʼzo davlat sifatida qo‘shilishi bilan “Chahbahar” porti Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun dengizga xavfsiz chiqishni taʼminlaydi”, dedi Hindiston TIV rahbari.
Qozog‘iston Bosh vazirining o‘rinbosari, tashqi ishlar vaziri Muxtor Tleuberdi mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash va o‘zaro ishonchni chuqurlashtirish masalalari o‘zining dolzarbligini saqlab qolayotgani va ular Tashkilot kun tartibidagi "tamal toshi" hisoblanishini bayon qildi.
Qozog‘iston tashqi siyosat idorasi rahbari xalqaro xavfsizlik arxitekturasidagi so‘nggi tektonik siljishlarni hisobga olgan holda SHHT o‘zining zamonaviy tahdid va xavf-xatarlarga bo‘lgan yondoshuvlarini dolzarblashtirmog‘i lozimligini qayd etdi. Bunda terrorizm, ekstremizm, narkotiklarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish va xalqaro axborot xavfsizligi sohalarida kelishilgan va qabul qilingan dasturiy hujjatlar ijrosini davom ettirish maqsadga muvofiq bo‘ladi.
U terrorizmning moliyalashtirilishiga qarshi kurashni, shuningdek, uni oziqlantiradigan terroristik, separatistik va ekstremistik mafkuraning tarqalishini oldini olish uchun umumiy saʼy-harakatlarni faollashtirish kerakligini taʼkidladi.
“SHHTga aʼzo davlatlar terrorizmdan xoli dunyoga erishishi uchun Odob-axloq kodeksini yana-da ilgari surishda tizimli ravishda ishtirok etishi muhim, deb hisoblaymiz, - dedi vazir. - SHHTga aʼzo davlatlar rahbarlarining tashkilot mamlakatlarining tegishli tashabbuslarini hisobga olgan holda SHHTga aʼzo davlatlar xavfsizligiga tahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashish mexanizmini takomillashtirish to‘g‘risidagi qarorini amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratilishi talab etilmoqda”.
Xitoy TIV rahbari Van I birdamlik va o‘zaro hamkorlik tamoyillariga sodiq qolishga daʼvat etdi. Joriy yil SHHT Xartiyasi imzolanganining 20 yilligi va SHHTga aʼzo davlatlarning Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomasi imzolanganining 15 yilligi bilan nishonlanishi bilan tarixga kirdi. Vazir shunday dedi: “Bizlarning asosiy hujjatlarda mustahkamlangan maqsad va tamoyillarga rioya qilishimiz, ko‘p yillar oldin o‘zaro ishonchga qo‘yilgan asosni mustahkamlashni davom ettirishimiz, yuzaga kelgan qimmatli birdamlikni hamda o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash, tub manfaatlar va muhim masalalar bo‘yicha bir-birimizni qo‘llab-quvvatlashimiz, qarama-qarshilik va tushunmovchiliklarni risoladagidek boshqarishimiz, davlat suvereniteti, xavfsizlik va rivojlanish manfaatlarini mustahkam himoya qilishimiz muhim”.
Xitoy tashqi ishlar vaziri “Xitoy birdam, teng, muvozanatli va hamma bahramand bo‘ladigan sheriklik yo‘lidagi global rivojlanish bo‘yicha tashabbusni birgalikda amalga oshirishga tayyor” ekanini tasdiqladi.
Qirg‘iziston tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubayev o‘z mamlakati SHHT Samarqand sammitiga tayyorgarlik doirasida bunday keyin ham yana-da yaqin hamkorlik qilishga tayyor ekanini bayon qildi.
Uning aytishicha, bugungi kunda SHHT sammitidan so‘ng davlat rahbarlari tomonidan imzolanishi mo‘ljallanayotgan turli sohalarga oid 40 dan ortiq hujjatni o‘z ichiga olgan salmoqli to‘plam ekspertlar darajasida muhokama qilinmoqda va kelishilmoqda.
“Umuman olganda, Qirg‘iziston tomoni O‘zbekiston raisligi davrida mintaqa va umuman dunyodagi mavjud voqelik hamda tendensiyalardan kelib chiqadigan ustuvor vazifalarni qo‘llab-quvvatlaydi, - deya taʼkidladi vazir. - SHHTning bo‘lajak Samarqand sammitidagi muhim masalalaridan biri Davlat rahbarlari kengashining 2021 yil sentyabrdagi qarorlari asosida SHHTni kengaytirish masalasi bo‘ladi. Xususan, tashkilotga aʼzo davlatlar Eron Islom Respublikasining SHHT aʼzoligiga qo‘shilishi bo‘yicha zarur ishlarni olib bordi”.
Pokiston tashqi ishlar vaziri Bilaval Bxutto Zardariy tarixiy va go‘zal Toshkent shahriga tashrif buyurganidan mamnuniyat bildirgani barobarida SHHT TIVK yig‘ilishini yuksak darajada tashkil etgani uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorlik izhor etdi.
U shu paytga qadar SHHT juda katta yo‘lni bosib o‘tgani hamda hozirgi paytda tuzilma juda yaxshi shakllangan transmintaqaviy, transmilliy tashkilot bo‘lib, dunyo aholisining 41 foizi, umumiy quruqlikning 21 foizi va jahon YAIMning 23 foizini qamrab olishini qayd etdi.
“Pokiston Transafg‘on temir yo‘li loyihasi bo‘yicha o‘zbek va afg‘on birodarlar bilan hamkorlikni kuchaytirmoqda. Ushbu loyihaning amalga oshirilishi Markaziy Osiyo davlatlarini Pokiston bandargohlari bilan bog‘lagani holda Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro iqtisodiy aloqalarni yana-da kuchaytiradi”, dedi u.
Pokiston tashqi siyosat idorasi rahbari terrorizmning xalqaro hamjamiyat uchun eng jiddiy muammolardan biri bo‘lib qolayotganiga eʼtibor qaratar ekan, o‘z mamlakati terrorizmning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashishda hamkorlik uchun doim tayyor ekanligini maʼlum qildi.
“Biz SHHT doirasida Saudiya Arabistoni, Qatar va Misr bilan yangi muloqotlar tashkil etishga tayyormiz, shuningdek, Eronning tashkilotga to‘laqonli aʼzo sifatida qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlaymiz”, dedi Bilaval Bxutto Zardariy.
“Hozirgi geosiyosiy sharoitda Rossiya SHHT faoliyatiga alohida eʼtibor qaratmoqda, - dedi Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov. - Tashkilot makonida siyosiy hamkorlikning mustahkam tajribasi to‘plangan, ixtisoslashtirilgan mexanizmlarning keng tarmog‘i yaratilgan va muhim huquqiy baza shakllangan. SHHT ana shu boy salohiyatdan kelib chiqqan holda adolatli, demokratik dunyo tartibini shakllantirishga hissa qo‘shishga qodir. Bu vazifalarni konstruktiv kun tartibi asosida aʼzo davlatlarning saʼy-harakatlarini birlashtirish, SHHT nizomi va boshqa hujjatlariga muvofiq holda o‘z zimmamizga olgan majburiyatlarga qatʼiy rioya qilish orqaligina hal etish mumkin”.
U tashqi siyosatni, birinchi navbatda, BMT doirasida muvofiqlashtirishni yana-da kuchaytirish, transport, energetika va axborot xavfsizligi, qurollanish poygasining oldini olish, yadroviy qurollarni tarqatmaslik kabi hayotiy muhim masalalar bo‘yicha ikki va ko‘p tomonlama formatlarda muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazish zarurligi qayd etdi.
Rossiya TIV rahbari Afg‘oniston muammosiga ham alohida to‘xtalar ekan, «Kobul bilan aloqalarimizda biz amaldagi muvaqqat hukumatni etnik-siyosiy inklyuziv hukumat yaratish, terrorizm va narkotik moddalar savdosi tarqalishiga qarshi turish, inson huquqlarining asosiy tamoyillariga rioya qilish bo‘yicha majburiyatlarni bajarish zarurligiga daʼvat etayapmiz”, dedi. Rossiya TIV rahbari bunday saʼy-harakatlarni insonparvarlik yordami ko‘rsatish orqali qo‘llab-quvvatlashini, xususan, o‘z mamlakati iyul oyida Afg‘onistonning janubi-sharqida sodir bo‘lgan zilziladan jabr ko‘rgan aholiga insonparvarlik yordami jo‘natganini qayd etdi.
Rossiya tashqi ishlar vaziri taʼkidlaganidek, O‘zbekiston tomonining tashabbuskorligi tufayli transport sohasida o‘zaro bog‘liqlik, energetika sohasida hamkorlik, “aqlli” qishloq xo‘jaligi, raqamli transformatsiya, mintaqalararo aloqalarni rivojlantirish, yuqori texnologiya va innovatsiyalarni joriy etishga qaratilgan mustahkam hujjatlar to‘plami ishlab chiqildi.
Sergey Lavrov, shuningdek, o‘zbekistonlik hamkorlar tashabbusi bilan fan-texnika, madaniyat, sog‘liqni saqlash, turizm, yoshlar aloqalari kabi sohalarda o‘tkazilayotgan turkum tadbirlarni yuqori baholadi. U hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasi Turizm sohasidagi hukumatlararo bitim va Muzey ishi sohasidagi memorandum bilan to‘ldirilganini hamda «SHHT yaxshi niyat elchisi» institutining tashkil etilishi ham foydali qadam bo‘lganini ham alohida taʼkidladi.
«SHHT o‘zining uchinchi o‘n yilligiga dunyodagi jadal o‘zgarishlar sharoitida kirdi, - dedi Tojikiston tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin. - Bunday sharoitda SHHT mintaqada va dunyoda ijodiy kun tartibiga ega nufuzli omil bo‘lib qolishi uchun birgalikda chora-tadbirlarni ko‘rish muhimdir.
«Tojikiston SHHTning ijtimoiy-iqtisodiy kun tartibini boyitishga, mintaqaning barqaror o‘sishi va rivojlanishi uchun milliy rivojlanish strategiyasini birlashtirishga qaratilgan tashabbuslarni to‘liq qo‘llab-quvvatlashda davom etadi, - dedi vazir. - Shuningdek, sanoat kooperatsiyasi va energetika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish tarafdorimiz.
Maʼlumki, o‘tgan yili Tojikistonning taklifi va SHHT mamlakatlari ko‘magi bilan o‘zaro hamkorlikning ikkita yangi mexanizmini – SHHTga aʼzo davlatlar sanoat vazirlari va energetika vazirlari uchrashuvini tashkil etishga muvaffaq bo‘ldik.
Bu boradagi ishlarni davom ettirib, joriy yilda tegishli vazirlik yig‘ilishlarini o‘tkazayotgani uchun O‘zbekiston raisligidan minnatdormiz.
Rejalashtirilgan Ishbilarmon doiralar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish dasturi va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish bo‘yicha hamkorlik dasturi qabul qilinishini olqishlaymiz».
SHHT Bosh kotibi Chjan Min O‘zbekistonning tashkilotdagi raisligini yuksak baholar ekan, ularning natijalarini samarali, deya qayd etdi.
«O‘zbekiston raisligida 100 dan ortiq tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi, bular sentyabr oyida bo‘lib o‘tadigan Samarqand sammiti uchun ajoyib ko‘mak bo‘lib xizmat qiladi, - deya taʼkidladi Bosh kotib. - Joriy yilgi sammit yakunlari bo‘yicha imzolash uchun taklif etilgan hujjatlarning aksariyati vazirlar darajasida kelishilgan. O‘zbekiston tashabbusi doirasida tomonlar axborot texnologiyalari, kambag‘allikni qisqartirish, o‘simliklar karantini va boshqa sohalarda hamkorlikning yangi mexanizmlarini ishga tushirdi».
Bosh kotibning so‘zlariga ko‘ra, «SHHT oilasi»ning kengayishi yangi rivojlanishga erishdi. «Eronga aʼzo davlat maqomini berish ishlari izchil davom etmoqda, - dedi Chjan Min. - Samarqand sammitida imzolash uchun tegishli memorandum taqdim etiladi. Misr, Qatar va Saudiya Arabistoniga muloqot hamkori maqomini taqdim etish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda. Tomonlar, shuningdek, ayrim mamlakatlarning SHHTga aʼzo bo‘lish maqomini yoki arizalarini ko‘tarish masalalarini ham faol muhokama qilmoqda».
SHHT bosh kotibi, shuningdek, Samarqand sammiti SHHTning bu yilgi eng muhim voqeasi bo‘lishini taʼkidladi. «Men ushbu qadimiy madaniy-tarixiy shaharni ziyorat qilish baxtiga muyassar bo‘ldim va O‘zbekiston rahbariyatining ushbu tadbirga puxta tayyorgarlik ko‘rayotganiga bevosita guvoh bo‘ldim», dedi u.
Chjan Min bo‘lajak sammit SHHT taraqqiyotining yangi davrini boshlab berishiga amin ekanini ham bildirdi.

В Ташкенте заложена прочная основа для успешного проведения главного политического события ШОС в текущем году – Самаркандского саммита лидеров государств-членов организации
ТАШКЕНТ, 30 июля. /ИА «Дунё»/. 28–29 июля в Ташкенте под председательством Узбекистана состоялось заседание Совета министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Встреча глав внешнеполитических ведомств стала одним из ключевых мероприятий текущего председательства Узбекистана в ШОС.
Перед встречей приехавших в столицу Узбекистана министров иностранных дел Индии, Казахстана, Китая. Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана, генерального секретаря и директора Исполком ШОС принял Президент Шавкат Мирзиёев. Обращаясь к ним, глава нашего государства отметил, что сегодня мир переживает фундаментальную трансформацию с трудно прогнозируемыми, непредсказуемыми последствиями. Все более остро ощущается дефицит доверия и взаимного понимания на глобальном уровне. В этих непростых условиях возрастает востребованность эффективной координации и тесного многостороннего сотрудничества для адекватного реагирования на современные вызовы безопасности и устойчивого развития.
С участием лидера Узбекистана состоялся обстоятельный обмен мнениями по важнейшим аспектам дальнейшего развития организации.
В состоявшемся позднее в столичном Конгресс-центре очередном заседании СМИД ШОС приняли участие главы внешнеполитических ведомств государств-членов ШОС, а также генеральный секретарь и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Особое внимание в рамках заседания было уделено подготовке предстоящего 15-16 сентября 2022 года заседания Совета глав государств-членов ШОС в Самарканде. Министры одобрили солидный пакет итоговых документов очередного Саммита ШОС. Среди них разработанные по инициативе узбекской стороны проекты Комплексного плана по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве, Концепции сотрудничества по развитию взаимосвязанности и создания эффективных транспортных коридоров, Программы стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами, Положения о почетном звании «Посол доброй воли ШОС» и другие.
Важным вопросом повестки мероприятия стало рассмотрение поступивших заявок на получение статуса государства-члена, государства-наблюдателя и партнёра ШОС по диалогу. В частности, достигнут прогресс на пути к полноправному членству в ШОС Исламской Республики Иран. Запущен процесс изучения заявки Республики Беларусь. К подписанию готовы меморандумы о предоставлении Египту, Саудовской Аравии и Катару статуса партнера по диалогу ШОС. На Самаркандский саммит, как было объявлено, также выходят решения по началу процедуры предоставления Бахрейну и Мальдивам статуса партнёра по диалогу.
Главы МИД также обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества на различных направлениях деятельности ШОС, расширения ее институциональных связей с международными партнерами. Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки.
Открывая заседание, исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов проинформировал участников о состоявшихся в рамках председательства Узбекистана в ШОС мероприятиях, а также основных вопросах, планируемых к обсуждению в ходе предстоящего саммита в Самарканде.
- В проекте главного политического документа Саммита – Самаркандской декларации – отражены консолидированные позиции наших стран к наиболее важным региональным и глобальным вопросам, - отметил он. - Обозначены совместные подходы к дальнейшему совершенствованию практического сотрудничества, обеспечению региональной стабильности, безопасности и устойчивого экономического развития, усилению транспортной взаимосвязанности, а также углублению культурного диалога.
Министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар в своем выступлении подчеркнул, что его страна “выступает за сотрудничество и взаимное доверие в рамках ШОС, так как мировое сообщество вследствие пандемии, а также сбоев в глобальных цепочках поставок из-за различных конфликтов сталкивается с беспрецедентными проблемами в сфере поставок энергии и продовольствия.
“Чтобы справиться с этими трудностями, мы должны реформировать и перестроить многосторонние отношения, а также поддержать создание цепочек поставок, - сказал министр. - Мы также еще раз подчеркиваем, что уважаем суверенитет, независимость, территориальную целостность и национальное единство Афганистана. Мы решительно поддерживаем мирный, безопасный и стабильный Афганистан. В рамках ШОС Индия оказывает всестороннюю помощь Афганистану. Мы уже доставили в больницу имени Индиры Ганди в Кабуле 40 тысяч тонн пшеницы, 500 тысяч доз вакцины против коронавируса.
Прочные связи между Центральной и Южной Азией имеют давнюю историю, и я думаю, что пришло время их восстановить. С 2016 года Индия продолжает практическую работу по запуску порта “Чабахар” в Иране. С принятием Ирана в качестве государства-члена ШОС на Самаркандском саммите в 2022 году порт “Чабахар” обеспечит безопасный доступ к морю для стран Центральной Азии”.
Глава МИД Индии также выразил “признательность Узбекистану за вклад в период председательства в ШОС в укрепление взаимосвязанности между государствами-членами организации, а также за продвижение важных инициатив и проведение мероприятий на высоком уровне”.
Заместитель Премьер-министра, министр иностранных дел Казахстана Мухтар Тлеуберди заявил, что вопросы обеспечения региональной безопасности и углубления взаимного доверия сохраняют свою актуальность и являются «краеугольным камнем» в повестке организации.
Глава казахстанского внешнеполитического ведомства отметил, что с учетом последних тектонических сдвигов в архитектуре международной безопасности, ШОС необходимо актуализировать свои подходы к современным вызовам и угрозам. При этом целесообразно продолжить реализацию согласованных и принятых программных документов в сферах борьбы с терроризмом, экстремизмом, незаконным оборотом наркотиков и международной информационной безопасности.
Он подчеркнул, что необходимо активизировать общие усилия по борьбе с финансированием терроризма, а также пресечению распространения питающей его террористической, сепаратистской и экстремистской идеологии.
«Считаем важным планомерное участие государств-членов ШОС в дальнейшем продвижении Кодекса поведения для достижения мира, свободного от терроризма, - сказал министр. - Требуется уделить особое внимание реализации Решения глав государств-членов ШОС о Совершенствовании механизма противодействия вызовам и угрозам безопасности государств-членов ШОС с учетом соответствующих инициатив стран организации».
Министр иностранных дел Китая Ван И призвал оставаться приверженными принципам солидарности и взаимодействия. «Текущий год ознаменован 20-летием подписания Хартии ШОС и 15-летием подписания Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов ШОС, - сказал министр. - Нам важно придерживаться закрепленных в основополагающих документах целей и принципов, продолжать упрочивать давно заложенную основу взаимодоверия, укреплять сложившуюся драгоценную солидарность и взаимодействие, поддерживать друг друга в вопросах, касающихся коренных интересов и ключевых озабоченностей, надлежащим образом регулировать противоречия и разногласия, надежно отстаивать государственный суверенитет, безопасность и интересы развития».
Глава МИД КНР подтвердил, что «Китай готов к совместной реализации Инициативы по глобальному развитию во имя солидарного, равного, сбалансированного и общедоступного партнерства по глобальному развитию».
Министр иностранных дел Кыргызстана Жээнбек Кулубаев заявил, что его страна «готова к дальнейшему тесному сотрудничеству в рамках подготовки Самаркандского саммита ШОС». По его словам, на сегодняшний день на экспертном уровне обсуждается и согласовывается солидный пакет документов, предполагаемых к подписанию главами государств по итогам Саммита ШОС, который включает более 40 документов по различным областям.
«В целом, кыргызская сторона поддерживает приоритетные задачи, в период председательства Республики Узбекистан, которые исходят из текущих реалий и тенденций в регионе и мире в целом, - подчеркнул министр. – Одним из важных вопросов предстоящего Самаркандского саммита ШОС станет вопрос расширения ШОС, на основе принятых Решений Совета глав государств в сентябре 2021 года, в частности, государства-члены провели необходимую работу по присоединению Исламской Республики Иран в ШОС».
Министр иностранных дел Пакистана Билавал Бхутто Зардари в своем выступлении отметил, что очень рад находиться в красивом историческом городе Ташкенте. «Мы благодарны за гостеприимство узбекского народа. Я также хотел бы выразить признательность руководству Узбекистана за высокий уровень организации заседания СМИД ШОС», - отметил министр.
По его словам, ШОС до настоящего времени проделала большой путь и стала хорошо сформированной трансрегиональной, транснациональной организацией, представляющей 41% населения мира, 21% территории земной суши и 23% мирового ВВП.
«Пакистан укрепляет сотрудничество с узбекскими и афганскими партнерами по проекту Трансафганской железной дороги. Реализация этого проекта еще больше укрепит взаимные экономические связи между Центральной и Южной Азией, соединив страны Центральной Азии с портами Пакистана, - заявил Билавал Бхутто Зардари. - Терроризм остается одной из самых серьезных проблем для международного сообщества. Пакистан всегда готов к сотрудничеству в борьбе с любыми формами терроризма.
Мы выражаем готовность организовать в рамках ШОС новые контакты с Саудовской Аравией, Катаром и Египтом, поддерживаем принятие Ирана в качестве полноправного члена организации», - заявил пакистанский министр.
«Особое значение в нынешних геополитических условиях Россия придает деятельности ШОС, в которой накоплен солидный опыт политического взаимодействия, создана разветвленная сеть профильных механизмов, сформирована весомая договорно-правовая база, - подчеркнул в своем выступлении министр иностранных дел России Сергей Лавров. – Опираясь на этот богатый потенциал, организация способна внести реальный вклад в формирование справедливого, демократического миропорядка. Понятно, что решить эту задачу можно только путем объединения усилий государств-членов на основе конструктивной повестки дня и строгого соблюдения принятых нами обязательств в соответствии с Хартией и другими документами ШОС».
Как сказал глава российского внешнеполитического ведомства, необходимо и далее крепить внешнеполитическую координацию, прежде всего в ООН, регулярно консультироваться в двустороннем и многостороннем форматах по жизненно важным темам, таким как транспортная, энергетическая и информационная безопасность, предотвращение гонки вооружений в космическом пространстве, нераспространение ядерного, химического и биологического оружия, противодействие «климатическому протекционизму» и другим».
«В своих контактах с Кабулом ориентируем нынешние власти на необходимость выполнения обязательств, касающихся создания этнополитически инклюзивного правительства, противодействия угрозам распространения терроризма и наркотрафика, соблюдения базовых правочеловеческих принципов, - подчеркнул министр. – Подкрепляем эти усилия гуманитарным содействием, в частности, в июле направили помощь населению, пострадавшему от разрушительного землетрясения на юге-востоке Афганистана».
По словам главы МИД России, благодаря инициативной работе узбекской стороны сверстан солидный пакет документов в интересах развития транспортной взаимосвязанности, энергетического сотрудничества, «умного» сельского хозяйства, цифровой трансформации, межрегиональных связей, внедрения высоких технологий и инноваций.
Сергей Лавров высоко оценил проведенные по инициативе узбекских партнеров многочисленные мероприятия в сферах науки и техники, культуры, здравоохранения, туризма, молодежных контактов. «Договорно-правовую базу сотрудничества пополнят межправительственное соглашение в сфере туризма и меморандум в области музейного дела, - заявил министр. – Полезными шагами видятся учреждение института «Посла доброй воли ШОС».
«ШОС вступила в своё третье десятилетие на фоне стремительных изменений в мире», - сказал министр иностранных дел Таджикистана Сирожиддин Мухриддин. – В этих условиях важным представляется принятие совместных мер для того, чтобы ШОС оставалась влиятельным фактором в регионе и мире с созидательной повесткой дня».
«Таджикистан будет и далее всемерно поддерживать инициативы, направленные на обогащение социально-экономической повестки дня ШОС, сопряжения национальных стратегий развития в целях устойчивого роста и развития региона, - заявил министр. – Выступаем также за расширение сотрудничества в сфере промышленной кооперации и энергетики.
Как известно, по предложению Таджикистана и при поддержке стран ШОС в прошлом году нам удалось выйти на учреждение двух новых механизмов взаимодействия – Совещания министров промышленности и Совещания министров энергетики государств- членов ШОС.
Министр выразил признательность узбекскому председательству за продолжение работы на данных направлениях и проведение соответствующих министерских встреч в текущем году.
«Приветствуем планируемое принятие Программы стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами и Программы сотрудничества в области использования возобновляемых источников энергии», - заявил глава МИД Таджикистана.
В своем выступлении генеральный секретарь ШОС Чжан Мин дал высокую оценку председательству Узбекистана в организации, назвав их результаты плодотворными. «Под председательством Узбекистана успешно проведены более 100 мероприятий, что служит прекрасным подспорьем для предстоящего Самаркандского саммита в сентябре, - подчеркнул генсек. – Согласовано на уровне министров большинство документов, предлагаемых к подписанию по итогам заседания Саммита этого года. В рамках инициативы Узбекистана, стороны запустили новые механизмы сотрудничества в таких сферах, как информационная технология, снижение бедности, карантин растений и другие».
«Самаркандский саммит является наиболее важным событием ШОС в этом году, - особо подчеркнул генсек ШОС. – Я посетил этот культурно-исторический знаменитый город и своими глазами свидетельствовал об уникальной подготовке узбекской стороны к этому мероприятию».