Toshkent shahrida sanoat, infratuzilma va turizmni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga 27-fevral kuni Toshkent shahrida sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalari hamda infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha hujjatlar loyihalari yuzasidan axborot berildi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida tadbirkorlikni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash, suv va boshqa tabiiy resurslardan unumli foydalanish, hududlarning turizm salohiyatini ro‘yobga chiqarish, aholining uy-joy sharoitlari va shaharlar infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha qator maqsad va vazifalar belgilangan.
Bugungi yig‘ilishda bu boradagi ishlarni poytaxtda tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, tadbirkorlik subyektlarining investitsiya loyihalarini amalga oshirishni soddalashtirish maqsadida Toshkent shahrida aksiyadorlik jamiyati shaklida “Toshkent invest kompaniyasi” tashkil etilgan. Kompaniya bo‘sh yer uchastkalari negizida investitsiya loyihalari va davlat-xususiy sheriklik, shu jumladan renovatsiya loyihalarini amalga oshirish bilan shug‘ullanadi.
Shu munosabat bilan davlat-xususiy sheriklik shartlarida loyihalarni amalga oshirishning soddalashtirilgan tartibi, poytaxtda renovatsiya loyihalarini amalga oshirish tartibi, “hayotiy davr shartnomasi” asosida hamkorlik qilish tartibi tasdiqlanmoqda.
Taqdimotda Yangihayot tumanining sanoat salohiyatini oshirish va yuqori texnologiyalarga asoslangan ishlab chiqarishlarni yo‘lga qo‘yish maqsadida tashkil etilishi rejalashtirilgan “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasi to‘g‘risida axborot berildi. 664,5 gektar maydonni egallaydigan sanoat zonasi hududida yaqin yillarda 1,5 mlrd dollar miqdorida to‘g‘ridan to‘g‘ri chet el investitsiyalarini o‘zlashtirish, 2,5 mingta yangi ish o‘rinlarini yaratish, yiliga 1 trillion so‘mdan ortiq sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish va 5 million dollar miqdorida eksport amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
Poytaxtda turizm xizmatlari va infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha takliflar ham ko‘rib chiqildi.
Shu maqsadda Toshkentning Mirobod, Olmazor, Chilonzor, Uchtepa, Shayxontohur, Yunusobod, Yakkasaroy va Yashnobod tumanlarida tegishli chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish rejalashtirilgan. Dasturda “Gastronomik turizm” va “hunarmandlar” ko‘chalarini tashkil etish, zamonaviy savdo-servis obyektlari va mehmonxonalar qurish, kanallar bo‘yida yashil va dam olish hududlarini barpo etish ko‘zda tutilgan.
Bu boradagi ishlarni mahalla darajasida tashkil etish, bunda mahallalarning o‘sish nuqtalarini aniqlab, muayyan faoliyat turiga ixtisoslashtirish va hududlarni ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha “Andijon tajribasi”dan keng foydalanish zarurligi qayd etildi.

Issues of developing industry, infrastructure, and tourism in Tashkent city discussed
On February 27, draft documents aimed at developing industry, services, and infrastructure in Tashkent city were presented to President Shavkat Mirziyoyev.
The state program for the implementation of the Uzbekistan-2030 Strategy in the Year of Support for Youth and Business defines goals and objectives to support the development of entrepreneurship, the efficient use of water and other natural resources, the implementation of the tourism potential of the regions, and the improvement of living conditions of the population and the infrastructure of cities.
At today’s meeting, issues of organizing this work in the capital were discussed.
To facilitate the implementation of investment projects of business entities in Tashkent, the Tashkent Investment Company JSC was established. The company has been assigned tasks to implement investment projects based on vacant land plots and public-private partnership projects, including renovation projects.
In this regard, a simplified procedure for implementing projects on public-private partnership terms and procedures for implementing renovation projects in the capital and cooperation based on a “life cycle contract” is being approved.
Information was provided on creating a special industrial zone “Yangi Avlod” (New Generation) to increase the industrial potential of the capital and launch high-tech production. On the territory of the industrial zone with an area of 664.5 hectares, it is planned to attract foreign direct investment worth $1.5 billion, create 2.5 thousand new jobs, produce industrial products worth more than 1 trillion UZS per year, and export $5 million.
Proposals for developing tourism services and infrastructure in the capital were also considered.
To this end, it is planned to implement a corresponding program of measures in Mirabad, Almazar, Chilanzar, Uchtepa, Shaykhantakhur, Yunusabad, Yakkasaray, and Yashnabad districts, including the organization of gastronomic tourism streets and artisan streets, building modern trade and service facilities, hotels, the creation of green and recreational areas along channels.
The need to organize this work at the mahalla level by identifying their growth points, specialization in certain activities, and landscaping of territories with the widespread use of the “Andijan experience” was noted.
The Head of state approved the submitted draft documents and proposals and gave the responsible persons several instructions for the high-quality and efficient organization of their implementation.