Toshkent shahrida sanoat, infratuzilma va turizmni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga 27-fevral kuni Toshkent shahrida sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalari hamda infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha hujjatlar loyihalari yuzasidan axborot berildi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida tadbirkorlikni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash, suv va boshqa tabiiy resurslardan unumli foydalanish, hududlarning turizm salohiyatini ro‘yobga chiqarish, aholining uy-joy sharoitlari va shaharlar infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha qator maqsad va vazifalar belgilangan.
Bugungi yig‘ilishda bu boradagi ishlarni poytaxtda tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, tadbirkorlik subyektlarining investitsiya loyihalarini amalga oshirishni soddalashtirish maqsadida Toshkent shahrida aksiyadorlik jamiyati shaklida “Toshkent invest kompaniyasi” tashkil etilgan. Kompaniya bo‘sh yer uchastkalari negizida investitsiya loyihalari va davlat-xususiy sheriklik, shu jumladan renovatsiya loyihalarini amalga oshirish bilan shug‘ullanadi.
Shu munosabat bilan davlat-xususiy sheriklik shartlarida loyihalarni amalga oshirishning soddalashtirilgan tartibi, poytaxtda renovatsiya loyihalarini amalga oshirish tartibi, “hayotiy davr shartnomasi” asosida hamkorlik qilish tartibi tasdiqlanmoqda.
Taqdimotda Yangihayot tumanining sanoat salohiyatini oshirish va yuqori texnologiyalarga asoslangan ishlab chiqarishlarni yo‘lga qo‘yish maqsadida tashkil etilishi rejalashtirilgan “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasi to‘g‘risida axborot berildi. 664,5 gektar maydonni egallaydigan sanoat zonasi hududida yaqin yillarda 1,5 mlrd dollar miqdorida to‘g‘ridan to‘g‘ri chet el investitsiyalarini o‘zlashtirish, 2,5 mingta yangi ish o‘rinlarini yaratish, yiliga 1 trillion so‘mdan ortiq sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish va 5 million dollar miqdorida eksport amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
Poytaxtda turizm xizmatlari va infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha takliflar ham ko‘rib chiqildi.
Shu maqsadda Toshkentning Mirobod, Olmazor, Chilonzor, Uchtepa, Shayxontohur, Yunusobod, Yakkasaroy va Yashnobod tumanlarida tegishli chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish rejalashtirilgan. Dasturda “Gastronomik turizm” va “hunarmandlar” ko‘chalarini tashkil etish, zamonaviy savdo-servis obyektlari va mehmonxonalar qurish, kanallar bo‘yida yashil va dam olish hududlarini barpo etish ko‘zda tutilgan.
Bu boradagi ishlarni mahalla darajasida tashkil etish, bunda mahallalarning o‘sish nuqtalarini aniqlab, muayyan faoliyat turiga ixtisoslashtirish va hududlarni ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha “Andijon tajribasi”dan keng foydalanish zarurligi qayd etildi.

Обсуждены вопросы развития промышленности, инфраструктуры и туризма в городе Ташкенте
Президенту Шавкату Мирзиёеву 27 февраля представлены проекты документов, направленных на развитие промышленности и сферы услуг, а также инфраструктуры в городе Ташкенте.
В государственной программе по реализации стратегии "Узбекистан – 2030" в "Год поддержки молодежи и бизнеса" определены цели и задачи по поддержке развития предпринимательства, эффективному использованию водных и других природных ресурсов, реализации туристического потенциала регионов, улучшению жилищных условий населения и инфраструктуры городов.
На сегодняшнем совещании обсуждены вопросы организации этой работы в столице.
Для облегчения реализации инвестиционных проектов субъектов предпринимательства в Ташкенте создано акционерное общество "Тошкент инвест компанияси". Перед компанией определены задачи по реализации инвестиционных проектов на базе свободных земельных участков, проектов государственно-частного партнерства, включая проекты реновации.
В связи с этим утверждаются упрощенный порядок реализации проектов на условиях государственно-частного партнерства, а также порядки реализации проектов реновации в столице и сотрудничества на основе “контракта жизненного цикла”.
На презентации представлена информация о создании специальной промышленной зоны "Янги авлод" с целью повышения промышленного потенциала столицы и запуска производств на основе высоких технологий. На территории промзоны площадью 664,5 гектара планируется привлечь прямые иностранные инвестиции на сумму 1,5 миллиарда долларов, создать 2,5 тысячи новых рабочих мест, производить промышленную продукцию более чем на 1 триллион сумов в год и осуществлять экспорт на сумму 5 миллионов долларов.
Также рассмотрены предложения по развитию туристических услуг и инфраструктуры в столице.
С этой целью планируется реализация соответствующей программы мер в Мирабадском, Алмазарском, Чиланзарском, Учтепинском, Шайхантахурском, Юнусабадском, Яккасарайском и Яшнабадском районах, включая организацию улиц гастрономического туризма и улиц ремесленников, строительство современных объектов торговли и услуг, гостиниц, создание зеленых и рекреационных зон вдоль каналов.
Указано на необходимость организации указанной работы на уровне махаллей с определением их точек роста, их специализации на определенных видах деятельности и озеленения территорий с широким использованием "Андижанского опыта".
Глава государства одобрил представленные проекты документов и предложения, дал ответственным лицам ряд поручений по качественной и эффективной организации их исполнения.