Ramazon fazilati va tinchlik qadri haqida samimiy muloqot bo‘ldi
Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida 14-mart kuni Sirdaryo viloyatiga yo‘l oldi.
Safar asnosida davlatimiz rahbari O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Nuriddin Xoliqnazarov bilan samimiy suhbatlashdi. Muloqotda diniy-ma’rifiy yo‘nalishlardagi ishlar, muborak Ramazon oyining fazilatlari haqida so‘z bordi.
Ma’lumki, 11-mart kuni butun islom ummati qatori yurtimiz musulmonlari ham bu qutlug‘ oyni xursandchilik bilan kutib oldilar. Ro‘zadorlar mamlakatimizdagi tinchlik va farovonlik sharofatidan ibodatlarini emin-erkin ado etmoqda, buning uchun Alloh taologa cheksiz shukronalar aytmoqda. Masjidlarda Qur’oni karim xatm etilib, xalqimizga osoyishtalik, fayz-u baraka tilab duolar qilinmoqda.
Muftiy bu ulug‘ ayyomda sabr-qanoat, xayr-u saxovat fazilatlari ziyoda bo‘lishini, yurtdoshlarimiz buni his qilib, savob amallarni ko‘p qilayotganini aytdi.
Prezidentimiz bu oyni yuksak darajada o‘tkazish, yurtimizdagi tinchlikni qadrlash va mehr-oqibat muhitini mustahkamlash bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi. Inson qadrini ulug‘lash maqsadiga muvofiq, xalqimiz manfaatlarini ta’minlash, muhtoj insonlarni qo‘llab-quvvatlash davom ettirilishini aytdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish, tomorqa va uy xo‘jaliklaridagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish orqali qishloq aholisi turmushini yuksaltirish muhimligi ta’kidlandi. Yoshlarni bilim-ma’rifatli va vatanparvar etib tarbiyalash, ularni o‘qishga, mehnatsevarlikka undashning ahamiyati haqida suhbatlashildi.

A sincere dialogue about the virtues of Ramadan and the value of peace
President Shavkat Mirziyoyev departed for Syrdarya region on March 14 to get acquainted with the population’s living conditions.
Along the way, the Head of state had a sincere conversation with Mufti Nuriddin Kholiknazarov, the Chairman of the Muslim Board of Uzbekistan. They talked about the work being carried out in the spiritual and enlightenment sphere and the virtues of the holy month of Ramadan.
As is known, on March 11, Muslims in Uzbekistan, like the entire Islamic ummah around the world, joyfully met this blessed month. Our compatriots who fast perform their religious rites in peace and prosperity. The Quran is recited in mosques, and prayers for peace, abundance, and prosperity are offered for the benefit of people.
The Mufti noted that on these bright days, qualities like tolerance and generosity manifest even more clearly. Following the call of their hearts, our compatriots strive to increase their good deeds.
The President shared his views on spending this month with dignity, the need to value peace in the country, and strengthening the atmosphere of kindness and mutual assistance. It was emphasized that the policy of enhancing the honor and dignity of a person, ensuring the interests of the people, and supporting those in need will be continued.
The development of entrepreneurship and full use of households’ capabilities are noted as essential aspects of improving the standard of living of the rural population. They spoke about the importance of raising young people as educated, enlightened, and patriotic individuals, instilling diligence in study and work.