Ramazon fazilati va tinchlik qadri haqida samimiy muloqot bo‘ldi
Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida 14-mart kuni Sirdaryo viloyatiga yo‘l oldi.
Safar asnosida davlatimiz rahbari O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Nuriddin Xoliqnazarov bilan samimiy suhbatlashdi. Muloqotda diniy-ma’rifiy yo‘nalishlardagi ishlar, muborak Ramazon oyining fazilatlari haqida so‘z bordi.
Ma’lumki, 11-mart kuni butun islom ummati qatori yurtimiz musulmonlari ham bu qutlug‘ oyni xursandchilik bilan kutib oldilar. Ro‘zadorlar mamlakatimizdagi tinchlik va farovonlik sharofatidan ibodatlarini emin-erkin ado etmoqda, buning uchun Alloh taologa cheksiz shukronalar aytmoqda. Masjidlarda Qur’oni karim xatm etilib, xalqimizga osoyishtalik, fayz-u baraka tilab duolar qilinmoqda.
Muftiy bu ulug‘ ayyomda sabr-qanoat, xayr-u saxovat fazilatlari ziyoda bo‘lishini, yurtdoshlarimiz buni his qilib, savob amallarni ko‘p qilayotganini aytdi.
Prezidentimiz bu oyni yuksak darajada o‘tkazish, yurtimizdagi tinchlikni qadrlash va mehr-oqibat muhitini mustahkamlash bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi. Inson qadrini ulug‘lash maqsadiga muvofiq, xalqimiz manfaatlarini ta’minlash, muhtoj insonlarni qo‘llab-quvvatlash davom ettirilishini aytdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish, tomorqa va uy xo‘jaliklaridagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish orqali qishloq aholisi turmushini yuksaltirish muhimligi ta’kidlandi. Yoshlarni bilim-ma’rifatli va vatanparvar etib tarbiyalash, ularni o‘qishga, mehnatsevarlikka undashning ahamiyati haqida suhbatlashildi.

Состоялся искренний диалог о добродетелях Рамазана и ценности мира
Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с условиями жизни населения 14 марта отбыл в Сырдарьинскую область.
По пути глава государства искренне побеседовал с председателем Управления мусульман Узбекистана, муфтием Нуриддином Холикназаровым. Говорилось о проводимой работе в духовно-просветительской сфере, добродетелях священного месяца Рамазан.
Как известно, 11 марта мусульмане нашей страны, как и вся исламская умма по всему миру, с радостью встретили этот благословенный месяц. Наши соотечественники, держащие пост, исполняют свои религиозные обряды в мире и благополучии. В мечетях проводится чтение Корана, во благо нашего народа возносятся молитвы о мире, изобилии и достатке.
Муфтий отметил, что в эти светлые дни еще ярче проявляются такие качества, как терпимость и щедрость, наши соотечественники по зову сердца стремятся приумножить добрые дела.
Президент поделился мнениями о том, как достойно провести этот месяц, о необходимость ценить мир в нашей стране и укреплять атмосферу доброты и взаимопомощи. Подчеркнуто, что политика по возвышению чести и достоинства человека, обеспечению интересов народа, поддержке нуждающихся будет продолжена.
Развитие предпринимательства и полное использование возможностей приусадебных и домашних хозяйств отмечены как важный аспект улучшения уровня жизни сельского населения. Говорилось о важности воспитания молодежи образованными, просвещенными и патриотичными личностями, привития ей прилежности в учебе и труде.