Mahalliylashtirish va eksport bo‘yicha vazifalar qo‘yildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5 dekabr kuni avtomobil sanoatida 2025 yil uchun ustuvor vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Bu masala o‘tgan oyda muhokama qilingan, mutasaddilarga rejalarni tanqidiy ko‘rib chiqish topshirilgan edi. Bu galgi taqdimotda Prezident ko‘rsatmalari asosida takomillashtirilgan chora-tadbirlar bayon qilindi.
Avvalo, ishlab chiqarish hajmi va sifatiga e’tibor qaratiladi. Hozir yiliga 400 mingdan ziyod avtomobil sotilayapti. Aholi jon boshiga daromad oshayotgani bois bu tendensiya keyingi yillarda ham saqlanib qoladi. Bundan foydalanib, talabga yarasha mahsulot ishlab chiqariladi.
Qolaversa, O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi kutilmoqda. U holda, bozorda mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun raqobat yanada kuchayadi. Shuning uchun sifat ustida ishlash, mahalliylashtirish darajasini oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Xususan, 2025 yilda “BYD” avtomobillarining 60 ta detalini mahalliylashtirish hisobiga elektromobil tannarxini pasaytirish mumkin. Ushbu kompaniya rahbariyati ham yurtimizdagi tarmoq korxonalari salohiyatini yuqori baholagan. Shu bois Mahalliylashtirishga ko‘maklashish markazi imkoniyatlarini ishga solib, hududiy korxonalar bilan kooperatsiya hajmini 2 karra oshirish vazifasi qo‘yildi.
Yana bir muhim masala – eksport. So‘nggi yillarda qo‘shni davlatlarda ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani natijasida 40 mingdan ortiq avtokomplekt sotilgan. Kelgusi yil eksportni 700 million dollardan oshirish maqsad qilingan. Shu bilan birga, Samarqanddagi avtobus va yuk transporti korxonalarini ham tashqi bozorlarga olib chiqish kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari tarmoqning iqtisodiy va ijtimoiy ahamiyatiga alohida to‘xtaldi. Zamon talablariga moslashib, ishlab chiqarishni barqaror qilish, marketing va sifat bo‘yicha har kuni izlanish zarurligi ta’kidlandi.

Localization and export tasks have been set
On December 5, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on priority tasks in the automotive industry for 2025.
This theme was discussed last month, and those responsible were instructed to review the plans critically. During the current presentation, improved measures developed based on the President’s instructions were presented.
First, the emphasis was on increasing production volumes and improving quality. Currently, more than 400,000 cars are sold annually. Due to the growth of household incomes, this trend is projected to continue in the coming years, creating opportunities for manufacturing products that meet demand.
In addition, Uzbekistan is expected to become a member of the World Trade Organization, which will increase competition in the market for local manufacturers significantly. Therefore, the President emphasized the need to improve product quality and increase the level of localization.
In particular, by localizing 60 parts for BYD cars in 2025, the cost of electric vehicles can be reduced. This company’s leadership highly appreciated the potential of domestic enterprises. In this regard, the task was set to use the capabilities of the Localization Assistance Center and double the volume of production within the framework of cooperation with regional enterprises.
Another important issue was exports. In recent years, more than 40,000 auto kits have been exported to neighboring countries. Next year, exports are planned to increase to more than $700 million. At the same time, the need to bring enterprises producing buses and trucks in Samarkand to foreign markets was noted.
The Head of state focused on the industry’s economic and social significance. He emphasized the importance of adapting to modern requirements, ensuring stable production, and ongoing work on marketing and product quality.