Do‘stona aloqalar mustahkamlanmoqda
So‘nggi yillarda muhtaram Yurtboshimizning bevosita rahnamoligida Yangi O‘zbekiston dunyo hamjamiyati bilan ko‘plab sohalarda madaniy, iqtisodiy, turizm almashinuvi yuzasidan yaqin hamkorlik aloqalarini mustahkamlab bormoqda. Jahon hamjamiyati ham Yangi O‘zbekiston Prezidenti rahnamoligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni qo‘llab-quvvatlab, e’tirof etmoqda.
Yurtimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning amaliy natijalari xususida 1-9 fevral kunlari mamlakatimiz elchixonasi tomonidan Kuvaytda O‘zbekistonning investitsiyaviy, eksport va sayyohlik salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimot tadbirlarida ham so‘zlab berildi. Shuningdek, tadbirlar davomida tashqi savdoni rivojlantirish, yurtimizdagi erkin iqtisodiy va sanoat hududlari faoliyati, xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulayliklar, O‘zbekistonda zamonaviy sayyohlik infratuzilmasini rivojlantirish, xorijiy sayyohlarga yaratilgan qulayliklar, xususan, zamonaviy mehmonxonalar va infratuzilma haqida ham to‘xtalib o‘tildi.
O‘zaro yaqin aloqalar yo‘lga qo‘yilganini “Jazeyera” aviakompaniyasi tomonidan Al-Kuvaytdan Toshkent va Namangan shaharlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo qatnovlari misolida ham ko‘rishimiz mumkin. O‘z navbatida O‘zbekistonning gastronomik, ekologik va qishki turizm kabi yo‘nalishlari hamda yurtimizning tog‘li hududlarida tashkil etilgan sayyohlik ob’ektlari kuvaytliklar o‘rtasida qiziqish uyg‘otayotgani diqqatga sazovordir.
Mamlakatimizning barcha hududlarida turli sohalarda sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratilgan. Yurtimizda davlat-xususiy sherikchilik asosida amalga oshirish uchun taklif etilayotgan yirik loyihalar kuvaytliklarni ham befarq qoldirmayapti.
So‘nggi yillarda viza rejimi soddalashtirilishi natijasida 90 dan ortiq xorijiy davlatlar qatorida Kuvayt fuqarolari uchun O‘zbekistonga vizasiz kirish tartibi amal qilayotgani ham o‘zaro do‘stona aloqalarni yanada mustahkamlash yo‘lidagi dadil qadamlardan biridir.
Bundan tashqari, hozir Kuvaytdagi salohiyatli ish beruvchi va rekruting kompaniyalar bilan muzokaralar o‘tkazish hamda O‘zbekistondan malakali ishchi kuchini Kuvaytga jalb qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishish yuzasidan ham samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Ushbu mamlakatning yetakchi “Kuwait Agriculture Company”, “Gulf Care Trade”, “AlJaber Group Holding”, “NBTC Group”, “Me Career”, “Brunel Energy Kuwait”, “Diversity Tech” kompaniyalari va “Courtyard by Marriott” mehmonxonasi rahbarlari bilan O‘zbekiston delegatsiyasi samarali muzokaralar o‘tkazdi.
O‘tkazilgan uchrashuvlar davomida O‘zbekistondan malakali ishchi kuchini jalb etish, til va kasbiy o‘qitish markazlarini birgalikda tashkil etish, nomzodlarni tanlash bo‘yicha tanlovlar o‘tkazish, yurtimizda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va boshqa masalalar muhokama qilinganligi ham e’tiborlidir. O‘zbekiston vakillari kelgusida Kuvayt tomoni taqdim etgan talabnomalar asosida ushbu mamlakatda ishlashga xohish bildirgan nomzodlarni taqdim etadi.
Kuvayt-O‘zbekiston hamkorlik aloqalarining yanada mustahkamlanishi va keng jozibadorlik kasb etishi yuzasidan Kuvayt ommaviy axborot vositalari ham ko‘p yozmoqda. Xususan, “Al-Tijariya" kompaniyasining O‘zbekistonda ko‘chmas mulk, qishloq xo‘jaligi, turizm va infratuzilmani rivojlantirishga oid istiqbolli loyihalarga investitsiya kiritish imkoniyatlari bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda atroflicha muhokama qilindi. “O‘zbekiston tomoni mazkur sohalarda yuqori investitsiya imkoniyatlari mavjudligini bildirdi”, deb yozildi Kuvayt gazetalarida.
O‘z navbatida 2025 yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi Samarqand shahrida o‘tkazilishi ham kuvaytliklarda katta qiziqish uyg‘otdi. Qolaversa, 16 fevral kuni Kuvayt Savdo-sanoat palatasida o‘tkaziladigan O‘zbekiston-Kuvayt biznes forumi ham ikki davlat o‘rtasidagi kelgusi hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash uchun xizmat qiladi, deya olamiz.
Ushbu biznes forum doirasida Sirdaryo delegatsiyasi ham viloyatning ekoturizm, gastronomik turizm kabi imkoniyatlarini namoyon etishni rejalashtirgan. Keyingi yillarda Sirdaryo viloyatida ham turizm sohasining rivojlanayotganligi, yildan yilga xorijiy sayyohlar sonining ortib borayotganligi, ishonamizki, kuvaytliklarning ham vohamizga bo‘lgan qiziqishini yanada kuchaytiradi.

Узбекистан - Кувейт: дружественные связи укрепляются
В последние годы под непосредственным руководством Президента Новый Узбекистан укрепляет тесное сотрудничество с мировым сообществом во многих сферах, включая культурный, экономический и туристический обмен.
Мировое сообщество также поддерживает и признает реализуемые в нашей стране реформы.
Практические результаты представлены на презентациях, посвященных инвестиционному, экспортному и туристическому потенциалу Узбекистана, организованных посольством нашей страны в Кувейте. Были обсуждены вопросы развития внешней торговли, деятельности свободных экономических и промышленных зон в нашей стране, созданные условия для иностранных инвесторов, развитие современной туристической инфраструктуры в Узбекистане.
Примерами тесного сотрудничества стали запущенные авиакомпанией «Jazeera Airways» прямые авиарейсы из Эль-Кувейта в Ташкент и Наманган. В результате упрощения визового режима граждане Кувейта и еще 90 иностранных государств имеют право безвизового въезда в Узбекистан. Большой интерес у кувейтцев вызывают гастрономические, экологические и зимние направления туризма в нашей стране, а также туристические объекты, созданные в горных регионах Узбекистана.
Не остаются равнодушными и кувейтские бизнесмены: на основе государственно-частного партнерства активно реализуются крупные проекты. Организуются переговоры с потенциальными работодателями и рекрутинговыми компаниями Кувейта по привлечению квалифицированной рабочей силы из Узбекистана в Кувейт. Узбекская делегация обсудила данный вопрос с руководителями “Kuwait Agriculture Company”, “Gulf Care Trade”, “AlJaber Group Holding”, “NBTC Group”, “Me Career”, “Brunel Energy Kuwait”, “Diversity Tech” и отеля “Courtyard by Marriott”. Также были рассмотрены вопросы организации центров языковой и профессиональной подготовки, конкурсов по отбору кандидатов и другие. Представители Узбекистана в дальнейшем представят кандидатов, выразивших готовность работать в этой стране, на основании заявок, поданных кувейтской стороной.
Кувейтские СМИ также много пишут о дальнейшем укреплении и расширении кувейтско-узбекского сотрудничества. Состоялось обсуждение инвестирования компанией “Ал-Тижария" в перспективные проекты в Узбекистане, связанные с недвижимостью, сельским хозяйством, туризмом и развитием инфраструктуры. Как опубликовано в кувейтских газетах, узбекская сторона заявила, что в этих сферах имеются высокие инвестиционные возможности.
Проведение 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде в 2025 году также вызвало большой интерес у кувейтцев. Кроме того, узбекско-кувейтский бизнес-форум, который состоится 16 февраля в Торгово-промышленной палате Кувейта, тоже будет способствовать дальнейшему укреплению сотрудничества между двумя странами. Делегация Сырдарьинской области планирует ознакомить участников мероприятия с возможностями региона в сфере эко- и гастрономического туризма.
Стремительное развитие туризма в Сырдарьинской области в последние годы, а также увеличивающийся приток иностранных туристов еще больше повысят интерес кувейтцев к нашему оазису.
Манучехр Мирзаев,
руководитель информационной службы Сырдарьинского областного хокимията, советник хокима области по вопросам информационной политики.