Muborak Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida
Yangi O‘zbekistonda “Inson qadri uchun, inson baxti uchun” degan ezgu g‘oya asosida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar tufayli xalqimiz farovonligini oshirish, ko‘pmillatli jamiyatimizda tinchlik-osoyishtalik, do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash borasidagi ishlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilmoqda.
Bularning barchasi bag‘rikenglik, saxovat va shukronalik timsoli bo‘lgan muborak Ramazon oyini mamlakatimizda tinch-totuv, fayzli va shukuhli muhitda o‘tkazishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Buni el-yurtimiz o‘rtasida insonparvarlik, o‘zaro hurmat va mehr-oqibat, kam ta’minlangan va ehtiyojmand shaxslar, yordamga muhtoj oilalarga e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatish kabi yuksak insoniy fazilatlar ayni kunlarda yanada yaqqol namoyon bo‘layotgani ham tasdiqlaydi.
Ulug‘ ayyom – muqaddas Ramazon hayitini ana shunday xayrli ishlarni izchil davom ettirgan holda har tomonlama munosib kutib olish, o‘tkazish va uning mohiyatida mujassam bo‘lgan ezgu qadriyat va an’analarni keng targ‘ib etish maqsadida qaror qilaman:
1. Joriy yilda Ramazon hayitining birinchi kuni 30 mart – yakshanba kuniga to‘g‘ri kelishi haqidagi O‘zbekiston musulmonlari idorasining axboroti ma’lumot uchun qabul qilinib, mamlakatimizda 2025 yil 30 mart kuni Ramazon hayiti bayrami sifatida keng nishonlansin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 208-moddasiga muvofiq:
(a) ishlanmaydigan bayram kuni hisoblanuvchi Ramazon hayitining birinchi kuni 2025 yilda yakshanba – dam olish kuniga to‘g‘ri kelishi munosabati bilan ushbu dam olish kuni 31 mart – dushanba kuniga ko‘chirilishi;
(b) bunda ishlab chiqarish-texnik va tashkiliy sharoitlar (mavjud uzluksiz ishlab chiqarish, aholiga har kuni xizmat ko‘rsatish, navbatchilik asosida ishlash va boshqalar) tufayli ishlanmaydigan bayram kunlari to‘xtatib qo‘yish mumkin bo‘lmagan ishlarni bajarishda dam olish kunlari ko‘chirilmasligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan birgalikda hududlarda Ramazon hayitini xalqimizning milliy an’ana va urf-odatlariga uyg‘un holda o‘tkazish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
Turizm qo‘mitasi Transport vazirligi bilan birgalikda yurtdoshlarimiz uchun Ramazon hayiti kunlarida mo‘’tabar ziyoratgohlar va tarixiy qadamjolarga ziyoratlarni tashkil etish maqsadida qulay sharoit va imkoniyatlar yaratsin.
4. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Ramazon hayitini nishonlash bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
5. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.Q. Davletov zimmasiga yuklansin.

On the celebration of the holy Ramadan Hayit
In New Uzbekistan, thanks to large-scale reforms carried out on the basis of the noble idea of "In the name of man, in the name of his happiness", work to improve the well-being of the people, strengthen peace and tranquility, friendship and unity of our multinational society is rising to a qualitatively new level.
All this is of great importance in holding the holy month of Ramadan, which personifies generosity, generosity and gratitude, in an atmosphere of peace and harmony, prosperity and celebration in the country. Such high human qualities inherent in our people since ancient times as humanism, mutual respect, kindness and mercy, attention and care for low-income citizens, families in need of support, are especially clearly manifested in these blessed days.
In continuation of such noble work for the purpose of a worthy meeting and holding at a high level the sacred holiday of Ramadan Hayit, as well as the wide propaganda of the good traditions and values of our people embodied in it, I decree:
1. To take into account the information of the Muslim Board of Uzbekistan on the coincidence this year of the first day of Ramadan Hayit with March 30 - Sunday, to widely celebrate March 30, 2025 in our country as the holiday of Ramadan Hayit.
2. To take into account that in accordance with Article 208 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan:
(a) due to the coincidence in 2025 of the first day of Ramadan Hayit, which is a holiday non-working day, with Sunday - a day off, this day off is moved to March 31 - Monday;
(b) in this case, when performing work on public holidays, the suspension of which is impossible due to production, technical and organizational conditions (continuous production, daily public service, work on a duty basis, etc.), the transfer of days off is not carried out.
3. The Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of the regions and the city of Tashkent, together with the Committee on Religious Affairs, the Association of Mahallas of Uzbekistan, the National Agency for Social Protection and other partner organizations, shall implement appropriate measures in the regions to conduct Ramadan Hayit in harmony with the national traditions and customs of our people.
The Tourism Committee, together with the Ministry of Transport, shall create favorable conditions and opportunities for organizing visits to sacred places of pilgrimage and historical shrines for our compatriots during Ramadan Hayit.
4. Recommend that the National Television and Radio Company of Uzbekistan, the National Information Agency of Uzbekistan and other mass media widely cover events related to the celebration of Ramadan Hayit.
5. Control over the implementation of this resolution shall be assigned to the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Aripov A.N. and the Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan Davletov R.K.