Кувайтдаги Ислом мероси уйи билан ҳамкорлик йўлга қўйилди
Ўзбекистоннинг Кувайтдаги элчихонаси амалий кўмагида ташкил этилган ташрифда делегация аъзоларини Музей директори Зияд Ражаб кутиб олди. Кувайт давлати пойтахти ал-Кувайт шаҳрида жойлашган Ториқ Ражаб музейи 30 000 дан ортиқ қадимий ва замонавий буюмлардан иборат шахсий коллекцияни ўз ичига олади.
Музейга кувайтлик тадбиркор Ториқ Саййид Ражаб томонидан асос солинган. Муассаса ўз фаолиятини 1980 йилда бошлаган. Унда кўп йиллар давомида шаклланган шахсий коллекция жамланган бўлиб, Ториқ Ражаб музейи номи билан машҳур.
Ташриф давомида делегация аъзолари кенг қамровли ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида Кувайт Ислом мероси уйига ҳам ташриф буюрди. Кувайт Ислом мероси уйи мамлакатнинг маданият, санъат ва адабиёт бўйича Миллий кенгаши назорати остида «Ас-Сабоҳ» ислом санъати тўпламини намойиш этиш учун ташкил этилган. Тўпламда Хитойдан Андалусиягача чўзилган ва ҳижрий 1 асрдан 13 асргача бўлган даврларни ўз ичига олган 20 мингдан ортиқ ислом санъатининг дурдоналари бор.
Шунингдек, Кувайт Ислом мероси уйида эрамизнинг 19 асрига оид нодир китоблар тўпламини ўз ичига олган махсус кутубхона ҳам ўрин олган. Унда ислом санъати ва цивилизацияси билан боғлиқ тадқиқотларни ёритувчи нашрлар ҳам бор. Исломий асарлар уйида марҳум шайх Носир ва шайха Ҳасса томонидан йиғилган 30 минг дона қадимий буюмларга эга Сабоҳ коллекцияси мавжуд. Бу коллекция минтақадаги ислом ва араб маданий меросини акс эттиради.
Учрашув сўнгида шайха Ануд Иброҳим ас-Сабоҳга Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази томонидан чоп этилган «Бухоро» китоб-альбоми тақдим этилди.
Маълумот учун, Ислом санъати музейлари коллекцияси ранг-баранг бўлиб, Қуръон қўлёзмалари ва илмий асарлар, заргарлик, тўқимачилик, кулолчилик буюмлари, шиша, металь, тош, ёғоч, фил суяги, гиламлар каби ноёб дурдоналарни ўз ичига олади. Кутубхонада араб ва бошқа тиллардаги нодир китоблар ва маълумотномалар тўплами мавжуд.

Установлено сотрудничество с Домом исламского наследия в Кувейте
В ходе визита, организованного при практической поддержке посольства Узбекистана в Кувейте, членов делегации приветствовал директор музея Зияд Раджаб. Музей Тарика Раджаба, расположенный в Эль-Кувейте, столице Государства Кувейт, хранит частную коллекцию, насчитывающую более 30 000 древних и современных предметов.
Музей был основан кувейтским предпринимателем Тариком Сайидом Раджабом. Учреждение начало свою деятельность в 1980 году. В нем хранится личная коллекция, формировавшаяся на протяжении многих лет, и известно как Музей Тарика Раджаба.
В ходе визита члены делегации также посетили Кувейтский дом исламского наследия с целью налаживания широкомасштабного сотрудничества. Кувейтский дом исламского наследия был создан под руководством Национального совета страны по культуре, искусству и литературе для демонстрации коллекции исламского искусства Аль-Сабах. Коллекция содержит более 20 000 шедевров исламского искусства, охватывающих период от Китая до Андалусии с I по XIII век хиджры.
В Доме исламского наследия Кувейта также находится специальная библиотека, в которой собрана коллекция редких книг, датируемых XIX веком нашей эры. В нем также содержатся публикации, посвященные исследованиям, связанным с исламским искусством и цивилизацией. В Доме исламских артефактов хранится коллекция Сабаха, включающая 30 000 предметов старины, собранных покойными шейхом Насиром и шейхой Хассой. Эта коллекция отражает исламское и арабское культурное наследие региона.
В завершение встречи шейхе Ануд Ибрагим ас-Сабах была вручена книга-альбом «Бухара», изданная Центром исламской цивилизации в Узбекистане.
К вашему сведению, коллекции музеев исламского искусства разнообразны и включают в себя редкие драгоценности, такие как коранические рукописи и научные труды, ювелирные изделия, текстиль, керамику, стекло, металл, камень, дерево, слоновую кость и ковры. В библиотеке имеется коллекция редких книг и справочников на арабском и других языках.