Кувайтдаги Ислом мероси уйи билан ҳамкорлик йўлга қўйилди
Ўзбекистоннинг Кувайтдаги элчихонаси амалий кўмагида ташкил этилган ташрифда делегация аъзоларини Музей директори Зияд Ражаб кутиб олди. Кувайт давлати пойтахти ал-Кувайт шаҳрида жойлашган Ториқ Ражаб музейи 30 000 дан ортиқ қадимий ва замонавий буюмлардан иборат шахсий коллекцияни ўз ичига олади.
Музейга кувайтлик тадбиркор Ториқ Саййид Ражаб томонидан асос солинган. Муассаса ўз фаолиятини 1980 йилда бошлаган. Унда кўп йиллар давомида шаклланган шахсий коллекция жамланган бўлиб, Ториқ Ражаб музейи номи билан машҳур.
Ташриф давомида делегация аъзолари кенг қамровли ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида Кувайт Ислом мероси уйига ҳам ташриф буюрди. Кувайт Ислом мероси уйи мамлакатнинг маданият, санъат ва адабиёт бўйича Миллий кенгаши назорати остида «Ас-Сабоҳ» ислом санъати тўпламини намойиш этиш учун ташкил этилган. Тўпламда Хитойдан Андалусиягача чўзилган ва ҳижрий 1 асрдан 13 асргача бўлган даврларни ўз ичига олган 20 мингдан ортиқ ислом санъатининг дурдоналари бор.
Шунингдек, Кувайт Ислом мероси уйида эрамизнинг 19 асрига оид нодир китоблар тўпламини ўз ичига олган махсус кутубхона ҳам ўрин олган. Унда ислом санъати ва цивилизацияси билан боғлиқ тадқиқотларни ёритувчи нашрлар ҳам бор. Исломий асарлар уйида марҳум шайх Носир ва шайха Ҳасса томонидан йиғилган 30 минг дона қадимий буюмларга эга Сабоҳ коллекцияси мавжуд. Бу коллекция минтақадаги ислом ва араб маданий меросини акс эттиради.
Учрашув сўнгида шайха Ануд Иброҳим ас-Сабоҳга Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази томонидан чоп этилган «Бухоро» китоб-альбоми тақдим этилди.
Маълумот учун, Ислом санъати музейлари коллекцияси ранг-баранг бўлиб, Қуръон қўлёзмалари ва илмий асарлар, заргарлик, тўқимачилик, кулолчилик буюмлари, шиша, металь, тош, ёғоч, фил суяги, гиламлар каби ноёб дурдоналарни ўз ичига олади. Кутубхонада араб ва бошқа тиллардаги нодир китоблар ва маълумотномалар тўплами мавжуд.

Cooperation established with the House of Islamic Heritage in Kuwait
During the visit, organized with the practical support of the Embassy of Uzbekistan in Kuwait, the members of the delegation were welcomed by the Director of the Museum, Ziyad Rajab. The Tariq Rajab Museum, located in the capital of Kuwait, Al-Kuwait City, contains a private collection of more than 30,000 ancient and modern objects.
The museum was founded by Kuwaiti entrepreneur Tariq Sayyid Rajab. The institution began its activities in 1980. It houses a personal collection formed over many years and is known as the Tariq Rajab Museum.
During the visit, the members of the delegation also visited the House of Islamic Heritage in Kuwait with the aim of establishing wide-ranging cooperation. The Kuwait Islamic Heritage House was established under the supervision of the country's National Council for Culture, Arts and Literature to showcase the Al-Sabah Collection of Islamic Art. The collection contains more than 20,000 masterpieces of Islamic art, spanning from China to Andalusia and spanning the period from the 1st to the 13th centuries AH.
The Kuwait Islamic Heritage House also houses a special library containing a collection of rare books dating back to the 19th century AD. It also houses publications covering research related to Islamic art and civilization. The House of Islamic Artifacts houses the Sabah Collection, which contains 30,000 antiquities collected by the late Sheikh Nasser and Sheikha Hassa. This collection reflects the Islamic and Arab cultural heritage of the region.
At the end of the meeting, Sheikha Anoud Ibrahim Al-Sabah was presented with a book-album titled "Bukhara" published by the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
For reference, the collection of the Museum of Islamic Art is diverse and includes rare masterpieces such as Quranic manuscripts and scientific works, jewelry, textiles, ceramics, glass, metal, stone, wood, ivory, and carpets. The library has a collection of rare books and reference books in Arabic and other languages.