Саккизта туманда Хонқа тажрибаси асосида мебелчилик марказлари ишга туширилади
Бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилаётган видеоселектор йиғилишида маълум қилинди.
Буни каррасига ошириш учун қатор масалаларни ҳал қилиш зарур. Масалан, мебель маҳсулотларининг 25-30 фоизи хонадонларда тайёрланаяпти. Уйдаги ишлаб чиқаришдан саноат босқичига ўтишга интилаётган мебелсозлар кўп.
Шу боис, якка тартибдаги тадбиркорларга 5 нафаргача ишчи олиб, мебель ишлаб чиқаришга рухсат берилади. Ушбу фаолиятни бошлаш, кенгайиш истагида юрган ёш тадбиркорларга 7 йилга 5 миллиард сўмгача 18 фоизли кредит ажратилади.
Олтинкўл ва Хонқадаги “Мебелчилик маркази”да 100 дан зиёд корхона замонавий ускуналар ўрнатиб, мебель ишлаб чиқармоқда. Олдин уйидаги тор жойда мебель ясаган тадбиркорлар ҳозир яхлит комплексга жойлашиб, кластер тизимида ишлаяпти.
Шароф Рашидов, Янги Наманган, Пастдарғом, Ўрта Чирчиқ, Қува, Бувайда, Юнусобод ва Учтепада ҳам Хонқа тажрибаси асосида мебелчилик марказларини ишга тушириш топширилди.

Центры по производству мебели откроют в восьми районах по опыту Ханки
Об этом было заявлено в ходе видеоселекторного совещания под председательством президента Шавката Мирзиёева.
Чтобы это произошло, необходимо решить ряд вопросов. Например, 25–30 процентов мебельной продукции изготавливается в домашних условиях. Многие производители мебели пытаются перейти от домашнего производства к промышленному.
Таким образом, индивидуальным предпринимателям разрешено нанимать до 5 сотрудников и заниматься производством мебели. Молодым предпринимателям, желающим начать и расширить данную деятельность, будет выделен кредит под 18% годовых в размере до 5 млрд сумов сроком на 7 лет.
В «Мебельном центре» в Олтынколе и Ханке более 100 предприятий устанавливают современное оборудование и изготавливают мебель. Предприниматели, которые раньше производили мебель в небольшом помещении своего дома, теперь обосновались в комплексе и работают по кластерной системе.
Шарофу Рашидову, Янги Намангану, Пастдаргаму, Орта Чирчику, Куве, Бувайде, Юнусабаду и Учтепе также поручено создать центры по производству мебели на основе опыта Ханки.