Якка тадбиркорларга ҳам тилла буюмлари билан савдо қилишга рухсат бериш таклифи маъқулланди
Шу билан бирга, мамлакатимизда йилига 100 тоннадан зиёд олтин қазиб олинаётгани билан имкониятларнинг ўндан бири ҳам ишга солинмаётгани қайд этилди.
Соҳада “хуфиёна” иқтисодиёт улуши юқори экани кўрсатиб ўтилди. Йилига 550-600 миллион долларлик буюмлар норасмий тилла бозорларида айланмоқда. Ёки, мустақил изловчилар 2020 йилда 40 килограмм олтин топширган бўлса, ўтган йили бу 100 карра камайган.
Йиғилишда соҳани “соя”дан чиқариш учун якка тадбиркорларга ҳам тилла буюмлари билан савдо қилишга рухсат бериш, заргарликда миллий бренд яратиш учун хориждан дизайнер, технолог, қимматбаҳо тошлар билан ишлайдиган геммологларни олиб келиш харажатининг бир қисмини қоплаш бўйича таклифлар билдирилди.

Proposal to allow individual entrepreneurs to trade in gold products approved
At the same time, it was noted that despite the fact that more than 100 tons of gold are mined in our country annually, not a tenth of the potential is being utilized.
It was noted that the share of the "hidden" economy in the sector is high. Items worth $550-600 million per year are circulating in unofficial gold markets. Or, if independent prospectors handed over 40 kilograms of gold in 2020, last year this decreased by 100 times.
At the meeting, proposals were made to allow individual entrepreneurs to trade in gold products in order to bring the industry out of the "shadow", and to cover part of the costs of bringing designers, technologists, and gemologists working with precious stones from abroad to create a national brand in jewelry.