Ўзбекистон ва Ҳиндистон етакчилари стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Бош вазир ва дўст Ҳиндистон халқини яқинлашиб келаётган миллий байрам - мамлакат Мустақиллиги куни билан самимий табриклаб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон-Ҳиндистон стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Эришилган келишувларга мувофиқ амалий ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани, турли даражаларда фаол ва сермаҳсул мулоқотлар давом этаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил бошидан товар айирбошлаш 60 фоизга ошди, 40 га яқин янги қўшма корхона ва кооперация лойиҳалари ишга туширилди. Ҳиндистоннинг етакчи компаниялари билан амалга оширилаётган истиқболли лойиҳаларнинг жорий портфели икки миллиард долларга етди. Ўзбекистонда Ҳиндистон университетларининг тўртта филиали муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Етакчилар фармацевтика ва кимё саноати, рақамли иқтисодиёт, энергетика, кончилик, қишлоқ хўжалиги, қурилиш, туризм ва бошқа йўналишларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш ва амалга оширишга алоҳида эътибор қаратдилар.
"Шимол-Жануб" йўлаги доирасида самарали транспорт-транзит йўналишларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини Тошкент шаҳрида самарали ўтказиш муҳимлиги қайд этилди. Маданият ва кино кунларини ўзаро ташкил этиш, ҳудудлар даражасида алмашинувларни фаоллаштириш таклиф қилинди.
Ўзбекистон Президенти ва Ҳиндистон Бош вазири минтақавий кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашдилар ҳамда бўлажак олий даражадаги тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.

Лидеры Узбекистана и Индии обсудили вопросы дальнейшего углубления отношений стратегического партнерства
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Премьер-министра и дружественный народ Индии с предстоящим национальным праздником – Днем независимости страны, искренне пожелав мира, благополучия и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-индийских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С глубоким удовлетворением отмечено, что в соответствии с договоренностями динамично развивается практическое взаимодействие, продолжаются активные и плодотворные контакты на разных уровнях.
Товарооборот с начала года вырос на 60 процентов, запущено порядка 40 новых совместных предприятий и проектов кооперации. Текущий портфель перспективных проектов с ведущими компаниями Индии достиг двух миллиардов долларов. В Узбекистане также успешно работают четыре филиала индийских университетов.
Лидеры уделили особое внимание продвижению и реализации проектов кооперации в таких направлениях, как фармацевтическая и химическая промышленность, цифровая экономика, энергетика, добывающая отрасль, сельское хозяйство, строительство, туризм и другие.
Обсуждены вопросы развития эффективных транспортно-транзитных маршрутов в рамках коридора «Север-Юг».
Подчеркнута важность результативного проведения очередного заседания Межправительственной комиссии в городе Ташкенте. Предложено организовать взаимные Дни культуры и кино, активизировать обмены на уровне регионов.
Президент Узбекистана и Премьер-министр Индии также обменялись мнениями по региональной повестке и рассмотрели график предстоящих мероприятий на высшем уровне.