Ўзбекистон ва Ҳиндистон етакчилари стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Бош вазир ва дўст Ҳиндистон халқини яқинлашиб келаётган миллий байрам - мамлакат Мустақиллиги куни билан самимий табриклаб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон-Ҳиндистон стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Эришилган келишувларга мувофиқ амалий ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани, турли даражаларда фаол ва сермаҳсул мулоқотлар давом этаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил бошидан товар айирбошлаш 60 фоизга ошди, 40 га яқин янги қўшма корхона ва кооперация лойиҳалари ишга туширилди. Ҳиндистоннинг етакчи компаниялари билан амалга оширилаётган истиқболли лойиҳаларнинг жорий портфели икки миллиард долларга етди. Ўзбекистонда Ҳиндистон университетларининг тўртта филиали муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Етакчилар фармацевтика ва кимё саноати, рақамли иқтисодиёт, энергетика, кончилик, қишлоқ хўжалиги, қурилиш, туризм ва бошқа йўналишларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш ва амалга оширишга алоҳида эътибор қаратдилар.
"Шимол-Жануб" йўлаги доирасида самарали транспорт-транзит йўналишларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини Тошкент шаҳрида самарали ўтказиш муҳимлиги қайд этилди. Маданият ва кино кунларини ўзаро ташкил этиш, ҳудудлар даражасида алмашинувларни фаоллаштириш таклиф қилинди.
Ўзбекистон Президенти ва Ҳиндистон Бош вазири минтақавий кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашдилар ҳамда бўлажак олий даражадаги тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.

Leaders of Uzbekistan and India discussed further deepening of the strategic partnership
The President of Uzbekistan warmly congratulated the Prime Minister and the friendly people of India on the upcoming national holiday – the country’s Independence Day – sincerely wishing peace, well-being, and prosperity.
Current issues related to further deepening the strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and India were reviewed.
It was noted with great satisfaction that, in line with the agreements reached, practical cooperation is developing dynamically, with active and productive contacts continuing at various levels.
Since the beginning of the year, trade turnover has increased by 60 percent, and about 40 new joint ventures and cooperation projects have been launched. The current portfolio of promising projects with leading Indian companies has reached two billion US dollars. Four branches of Indian universities are also successfully operating in Uzbekistan.
The leaders paid special attention to the promotion and implementation of cooperation projects in such areas as the pharmaceutical and chemical industries, the digital economy, energy, the mining sector, agriculture, construction, tourism, and others.
Issues related to the development of efficient transport and transit routes within the framework of the North-South Corridor were discussed.
The importance of successfully holding the next meeting of the Intergovernmental Commission in Tashkent was emphasized. It was proposed to organize mutual Culture and Film Days and to intensify exchanges at the regional level.
The President of Uzbekistan and the Prime Minister of India also exchanged views on the regional agenda and reviewed the schedule of upcoming high-level events.