Ўзбекистон Президенти ва Иордания Подшоҳи икки томонлама ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга келишиб олдилар
Сиёсий мулоқот ва маданий-гуманитар алмашинувни янада ривожлантириш, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида Иордания Подшоҳи давлатимиз раҳбарига ташриф билан келишга таклиф қилгани ҳамда Иордания делегациясига кўрсатилаётган илиқ ва самимий қабул учун миннатдорлик билдирди.
Дипломатик муносабатлар тарихидаги илк олий даражадаги ташриф икки томонлама ҳамкорликда янги босқични бошлаб бериши ва уни кенг қамровли шериклик даражасига кўтаришга хизмат қилиши таъкидланди.
Ўзбекистон ва Иордания ўртасидаги анъанавий дўстлик ва кўп қиррали амалий ҳамкорлик муносабатлари мустаҳкамланиб бораётгани, икки мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар стратегиялари ўхшашлиги қайд этилди.
Етакчилар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида самарали ҳамкорлик олиб борилаётганини мамнуният билан қайд этиб, ташаббусларни ўзаро қўллаб-қувватлашни фаол давом эттириш зарурлигини таъкидладилар.
Икки мамлакат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги конструктив мулоқотни ва идоралар ўртасидаги яқин алоқаларни давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Икки томонлама савдо кўрсаткичларини каррасига ошириш, қўшма инвестиция лойиҳалари ва савдо шартномаларини амалга оширишга тайёрлик тасдиқланди.
Кимё ва тўқимачилик саноати, "ақлли" қишлоқ хўжалиги, геология, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика, туризм ва бошқа тармоқларда кооперацияни кенгайтиришга келишиб олинди.
Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашини ишга тушириб, жорий йил якунигача уларнинг илк йиғилишларини ўтказиш таклифи билдирилди. Икки мамлакатнинг етакчи компания ва ишлаб чиқарувчилари иштирокида Ўзбекистон–Иордания бизнес форумининг ўтказилиши ишбилармон доиралар ўртасида узоқ муддатли шериклик алоқаларини ўрнатишга хизмат қилади.
Маданий, таълим ва туризм соҳаларидаги алмашинувларни, шу жумладан қўшма маданият ҳафталиклари, концертлар, экспозиция ва кўргазмалар ўтказиш орқали янада фаоллаштиришга тайёрлик билдирилди.
Ўзбекистон ва Иордания халқлари ўртасидаги дўстлик алоқалари узоқ тарихга эга бўлиб, бугунги кунда янги босқичга кўтарилмоқда. Шу нуқтаи назардан, умумий маънавий меросни биргаликда ўрганиш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, икки мамлакат исломшунослик марказлари ва институтлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар бағрикенг ва маърифатли ислом ғояларини биргаликда илгари суриш зарурлиги ҳақида якдил фикрга келдилар. Давлатимиз раҳбари Подшоҳ Абдулла II томонидан бундан 10 йил олдин бошланган "Ақаба жараёни" ташаббусини юқори баҳолаб, ушбу муҳим ташаббуснинг навбатдаги йиғилишларидан бирини Самарқанд шаҳрида ўтказишни таклиф этди.
Икки мамлакат пойтахтлари ўртасида мунтазам авиақатновларнинг йўлга қўйилиши ва визасиз режим жорий қилиниши ишбилармонлик алоқалари ва ўзаро сайёҳлар оқимининг кўпайишига хизмат қилиши таъкидланди.
Глобал ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Музокаралар якунида Подшоҳ Абдулла II ибн ал-Ҳусайн давлатимиз раҳбарини Иорданияга ташриф билан боришга таклиф этди.

Президент Узбекистана и Король Иордании договорились вывести двустороннее сотрудничество на новый уровень
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития политического диалога и культурно-гуманитарных обменов, наращивания торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия.
В начале встречи Король Иордании выразил искреннюю признательность главе нашего государства за приглашение, а также теплый и радушный прием, оказываемый иорданской делегации.
Подчеркнуто, что первый в истории дипломатических отношений визит на высшем уровне откроет новый этап в двустороннем сотрудничестве и позволит вывести его на уровень всеобъемлющего партнёрства.
Отмечены укрепляющиеся отношения традиционной дружбы и многоплановое практическое сотрудничество между Узбекистаном и Иорданией, а также схожесть реализуемых в двух странах стратегий реформ.
Лидеры с удовлетворением отметили эффективное взаимодействие и подчеркнули необходимость активного продолжения обоюдной поддержки инициатив в рамках Организации Объединённых Наций, Организации исламского сотрудничества и других международных структур.
Подчеркнута необходимость продолжения конструктивного диалога между министерствами иностранных дел двух стран и тесных межведомственных контактов.
Подтверждена готовность к кратному увеличению показателей двусторонней торговли, практической реализации совместных инвестиционных проектов и торговых контрактов.
Достигнута договоренность о наращивании кооперации в таких сферах, как химическая и текстильная промышленность, «умное» сельское хозяйство, геология, здравоохранение и фармацевтика, туризм и других отраслях.
Предложено запустить Межправительственную комиссию и Деловой совет, провести их первые заседания уже к концу текущего года. Установлению долгосрочных партнерских связей между деловыми кругами послужит проведение узбекско-иорданского бизнес-форума с участием ведущих компаний и производителей двух стран.
Выражена готовность к дальнейшей активизации культурных, образовательных и туристических обменов, в том числе путем проведения совместных недель культуры, концертов, экспозиций и выставок.
Дружественные связи между народами Узбекистана и Иордании имеют давнюю историю и сегодня получают новый импульс к развитию. В данном контексте обсуждены вопросы развития сотрудничества в области совместного изучения общего духовного наследия, укрепления сотрудничества между исследовательскими центрами и институтами исламоведения двух стран.
Стороны пришли к единому мнению о необходимости совместного продвижения идей толерантного и просвещенного ислама. Глава нашего государства высоко оценил инициативу Короля Абдаллы II «Акабский процесс», запущенную 10 лет назад, и предложил провести одно из предстоящих заседаний этой важной инициативы в городе Самарканде.
Отмечено, что запуск регулярных авиарейсов между столицами двух стран и введение безвизового режима будут способствовать росту деловых контактов и увеличению взаимного туристического потока.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам глобальной и региональной повестки.
В завершение переговоров Король Абдалла II ибн аль-Хусейн пригласил главу нашего государства совершить визит в Иорданию.