Ўзбекистон Президенти расмий ташриф билан Хитойда бўлади
Ўзбекистон етакчиси 31 август - 1 сентябрь кунлари Тяньцзинь шаҳрида ўтадиган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлиси ва "ШҲТ плюс" форматидаги саммитда иштирок этади.
Тадбирлар кун тартибидан устувор йўналишларда кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтириш ва ташкилот фаолиятини янада такомиллаштиришнинг долзарб жиҳатлари ўрин олган. Унинг якунида Тяньцзинь декларацияси, хавфсизлик, рақамли иқтисодиёт, "яшил" саноат, энергетика, туризм ва бошқа соҳаларда шерикликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қаратилган қўшма ҳужжатлар ва қарорлар қабул қилиниши режалаштирилган.
2 сентябрь куни Пекин шаҳрида давлатимиз раҳбари ХХР Раиси Си Цзиньпин билан музокаралар ўтказади, шунингдек, Хитой расмий шахслари ва етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашувлар ўтказади. Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилади.
Ўзбекистон Президенти 3 сентябрь куни Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 80 йиллигига бағишланган тантанали тадбирларда иштирок этади.

Президент Узбекистана совершит официальный визит в Китай
31 августа – 1 сентября лидер Узбекистана примет участие в заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества и саммите в формате «ШОС плюс», которые пройдут в городе Тяньцзине.
В повестку дня мероприятий включены актуальные аспекты расширения многостороннего сотрудничества в приоритетных направлениях и дальнейшего совершенствования деятельности организации. По итогам планируется принятие Тяньцзиньской декларации, совместных документов и решений, направленных на развитие и укрепление партнерства в области безопасности, цифровой экономики, «зеленой» промышленности, энергетики, туризма и других сферах.
2 сентября в городе Пекине глава нашего государства проведёт переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, а также встречи с официальными лицами и руководителями ведущих компаний Китая. Будут рассмотрены вопросы углубления узбекско-китайских отношений всепогодного всестороннего стратегического парнтнерства и наращивания практического взаимодействия.
3 сентября Президент Узбекистана примет участие в торжественных мероприятиях по случаю 80-летия Победы во Второй мировой войне.