Ўзбекистон Президенти Хитой Давлат кенгаши Бош вазири билан учрашув ўтказди
Кўп қиррали амалий ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодий, молиявий-инвестициявий ва гуманитар соҳаларда янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари ХХР Давлат кенгаши Бош вазири ва бутун Хитой халқини буюк Ғалабанинг 80 йиллиги ҳамда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Тяньцзинь саммити муваффақиятли ўтказилгани билан самимий табриклади.
Икки мамлакат етакчиларининг сиёсий иродаси ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон – Хитой муносабатлари янги даврда барча шароитларда стратегик шериклик ва кўп қиррали “етук” ҳамкорлик даражасига кўтарилгани таъкидланди.
Ўтган йили товар айирбошлаш 14 миллиард долларга етди ва барқарор ўсишда давом этмоқда. Бу кўрсаткични маҳсулот етказиб беришни кўпайтириш, экспорт ва импорт мутаносиблигини таъминлаш орқали 20 миллиард долларга етказиш имконияти борлиги қайд этилди.
Шу мақсадда Ўзбекистонда стандартларни уйғунлаштириш ва маҳсулотларни Хитой талаблари асосида сертификациялаш учун қўшма Квант метрология маркази ва Минтақавий саноат стандартлаштириш марказини очиш таклиф қилинди.
Қўшма лойиҳалар портфели 60 миллиард доллардан зиёдни ташкил этмоқда.
Бу галги ташрифга тайёргарлик доирасида “яшил” энергетика, геология, кимё, ноёб металларни чуқур қайта ишлаш, кўмир кимёси, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш ва рақамлаштириш, қишлоқ ва сув хўжалиги, уруғчилик, агровольтаика соҳаларида янги лойиҳа таклифлари шакллантирилди.
Илмий тадқиқотлар ва истиқболли стартапларни илгари суриш мақсадида Ўзбекистон – Хитой сунъий интеллектни ривожлантириш марказини ташкил этиш таклиф қилинди.
Хитойнинг етакчи банк-молия институтлари билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Камбағалликка қарши курашиш бўйича махсус қуйи қўмита йиғилиши ва жорий йилда Ўзбекистонда ўтказилаётган иккинчи Ҳудудлар форуми якунларига юқори баҳо берилди.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” стратегик темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича Ўзбекистон пудрат ташкилотларини жалб этган ҳолда амалий ишлар олиб борилмоқда.
Бу галги ташриф доирасида Маданият марказларини ўзаро очиш тўғрисида битим имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил Ўзбекистонда иккинчи Таълим форуми бўлиб ўтади. Чунцин шаҳрида илк бор Касб-ҳунар таълими форуми ўтказилди, ушбу йўналишда “Ўзбекистон – Хитой альянси” тузилди. Ўзбекистон ҳудудларида “Лу Бань устахоналари” очилади.
Тошкент ва Самарқанддаги Конфуций институтлари самарали фаолият юритаётгани таъкидланди.
Томонлар авиақатновлар сонини янада кўпайтириш ва сайёҳлар алмашинувини фаоллаштириш муҳимлигини қайд этдилар.
Якунда Президентимиз ХХР Давлат кенгаши Бош вазирини расмий ташриф билан Ўзбекистонга келишга таклиф этди.

The President of Uzbekistan meets with the Premier of the State Council of China
Issues of expanding multifaceted practical cooperation were considered, primarily in the trade and economic, financial, and investment, as well as humanitarian spheres.
At the beginning of the meeting, the Head of State warmly congratulated the Premier of the State Council of China and the entire Chinese people on the 80th anniversary of the Great Victory, as well as on the successful holding of the SCO summit in Tianjin.
It was emphasized that thanks to the political will and joint efforts of the leaders of the two countries, relations between Uzbekistan and China have reached the level of an all-weather comprehensive strategic partnership in a new era and “mature” multifaceted cooperation.
Last year, trade turnover reached $14 billion and continues to grow steadily. The potential to increase this figure to $20 billion was noted, including through expanding supplies and ensuring a balance between exports and imports.
For these purposes, it was also proposed to establish a joint Center for Quantum Metrology and a Regional Center for Industrial Standardization in Uzbekistan to harmonize norms and certify products based on Chinese requirements.
The portfolio of joint projects exceeds $60 billion.
In preparation for the current visit, a package of new project proposals was formed in the areas of green energy, geology, chemistry, deep processing of rare-earth metals, coal chemistry, modernization and digitalization of transport infrastructure, agriculture and water management, seed production, and agrivoltaics.
It was proposed to establish the Uzbekistan – China Center for Artificial Intelligence Development to promote scientific research and support promising startups.
Issues of deepening practical cooperation with China’s leading banking and financial institutions were also considered.
High appreciation was expressed for the results of the meeting of the special Subcommittee on Poverty Reduction and the second Forum of Regions, held this year in Uzbekistan.
Practical work is underway on the project for the construction of the strategic Uzbekistan – Kyrgyzstan – China railway, including the involvement of Uzbekistan contracting organizations.
The signing of the Agreement on the mutual establishment of cultural centers during the current visit was noted with satisfaction.
This year, the second Education Forum will be held in Uzbekistan. For the first time, a Vocational Education Forum was held in Chongqing, and the Uzbekistan – China Alliance in this area was established. Luban Workshops will be opened in the regions of Uzbekistan.
The fruitful activities of the Confucius Institutes in Tashkent and Samarkand were highlighted.
The parties also supported a further increase in the number of flights and the intensification of tourism exchanges.
In conclusion, the President of Uzbekistan invited the Premier of the State Council of China to pay an official visit to Uzbekistan.