Ўзбекистон Президенти Хитой Давлат кенгаши Бош вазири билан учрашув ўтказди
Кўп қиррали амалий ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодий, молиявий-инвестициявий ва гуманитар соҳаларда янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари ХХР Давлат кенгаши Бош вазири ва бутун Хитой халқини буюк Ғалабанинг 80 йиллиги ҳамда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Тяньцзинь саммити муваффақиятли ўтказилгани билан самимий табриклади.
Икки мамлакат етакчиларининг сиёсий иродаси ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон – Хитой муносабатлари янги даврда барча шароитларда стратегик шериклик ва кўп қиррали “етук” ҳамкорлик даражасига кўтарилгани таъкидланди.
Ўтган йили товар айирбошлаш 14 миллиард долларга етди ва барқарор ўсишда давом этмоқда. Бу кўрсаткични маҳсулот етказиб беришни кўпайтириш, экспорт ва импорт мутаносиблигини таъминлаш орқали 20 миллиард долларга етказиш имконияти борлиги қайд этилди.
Шу мақсадда Ўзбекистонда стандартларни уйғунлаштириш ва маҳсулотларни Хитой талаблари асосида сертификациялаш учун қўшма Квант метрология маркази ва Минтақавий саноат стандартлаштириш марказини очиш таклиф қилинди.
Қўшма лойиҳалар портфели 60 миллиард доллардан зиёдни ташкил этмоқда.
Бу галги ташрифга тайёргарлик доирасида “яшил” энергетика, геология, кимё, ноёб металларни чуқур қайта ишлаш, кўмир кимёси, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш ва рақамлаштириш, қишлоқ ва сув хўжалиги, уруғчилик, агровольтаика соҳаларида янги лойиҳа таклифлари шакллантирилди.
Илмий тадқиқотлар ва истиқболли стартапларни илгари суриш мақсадида Ўзбекистон – Хитой сунъий интеллектни ривожлантириш марказини ташкил этиш таклиф қилинди.
Хитойнинг етакчи банк-молия институтлари билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Камбағалликка қарши курашиш бўйича махсус қуйи қўмита йиғилиши ва жорий йилда Ўзбекистонда ўтказилаётган иккинчи Ҳудудлар форуми якунларига юқори баҳо берилди.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” стратегик темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича Ўзбекистон пудрат ташкилотларини жалб этган ҳолда амалий ишлар олиб борилмоқда.
Бу галги ташриф доирасида Маданият марказларини ўзаро очиш тўғрисида битим имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил Ўзбекистонда иккинчи Таълим форуми бўлиб ўтади. Чунцин шаҳрида илк бор Касб-ҳунар таълими форуми ўтказилди, ушбу йўналишда “Ўзбекистон – Хитой альянси” тузилди. Ўзбекистон ҳудудларида “Лу Бань устахоналари” очилади.
Тошкент ва Самарқанддаги Конфуций институтлари самарали фаолият юритаётгани таъкидланди.
Томонлар авиақатновлар сонини янада кўпайтириш ва сайёҳлар алмашинувини фаоллаштириш муҳимлигини қайд этдилар.
Якунда Президентимиз ХХР Давлат кенгаши Бош вазирини расмий ташриф билан Ўзбекистонга келишга таклиф этди.

Президент Узбекистана встретился с Премьером Государственного совета Китая
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового практического взаимодействия, прежде всего в торгово-экономической сфере, финансово-инвестиционной и гуманитарной сферах.
В начале встречи глава нашего государства сердечно поздравил Премьера Государственного совета КНР и весь китайский народ с 80-й годовщиной великой Победы, а также успешным проведением саммита ШОС в Тяньцзине.
Подчеркнуто, что благодаря политической воле и совместным усилиям лидеров двух стран узбекско-китайские отношения вышли на уровень всепогодного всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху и «зрелого» многопланового сотрудничества.
В прошлом году товарооборот достиг 14 миллиардов долларов и продолжает уверенно расти. Отмечен потенциал для доведения этого показателя до 20 миллиардов долларов, в том числе за счет увеличения поставок и обеспечения сбалансированности экспорта и импорта.
В этих целях также предложено создать в Узбекистане совместный Центр квантовой метрологии и региональный Центр промышленной стандартизации для гармонизации норм и сертификации продукции на основе китайских требований.
Портфель совместных проектов превышает 60 миллиардов долларов.
В рамках подготовки к нынешнему визиту сформирован пакет новых проектных предложений в сферах «зеленой» энергетики, геологии, химии, глубокой переработки редкоземельных металлов, углехимии, модернизации и цифровизации транспортной инфраструктуры, сельского и водного хозяйства, семеноводства, агровольтаики.
Предложено создать узбекско-китайский центр по развитию искусственного интеллекта для продвижения научных исследований и перспективных стартапов.
Также рассмотрены вопросы углубления практического взаимодействия с ведущими банковско-финансовыми институтами Китая.
Дана высокая оценка итогам заседания специального Подкомитета по борьбе с бедностью и второго Форума регионов в этом году в Узбекистане.
Ведется практическая работа по проекту строительства стратегической железной дороги Узбекистан – Кыргызстан – Китай, в том числе с привлечением узбекских подрядных организаций.
С удовлетворением отмечено подписание в ходе нынешнего визита Соглашения о взаимном открытии культурных центров.
В этом году в Узбекистане состоится второй Образовательный форум. Впервые проведён Форум профессионального образования в Чунцине, создан «Узбекско-Китайский альянс» в данном направлении. Будут открыты «Мастерские Лу Бань» в регионах Узбекистана.
Отмечена плодотворная деятельность институтов Конфуция в Ташкенте и Самарканде.
Стороны также выступили за дальнейшее увеличение числа авиарейсов и активизацию туристических обменов.
В завершение Президент нашей страны пригласил Премьера Госсовета КНР посетить Узбекистан с официальным визитом.