“Oʻzbekiston va Qatar – munosabatlarning yangi bosqichi: konstruktiv siyosiy muloqotdan oʻzaro manfaatli iqtisodiy hamkorlikka”
Xususan, faqat 2023-yilda Qatar amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy Oʻzbekiston Respublikasiga ikkita oliy darajadagi tashrif uyushtirdi. Mamlakatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev ham shu yili Qatar Amirligiga davlat tashrifi bilan bordi.
Oʻtkazilgan sammitlar yuqori samaradorligi va mazmunga boyligi bilan ajralib turdi. Buni imzolangan ikki tomonlama hujjatlarda belgilangan rejalar koʻlamida koʻrish mumkin.
Masalan, 12 milliard dollarlik 24 ta kelishuvga erishildi. Kelishuvlar oʻzaro manfaatdorlikning barcha strategik sohalarini qamrab oldi.
Eng muhimi, yuqorida tilga olingan oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlar Qatar-Oʻzbekiston munosabatlarining uzoq muddatli dinamikasini oldindan belgilab berdi.
Natijada, bugungi kunda ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlar yangi ruh va ko'lam kasb etmoqda. Bu, ayniqsa, 2025-yilda O'zbekiston-Qatar strategik hamkorlik shartnomasining ratifikatsiya qilinishida yaqqol namoyon bo'lmoqda.
Bundan tashqari, Strategik hamkorlik maqomiga mos keladigan institutsional tuzilmalar shakllanmoqda. Tashqi ishlar vazirlari boshchiligidagi Muvofiqlashtiruvchi kengash kabi mexanizmning joriy etilishi bu tendentsiyaning yorqin namunasidir.
Shu munosabat bilan, shu yilning avgust oyida Dohada bo'lib o'tgan Strategik hamkorlik bo'yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashning birinchi yig'ilishi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishda yana bir muhim qadam bo'lganini ta'kidlash kerak.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Dohaga bo'lajak tashrifini yuqoridagi jarayonlarning mantiqiy davomi deb hisoblash mumkin. Ushbu tadbir ikki tomonlama munosabatlarning yangi tarixiga yorqin sahifa yozishga qaratilgan.
Chunki turli darajadagi uzoq muddatli muzokaralar va uchrashuvlar tomonlarning strategik maqsadlarining mosligini va iqtisodiy rivojlanishning keyingi yo'llarining kesishishini namoyish etadi.
Xususan, "Yangi O'zbekiston - 2030" va "Qatar Vizyon - 2030" milliy rivojlanish dasturlarining mohiyati bir-biriga mos keladigan rivojlanish va odamlarga yo'naltirilgan rejalarda yotadi.
Ya'ni, ikki mamlakat rahbariyatining ham tashqi iqtisodiy aloqalar geografiyasini diversifikatsiya qilish va yangi texnologiyalar transferini ta'minlash orqali iqtisodiyotning yangi modeliga o'tish kabi o'xshash intilishlari bor.
Asosiy maqsad aholining farovonligini oshirish, davlat va jamiyat hayotini tubdan isloh qilish bo'lib qolmoqda. Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston va Qatar bir-biriga tayanch bo'la oladi.
Ikki mamlakat uchun o'zaro foydali bo'lgan iqtisodiy yo'nalishlarni tahlil qilish ham yuqoridagi fikrlarni tasdiqlaydi.
Birinchidan, O'zbekiston va Qatarning tashqi savdo tuzilmasi bir-birini to'ldirish bilan tavsiflanadi. Shu bilan birga, ikki mamlakat o'rtasidagi o'zaro savdoning hozirgi hajmi savdo aloqalarini rivojlantirish uchun hali ham katta salohiyat mavjudligidan dalolat beradi.
Chunki, Qatar Amirligining tashqi dunyo bilan savdo hajmi 2024-yilda 130 milliard dollarni tashkil etgan bo'lsa, O'zbekistonda bu ko'rsatkich 66 milliard dollarni tashkil etadi.
Bundan tashqari, ikki mamlakat yirik iste'mol bozori sifatida bir-biri uchun muhim ahamiyatga ega. O'zbekiston Markaziy Osiyoda eng katta demografik ko'rsatkichlarga ega (taxminan 40 million kishi).
Aholi tarkibida yoshlar mutlaq ko'pchilikni tashkil qiladi. Ya'ni, iqtisodiy faol odamlar soni ko'p. Ular yuqori iste'mol ehtiyojlari bilan boshqa yosh guruhlaridan sezilarli darajada farq qiladi.
Qatarning aholisi nisbatan kichik bo'lib, taxminan 3 million kishini tashkil etsa-da, uning aholisi yuqori xarid qobiliyati jihatidan boshqa mamlakatlardan ajralib turadi.
Masalan, turli reyting agentliklari Qatarning yillik jon boshiga to'g'ri keladigan yalpi ichki mahsulotini 70 000 dan 100 000 dollargacha deb baholamoqda. Bu dunyodagi eng yuqori ko'rsatkichlardan biridir.
Shu nuqtai nazardan, Qatar Amirligi O'zbekiston eksporti uchun muhim yo'nalishlardan biriga aylanishi mumkin. Xususan, Oʻzbekiston rangli metallar, elektr jihozlari, shuningdek, oziq-ovqat, toʻqimachilik va zargarlik buyumlari sohalarida katta imkoniyatlarga ega.
Oʻz navbatida, Oʻzbekiston Qatar uchun muhim strategik yoʻnalish boʻlgan oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashda asosiy davlatlardan biriga aylanishi mumkin.
Shu munosabat bilan, 2026-yilda Dohada oʻtkazilishi rejalashtirilgan Oʻzbekiston eksport salohiyatining “Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan” koʻrgazmasi juda muhim ahamiyatga ega ekanligini taʼkidlash kerak.
Bundan tashqari, tomonlar oʻrtasida imtiyozli savdo tizimini joriy etish masalasini muhokama qilmoqdalar.
Ikkinchidan, Qatar energetika sohasida katta imkoniyatlarga ega. Bu, bir tomondan, mamlakat gaz zaxiralari boʻyicha dunyoda uchinchi oʻrinda turishi bilan oʻlchanadi. neft zaxiralari bo'yicha o'n uchinchi o'rinda turadi.
Boshqa tomondan, Amirliklar neft va gaz resurslarini qidirishda energetika sanoatini geologik qidiruv va rivojlantirishda uzoq muddatli boy tajribaga ega.
Shuning uchun Qatar bu yo'nalishda O'zbekiston uchun muhim sherik bo'lishi mumkin. Axir, "Yangi O'zbekiston - 2030" rivojlanish dasturi aholi uchun energiya xavfsizligini ta'minlash eng muhim ustuvor vazifalardan biri ekanligini ko'rsatadi.
Ya'ni, Amirliklar O'zbekiston energetika tizimini isloh qilish, uning samaradorligini oshirish va energiya ishlab chiqarish sohalarini diversifikatsiya qilishda ishonchli sherik bo'lishi mumkin.
Uchinchidan, Qatar yuqori investitsiya imkoniyatlariga ega mamlakatlar qatoriga kiradi.
Amirliklarning yetakchi jamg'armasi - Qatar investitsiya boshqarmasi (QIA) - taxminan 500 milliard dollar nazoratiga ega.
Bundan tashqari, 2021-yildan beri QIA investitsiya siyosatida o'zgarishlar yuz berdi. An'anaga ko'ra, fond investitsiyalari AQSh va Yevropa bozorlariga yo'naltirilgan edi, ammo hozirda QIA Osiyo qit'asining rivojlanayotgan mamlakatlaridagi faoliyatini kuchaytirmoqda. Shu maqsadlar uchun Singapurdagi QIA muvofiqlashtirish ofisi 2021-yilda o'z faoliyatini boshladi.
O'zbekiston ham QIA qiziqish doirasidagi mamlakatlardan biriga aylanib bormoqda. Hozirda O'zbekiston infratuzilmani rivojlantirish, energetika, qishloq xo'jaligi va ishlab chiqarish sohalariga Qatar investitsiyalarini jalb qilish bo'yicha intensiv muzokaralar olib bormoqda.
Yuqoridagi sohalarda O'zbekiston bozoriga bir qator yetakchi Qatar kompaniyalarini kiritish rejalashtirilgan. Masalan, hozirda Qatar Pharma bilan hamkorlikda farmatsevtika ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, elektr avtobus ishlab chiqarish zavodini qurish, Qatar Mining va Petro White bilan mineral qazib olish va qayta ishlash sohasida hamkorlik qilish hamda Ariane Real Estate va Al Mana Group ishtirokida innovatsion shahar infratuzilmasini rivojlantirish kabi sohalar muhokama markazida.
Shunday qilib, yuqorida aytilganlarning barchasi O'zbekiston Qatarning tashqi iqtisodiy faoliyati uchun jozibador yo'nalishga aylanganidan dalolat beradi. Ya'ni, O'zbekiston Qatar kompaniyalari uchun yirik iqtisodiy sinov maydoniga aylanmoqda, uning muvaffaqiyati Qatarga Markaziy Osiyoning boshqa mamlakatlarida faoliyatini kengaytirishga yo'l ochadi.
O'zbekiston ham ushbu jarayonlardan manfaatdor. Qatar poytaxtining faoliyati mamlakatning rivojlanish strategiyasi maqsadlariga mos keladi. Shu sababli,
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Dohaga rejalashtirilgan tashrifi
har qachongidan ham mazmunli bo'lishi kutilmoqda. Yuqori darajadagi kutilayotgan sammit yuqorida muhokama qilingan barcha istiqbolli loyihalarda hal qiluvchi ahamiyatga ega bo'ladi.
Aziz Karimov,
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqaviy tadqiqotlar institutining yetakchi ilmiy xodimi

«Узбекистан и Катар – новый этап отношений: от конструктивного политического диалога к взаимовыгодному экономическому сотрудничеству»
В частности, только в 2023 году Эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани совершил два визита высокого уровня в Республику Узбекистан. В том же году глава нашей страны Шавкат Мирзиёев также посетил Эмират Катар с государственным визитом.
Проведенные саммиты отличались высокой эффективностью и содержательностью. Об этом свидетельствует масштабность планов, изложенных в подписанных двусторонних документах.
Так, было достигнуто 24 соглашения на сумму 12 миллиардов долларов США. Договоренности охватывают все стратегические направления, представляющие взаимный интерес.
Самое главное, что достигнутые на вышеупомянутых встречах высокого уровня договоренности предопределили долгосрочную динамику катарско-узбекских отношений.
В результате сегодня отношения между двумя странами обретают новый импульс и масштаб. Это особенно наглядно отражено в ратификации в 2025 году Соглашения о стратегическом сотрудничестве между Узбекистаном и Катаром.
Кроме того, формируются институциональные структуры, соответствующие статусу стратегического сотрудничества. Введение такого механизма,
как Координационный совет, возглавляемый министрами иностранных дел, является ярким примером этой тенденции.
В этой связи следует отметить, что первое заседание Координационного совета по стратегическому сотрудничеству, состоявшееся в Дохе в августе текущего года, стало очередным важным шагом в развитии двусторонних отношений.
Предстоящий визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Доху можно считать логическим продолжением вышеперечисленных процессов. Это событие призвано вписать яркую страницу в новую историю
двусторонних отношений. Поскольку долгосрочные переговоры и встречи на различных уровнях демонстрируют совместимость стратегических целей сторон и взаимосвязь путей дальнейшего экономического развития.
В частности, суть национальных программ развития «Новый Узбекистан – 2030» и «Видение Катара – 2030» заключается в согласованности планов развития и развития, ориентированных на нужды людей.
То есть, руководство обеих стран имеет схожие устремления, такие как переход к новой модели экономики посредством диверсификации географии внешнеэкономических связей и обеспечения трансфера новых технологий.
Главной целью остается повышение благосостояния населения, кардинальное реформирование жизни государства и общества. С этой точки зрения Узбекистан и Катар могут стать опорой друг для друга.
Анализ взаимовыгодных для двух стран экономических направлений также подтверждает вышеизложенные положения.
Во-первых, структура внешней торговли Узбекистана и Катара характеризуется взаимодополняемостью. В то же время, текущий объем взаимной торговли между двумя странами свидетельствует о наличии большого потенциала для развития торговых отношений.
Поскольку, если объем торговли Эмирата Катар с внешним миром в 2024 году составил 130 миллиардов долларов, то в Узбекистане этот показатель составляет 66 миллиардов долларов.
Кроме того, обе страны важны друг для друга как крупный потребительский рынок. Узбекистан имеет самые высокие демографические показатели в Центральной Азии (около 40 миллионов человек).
В составе населения молодежь составляет абсолютное большинство. То есть, численность экономически активного населения велика. Она существенно отличается от других возрастных групп своими высокими потребительскими потребностями.
Хотя население Катара относительно небольшое – около 3 миллионов человек, оно выделяется среди других стран высокой покупательной способностью.
Например, различные рейтинговые агентства оценивают годовой ВВП Катара на душу населения
в диапазоне от 70 000 до 100 000 долларов. Это один из самых высоких показателей в мире.
С этой точки зрения, Эмират Катар может стать одним из важных направлений узбекского экспорта. В частности, Узбекистан имеет большие возможности в сферах цветной металлургии, электротехники, а также продуктов питания, текстиля и ювелирных изделий.
В свою очередь, Узбекистан может стать одной из ключевых стран в обеспечении продовольственной безопасности, что является важным стратегическим направлением для Катара.
В этой связи следует отметить, что выставка «Сделано в Узбекистане»,
демонстрирующая экспортный потенциал Узбекистана, которую планируется провести в Дохе в 2026 году, имеет большое значение.
Кроме того, стороны обсуждают введение преференциальной
торговли между собой.
Во-вторых, Катар имеет большие возможности в энергетическом секторе. Это определяется, с одной стороны, тем, что страна занимает третье место в мире по запасам газа и занимает тринадцатое место по запасам нефти.
С другой стороны, Эмираты обладают многолетним богатым опытом геологоразведки и развития энергетической отрасли в области поиска нефтегазовых ресурсов.
Именно поэтому Катар может стать важным партнером для Узбекистана в этом направлении. Ведь программа развития «Новый Узбекистан – 2030» указывает на то, что обеспечение энергетической безопасности населения является одним из главных приоритетов.
То есть Эмираты могут стать надежным партнером в реформировании энергетической системы
Узбекистана, повышении ее эффективности и диверсификации направлений производства энергии.
В-третьих, Катар входит в число стран с высокими инвестиционными возможностями.
Ведущий фонд Эмиратов – Qatar Investment Authority (QIA) – управляет около 500 млрд долларов США.
Кроме того, с 2021 года произошли изменения в инвестиционной политике QIA. Традиционно инвестиции фонда были направлены на рынки США и Европы, но теперь QIA усиливает свою деятельность в развивающихся странах азиатского континента. В этих целях в 2021 году начал свою деятельность координационный офис QIA в Сингапуре.
Узбекистан также становится одной из стран, входящих в сферу интересов QIA. В настоящее время Узбекистан ведет интенсивные переговоры по привлечению катарских инвестиций в развитие инфраструктуры, энергетику, сельское хозяйство и
производственную сферу.
Планируется выход на узбекский рынок ряда ведущих катарских компаний по вышеуказанным направлениям. Например, в настоящее время в центре внимания такие направления, как локализация фармацевтического производства совместно с Qatar Pharma, строительство завода по производству электробусов, сотрудничество с Qatar Mining и Petro White в области добычи и переработки полезных ископаемых, а также развитие инновационной городской инфраструктуры с участием Ariane Real Estate и Al Mana Group.
Таким образом, все вышеперечисленное свидетельствует о том, что Узбекистан стал привлекательным направлением для внешнеэкономической деятельности Катара. То есть, Узбекистан становится крупным экономическим полигоном для катарских компаний, успех которого откроет Катару путь к расширению своей деятельности в других странах Центральной Азии.
Узбекистан также заинтересован в этих процессах. Деятельность катарского капитала соответствует целям стратегии развития страны. Именно поэтому
планируемый визит Президента Республики Узбекистан в Доху, как ожидается,
будет как никогда значимым. Ожидаемый саммит высокого уровня будет иметь решающее значение во всех перспективных проектах, обсуждаемых выше.
Азиз Каримов,
ведущий научный сотрудник Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан