Ўзбекистонда йирик энергетика қувватлари ишга туширилди ва навбатдагиларининг қурилиши бошланди
Тадбирда Бирлашган Араб Амирликлари энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл ал-Мазруий, Туркия Республикаси энергетика ва табиий ресурслар вазири Алпарслан Байрактар ва Озарбайжон Республикаси энергетика вазири Парвиз Шаҳбозов, Қирғиз Республикаси энергетика вазири Таалайбек Ибраев, шунингдек, Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Ислом тараққиёт банки ва бошқа молия институтлари, “ACWA Power” (Саудия Арабистони), “Aksa Enerji”, “Cengiz Enerji” (Туркия), “Masdar” (БАА), “China Energy”, “Datang”, “Sinoma”, “Poly”, “CNTIC”, “Eagle Rise” (Хитой), “EDF”, “Voltalia”, “TotalEnergies” (Франция), “Siemens Energy” (Германия) ва “Nebras Power” (Қатар) вакиллари ҳам қатнашди.
Янги объектлар – қарийб 11 миллиард долларлик 42 та энергия ишлаб чиқариш, сақлаш қувватлари ва бошқа инфратузилма иншоотлари – мамлакатимизда амалга оширилаётган миллий энергетика тармоғи салоҳиятини мустаҳкамлашга қаратилган кенг кўламли стратегиянинг бир қисмидир.
Қорақалпоғистон, Бухоро, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларида умумий қиймати 3,3 миллиард долларга тенг жами 3 минг 500 мегаваттли 16 та қуёш, шамол, иссиқлик ва гидро электростанциялари шулар жумласидан.
Тўлиқ қувватга чиққач, улар йилига 15 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқаради.
Натижада келгуси йилда “яшил” энергия ишлаб чиқариш ҳажми 23 миллиард киловатт-соатга етади. Ушбу қувватлар Ўзбекистон аҳолисининг йиллик электр энергия истеъмоли тўлиқ қопланишига хизмат қилади.
Энг муҳими, тоза энергия ҳисобига табиий газ сарфи салкам 7 миллиард куб метрга камаяди. Атмосферага 11 миллион тонна зарарли моддалар чиқишининг олди олинади.
Фойдаланишга топширилаётган лойиҳалар орасида 1 минг 245 мегаваттли 10 та энергия сақлаш тизими ҳам бор. Бу энергия энг кўп истеъмол қилинадиган тиғиз вақтларда қўшимча 1,5 миллиард киловатт-соат электр энергиясини тармоққа узатиш имконини беради.
Қўшимча равишда ишга туширилаётган 11 та йирик подстанция ва 420 километр юқори кучланишли тармоқлар тизимнинг барқарор ишлашига хизмат қилади.
Янги ташкил этилган йилига 15 мингта трансформатор ишлаб чиқарадиган “Angren Energo” ҳамда 155 та гидро-агрегат тайёрлаб берадиган “Uzhydopower” корхоналари иқтисодиётимизга муҳим ҳисса қўшади.
Давлатимиз раҳбари маросимдаги нутқида ушбу тарихий воқеа Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиши йўлидаги яна бир амалий қадам бўлишига ишонч билдирди.
– Бугун жадал суръатларда ўсиб бораётган иқтисодиётимиз ва аҳолининг талаб ҳамда эҳтиёжидан келиб чиқиб, энергетика тизимида катта ислоҳотларни амалга оширяпмиз. Биз бу йўналишда иккита муҳим мақсадга эришишни асосий вазифа қилиб белгилаганмиз. Биринчиси – барча тармоқ ва ҳудудлар учун ишончли ва узлуксиз энергия таъминотини йўлга қўйиш. Иккинчиси эса ана шу режамизни замонавий, экологик тоза ва қайта тикланувчи муқобил манбалар ҳисобидан амалга оширишдир, – деди Президентимиз.
Сўнгги йилларда энергетика тизимига 35 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилиниб, 9 минг мегаватт янги қувватлар ишга туширилгани таъкидланди.
Натижада электр ишлаб чиқариш ҳажми 2017 йилдаги 60 миллиард киловатт-соатдан жорий йилда 85 миллиард киловатт-соатга етди.
Эътиборли жиҳати, салкам 5 минг мегаваттли қуёш ва шамол, 400 мегаваттли гидро электр станциялари ишга туширилди. Жами генерация қувватларида “яшил” энергиянинг улуши бу йил 30 фоизга етказилади.
Бундан ташқари, хусусий сектор, аҳоли хонадонлари ва ижтимоий соҳа объектларида 2 минг мегаваттли кичик қуёш панеллари ўрнатилди. Уларда шу йилнинг ўзида қўшимча равишда 2 миллиард киловатт-соатга яқин муқобил энергия ишлаб чиқарилди. Шунингдек, бутун мамлакатимиз бўйлаб 69 минг километр электр тармоқлари, 14 мингта трансформатор ва юқори кучланишли подстанциялар янгиланди.
Соҳадаги бундай ўзгаришлар маҳаллий корхоналар ривожига ҳам катта туртки бермоқда. Ушбу корхоналар томонидан янги қурилаётган электр станциялари ва тармоқларига йил бошидан буён 700 миллион долларлик қурилиш материаллари, металл конструкциялар, кабель ўтказгичлар, электр қурилмалари етказиб берилди, лойиҳалаш-инжиниринг ва қурилиш хизматлари кўрсатилди.
Мисол учун, Норин каскад гидро электр станциясининг 38 мегаваттли илк гидро электр станцияси тўлиқ маҳаллий маҳсулотлардан фойдаланган ҳолда ишга туширилди.
Давлатимиз энергетика соҳасида эришилаётган улкан ютуқ ва марраларда инвесторлар ва мамалакатимизнинг халқаро шерикларининг беқиёс ҳиссаси борлигини қайд этди.
Ўзбекистон етакчиси келгуси 5 йилда 150 миллиард доллардан зиёд хорижий инвестициялар ҳисобидан минглаб саноат ва инфратузилма объектларини ишга тушириб, юқори даромадли иш ўринлари яратилишини маълум қилди.
IT, сунъий интеллект ва “буюмлар интернети” каби янги йўналишлардаги компанияларга жозибадор муҳит яратиш учун замонавий суперкомпьютер кластери ва дата-марказлар сонини кўпайтирш назарда тутилган.
Бунинг учун айни пайтда Саудия Арабистонининг “DataVolt” компанияси 3 миллиард долларлик инвестиция ҳисобига 500 мегаваттли дата-марказ қуриш бўйича лойиҳани амалга оширишга киришган.
Бундай кенг кўламли ишлар электр энергиясига бўлган талаб ва эҳтиёжни камида 1,5 баробарга оширади. Шу боис, Президент яқин келажакдаги режаларга тўхталиб ўтди.
Биринчидан, электр энергиясига ошиб бораётган эҳтиёжни қоплаш учун 2030 йилгача қўшимча 17 минг мегаваттдан ортиқ қайта тикланувчи энергия қувватлари ишга туширилади. Натижада “яшил” энергиянинг жами генерациядаги улуши 54 фоизга етказилади.
Янги қувватларни ягона энергия тизимига боғлаш учун юқори кучланишли 6 минг километр тармоқлар тортилади. Хусусан, келгуси йилнинг ўзида 1 минг километр тармоқлар ўтказилиб, подстанцияларда 6 минг мегаватт қўшимча қувватлар яратилади.
Иккинчидан, хорижий сармояларни давлат-хусусий шериклик асосида жалб этишни кенгайтириш. Жорий йилдан хусусий шериклик тамойиллари нафақат электр энергиясини ишлаб чиқариш, балки уни истеъмолчиларга етказиб беришда ҳам қўлланмоқда.
Хусусан, Туркиянинг “Aksa Elektrik” компанияси билан Самарқанд ҳудудий электр тармоқларини хусусий бошқарувга бериш бўйича келишувга эришилган.
Ушбу компания лойиҳа доирасида тармоқни операцион бошқарувга олиб, инвестиция киритади, тармоқларни модернизация қилади, йўқотишларни босқичма-босқич 2 баробарга камайтиради. Натижада ҳар йили ўртача 20 миллион доллар тежалади.
Шундай тажриба асосида келгуси йилда Жиззах ва Сирдарё, 2027 йилда Наманган ва Тошкент вилоятлари электр тармоқлари бошқаруви ҳам инвесторларга таклиф этилади.
Учинчидан, аҳолининг муқобил энергия манбаларидан фойдаланишини фаол қўллаб-қувватлаш.
Янги йилда 300 та маҳалла ҳудудида аҳоли билан кооперация орқали 107 мегаваттли қуёш станциялари ўрнатилади. Бу ижтимоий лойиҳа 30 мингта камбағал оилани “яшил” энергия билан таъминлаш имконини беради. Улар ўз эҳтиёжидан ортиқча электр энергиясини тармоққа узатиб, даромад топади.
Мамалакатимиз тадбиркорлари бу йил 40 мегаваттли кичик ва микро ГЭСлар қурди. Натижада 120 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилди ва улар қўшимча даромад манбаига эга бўлишди.
Келгуси йилда яна 65 мегаваттли кичик ва микро ГЭСлар барпо этилади. Ушбу лойиҳалар ҳисобига 80 мингта хонадонда электр таъминоти тубдан яхшиланади.
Тўртинчидан, яқинда Бразилияда ўтган COP-30 иқлим конференциясида мамлакатимиз ўз ташаббуси билан Париж битими доирасида муҳим мажбуриятни зиммасига олди: Ўзбекистонда 2035 йилгача зарарли газлар эмиссияси 50 фоизга қисқартирилиши мақсад қилинди.
Бу борада Жаҳон банки билан дунёда илк инновацион “iCRAFT” лойиҳаси ишга туширилди. Унинг доирасида Ўзбекистон томонидан камайтирилган 23 миллион тонна иссиқхона гази ҳисобга олинди. Халқаро даражада углерод бирликлари савдоси йўлга қўйилди.
Таъкидлаш жоиз, шу йилнинг ўзида 17 та йирик саноат корхонамиз “яшил” энергия бўйича халқаро сертификатлар тизимига ўтди. Келгуси икки йилда бундай корхоналар сони 100 тага етказилади.
Бешинчидан, қўшни давлатлар билан ягона энергетика бозорини яратиш бўйича шерикликни мустаҳкамлаш.
Минтақа гидроэнергетика салоҳиятидан самарали фойдаланиб, биргаликда бошқариш мақсадида келгуси йили Қирғизистон ва Қозоғистон билан “Қамбар-ота ГЭС-1” лойиҳасини молиялаштиришга киришилади.
Давлатимиз раҳбари Европага электр энергиясини экспорт қилиш бўйича “яшил коридор” лойиҳаси доирасида яқиндан ҳамкорлик қилаётган Озарбайжон ва Қозоғистон раҳбариятининг қатъий саъй-ҳаракатларини алоҳида эътироф этди.
– Биз бугун ишга тушираётган барча лойиҳалар иқтисодий ўсишни таъминлаб, келажак авлодларимиз учун янги имкониятлар эшигини очади. Бундай жадал ҳаракатларимиз ва ташаббусларимиз билан биз янгича моделдаги замонавий энергетика тизимини албатта тўлиқ барпо этамиз, – дея таъкидлади Президентимиз.
Тадбир якунида Ўзбекистон Президенти рамзий дастакни босиб, 42 та энергетика объектининг ишга туширилиши ҳамда навбатдаги 21 тасининг қурилиши бошланишига старт берди.

Введены в строй крупные мощности и дан старт строительству ряда новых объектов энергетики в Узбекистане
В мероприятии участвовали министр энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейль аль-Мазруи, министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Алпарслан Байрактар, министр энергетики Азербайджанской Республики Парвиз Шахбазов, министр энергетики Кыргызской Республики Таалайбек Ибраев, а также представители Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Исламского банка развития, ведущих компаний ACWA Power (Саудовская Аравия), Aksa Enerji, Cengiz Enerji (Турция), Masdar (ОАЭ), China Energy, Datang, Sinoma, Poly (Китай), EDF, Voltalia, TotalEnergies (Франция), Siemens Energy (Германия) и Nebras Power (Катар).
Новые объекты – 42 новые генерирующие, накопительные и производственные мощности и другая энергетическая инфраструктура на сумму 11 миллиардов долларов – являются частью реализуемой в нашей стране масштабной стратегии, направленной на укрепление потенциала национальной энергетики.
В их числе 16 солнечных, ветряных, тепловых и гидроэлектростанций общей стоимостью 3,3 миллиарда долларов и мощностью 3,5 тысячи мегаватт в Каракалпакстане, Бухарской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях.
Выйдя на полную мощность, они будут производить 15 миллиардов киловатт-часов электроэнергии в год.
В результате в следующем году объем вырабатываемой в стране «зеленой» энергии достигнет 23 миллиардов киловатт-часов. Это позволит в полной мере обеспечить годовую потребность населения Узбекистана в электроэнергии.
Самое важное, чистая энергия поможет сократить расход природного газа почти на 7 миллиардов кубометров. Будет предотвращен выброс в атмосферу 11 миллионов тонн вредных веществ.
Среди запускаемых проектов – 10 систем хранения энергии общей емкостью 1 тысяча 245 мегаватт. Это позволит во время пиковых нагрузок подавать в сеть дополнительно 1,5 миллиарда киловатт-часов электричества.
Дополнительно вводятся 11 крупных подстанций и 420 километров сетей высокого напряжения, что послужит стабильному функционированию энергосистемы.
Важный вклад в экономику внесут новые предприятия «Angren Energo» по выпуску 15 тысяч трансформаторов и «Uzhydropower» по изготовлению 155 гидроагрегатов в год.
Выступая на церемонии, глава нашего государства выразил уверенность, что это важное событие станет очередным практическим шагом на пути устойчивого развития Узбекистана.
– С учетом стремительного роста экономики и увеличивающихся потребностей населения, мы осуществляем масштабные реформы в энергетической сфере. В этой области мы определили две ключевые цели. Первая – обеспечить надёжное и бесперебойное энергоснабжение всех отраслей и регионов. Вторая – реализовать эту задачу преимущественно за счет современных, экологически чистых и возобновляемых источников энергии, – заявил Президент.
Отмечено, что за последние годы в энергетику было привлечено 35 миллиардов долларов иностранных инвестиций, введено в эксплуатацию 9 тысяч мегаватт новых мощностей.
В результате объем производства электроэнергии увеличился с 60 миллиардов киловатт-часов в 2017 году до 85 миллиардов в текущем году.
Особо важно, что запущены солнечные и ветровые станции суммарной мощностью около 5 тысяч мегаватт, а также гидроэлектростанции мощностью 400 мегаватт. Доля «зеленой» энергии в общем объеме генерации в этом году достигнет
30 процентов.
Кроме того, в частном секторе, в домохозяйствах и на социальных объектах установлено 2 тысячи мегаватт малых солнечных панелей. Только в этом году они обеспечили выработку почти 2 миллиардов киловатт-часов дополнительной возобновляемой энергии. По всей стране обновлены 69 тысяч километров электрических сетей, 14 тысяч трансформаторных пунктов и подстанций высокого напряжения.
Такие преобразования придают мощный импульс развитию отечественных предприятий. С начала года местные производители поставили для строящихся электростанций и сетей строительные материалы, металлические конструкции, кабельную продукцию и электротехническое оборудование, а также оказали проектно-инжиниринговые и строительные услуги на сумму 700 миллионов долларов.
К примеру, первая гидроэлектростанция Нарынского каскада мощностью 38 мегаватт была введена в эксплуатацию полностью на основе отечественного оборудования и материалов.
Лидер Узбекистана подчеркнул, что в этих достижениях и успехах есть огромная заслуга иностранных инвесторов и международных партнеров.
Глава нашего государства заявил, что в ближайшие 5 лет за счет свыше 150 миллиардов долларов иностранных инвестиций запланирован ввод тысячи промышленных и инфраструктурных объектов, создание множество высокооплачиваемых рабочих мест.
Чтобы создать привлекательные условия для компаний, работающих в таких новых направлениях, как IT, искусственный интеллект и «интернет вещей», предусмотрено создание суперкомпьютерных кластеров и дата-центров.
В этом контексте саудовская компания «DataVolt» уже приступила к реализации проекта по строительству дата-центра мощностью 500 мегаватт с объемом инвестиций в 3 миллиарда долларов.
Реализация таких масштабных проектов существенно увеличит спрос на электроэнергию – как минимум в 1,5 раза. В данном контексте Президент нашей страны остановился на дальнейших планах развития энергетики.
Во-первых, для покрытия растущей потребности в электроэнергии к 2030 году будут введены в эксплуатацию более 17 тысяч мегаватт мощностей возобновляемой энергетики. В результате доля «зеленой» энергии в общей генерации будет доведена до 54 процентов.
Для интеграции новых мощностей в единую энергосистему будет построено 6 тысяч километров линий электропередачи высокого напряжения. Уже в следующем году предстоит проложить 1 тысячу километров таких линий и построить подстанции мощностью 6 тысяч мегаватт.
Во-вторых, расширение привлечения иностранных инвестиций на основе государственно-частного партнерства. С текущего года принципы частного партнерства применяются
не только в производстве электроэнергии, но и в ее поставках.
В частности, достигнута договоренность с турецкой компанией «Aksa Elektrik» о передаче в частное управление региональных электрических сетей Самарканда.
Компания возьмет сеть в операционное управление, инвестирует в модернизацию, сократит потери вдвое, что позволит экономить ежегодно в среднем 20 миллионов долларов.
Аналогичным образом в будущем году инвесторам будет предложено управление электрическими сетями Джизакской и Сырдарьинской областей, а в 2027 году – Наманганской и Ташкентской.
В-третьих, активная поддержка перехода на альтернативные источники энергии.
В новом году в 300 махаллях на основе кооперации будут установлены солнечные станции общей мощностью 107 мегаватт. Эта социальная инициатива позволит обеспечить «зеленой» энергией 30 тысяч малообеспеченных семей, которые смогут передавать её излишки в сеть и получать дополнительный доход.
Предприниматели в этом году построили 40 мегаватт малых и микроГЭС. В результате произведено 120 миллионов киловатт-часов электроэнергии, а сами предприниматели получили новый источник дохода.
В следующем году будут построены еще 65 мегаватт малых и микроГЭС, что существенно улучшит электроснабжение 80 тысяч домохозяйств.
В-четвертых, на прошедшей в Бразилии климатической конференции COP-30 Узбекистан взял на себя важное обязательство в рамках Парижского соглашения – сократить выбросы парниковых газов на 50 процентов к 2035 году.
Совместно с Всемирным банком впервые начата реализация инновационного проекта «iCRAFT», в рамках которого учтено 23 миллиона тонн сокращенных Узбекистаном парниковых выбросов. Запущена система продажи углеродных единиц
на международном рынке.
Важно отметить, что только в этом году 17 крупных промышленных предприятий перешли на международную систему сертификации по «зеленой» энергии. В ближайшие два года число таких предприятий будет доведено до 100.
В-пятых, развитие партнерства с соседними странами в создании единого энергетического рынка.
В следующем году начнется финансирование проекта Камбаратинской ГЭС-1 совместно с Кыргызстаном и Казахстаном для эффективного и совместного использования гидроэнергетического потенциала региона.
Глава нашего государства также особо отметил решительные усилия руководства Азербайджана и Казахстана в рамках проекта создания «зеленого» коридора по экспорту электроэнергии в Европу.
– Все проекты, которые мы запускаем сегодня, станут источником устойчивого экономического роста и откроют новые возможности для будущих поколений. Благодаря таким целеустремленным шагам мы непременно сформируем современную энергетическую систему нового типа, - отметил лидер нашей страны.
В завершение, нажав на символический переключатель, Президент Узбекистана дал старт работе 42 энергетических объектов и строительству 21 нового проекта.