Халқаро туризм академияси Самарқанд кампуси ташкил этилади
Қарорга кўра, БМТнинг Бутунжаҳон туризм ташкилоти шафелигида ташкил этилган Халқаро туризм академияси Самарқанд кампуси (Академия) фаолиятининг мақсадли кўрсаткичлари этиб қуйидагилар белгиланди. Жумладан:
• дунёнинг энг нуфузли топ-10 рейтингига кирган таълим ташкилоти билан ҳамкорлик ўрнатиш ва мутахассислар тайёрлашни йўлга қўйиш;
• 1 ойгача бўлган малака ошириш ҳамда 8 ойгача бўлган қайта тайёрлаш ўқув курсларини ташкил этиш.
Мазкур академия “Ипак йўли” туризм ва маданий мерос халқаро университети тузилмасига киради. Муассасада ўқитиш Ўзбекистонда амалдаги таълим шаклларида ўзбек, рус ва инглиз тилларида амалга оширилади.
2025 йил 1 декабрдан:
• туризм соҳаси субъектлари мутахассислари шартнома асосида қайта тайёрланади ва малакаси оширилади.
• ҳар йили Бутунжаҳон туризм ташкилотига аъзо давлатларнинг 100 нафар иқтидорли мутахассисларига Академиянинг қайта тайёрлаш ва малака ошириш ўқув дастурларида таълим олиш учун махсус грант ажратилади.

Создание Самаркандского кампуса Международной академии туризма
По данному указу установлены следующие целевые показатели деятельности Самаркандского кампуса Международной академии туризма (Академии), созданной под эгидой Всемирной туристской организации ООН. В частности:
• Установление сотрудничества с образовательными организациями, входящими в топ-10 самых престижных мировых рейтингов, и подготовка специалистов;
• Организация курсов повышения квалификации продолжительностью до 1 месяца и курсов переподготовки продолжительностью до 8 месяцев.
Данная академия является частью структуры Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь». Обучение в учреждении будет проводиться на узбекском, русском и английском языках в соответствии с действующими в Узбекистане формами образования.
С 1 декабря 2025 года:
• Специалисты туристических организаций будут проходить переподготовку и повышение квалификации на контрактной основе.
• Ежегодно 100 талантливых специалистов из стран-членов Всемирной туристской организации получают специальные гранты на обучение в рамках программ переподготовки и повышения квалификации Академии.