Халқаро туризм академияси Самарқанд кампуси ташкил этилади
Қарорга кўра, БМТнинг Бутунжаҳон туризм ташкилоти шафелигида ташкил этилган Халқаро туризм академияси Самарқанд кампуси (Академия) фаолиятининг мақсадли кўрсаткичлари этиб қуйидагилар белгиланди. Жумладан:
• дунёнинг энг нуфузли топ-10 рейтингига кирган таълим ташкилоти билан ҳамкорлик ўрнатиш ва мутахассислар тайёрлашни йўлга қўйиш;
• 1 ойгача бўлган малака ошириш ҳамда 8 ойгача бўлган қайта тайёрлаш ўқув курсларини ташкил этиш.
Мазкур академия “Ипак йўли” туризм ва маданий мерос халқаро университети тузилмасига киради. Муассасада ўқитиш Ўзбекистонда амалдаги таълим шаклларида ўзбек, рус ва инглиз тилларида амалга оширилади.
2025 йил 1 декабрдан:
• туризм соҳаси субъектлари мутахассислари шартнома асосида қайта тайёрланади ва малакаси оширилади.
• ҳар йили Бутунжаҳон туризм ташкилотига аъзо давлатларнинг 100 нафар иқтидорли мутахассисларига Академиянинг қайта тайёрлаш ва малака ошириш ўқув дастурларида таълим олиш учун махсус грант ажратилади.

Samarkand Campus of the International Tourism Academy to be Established
According to the resolution, the following target indicators for the activities of the Samarkand Campus of the International Tourism Academy (Academy), established under the auspices of the UN World Tourism Organization, were established. In particular:
• Establishing cooperation with educational organizations included in the top 10 most prestigious world rankings and training specialists;
• Organizing advanced training courses of up to 1 month and retraining courses of up to 8 months.
This academy is part of the structure of the Silk Road International University of Tourism and Cultural Heritage. Education at the institution will be carried out in Uzbek, Russian and English languages, in accordance with the current forms of education in Uzbekistan.
From December 1, 2025:
• Specialists of tourism entities will be retrained and advanced on a contract basis.
• Every year, 100 talented specialists from member states of the World Tourism Organization are allocated special grants to study in the Academy's retraining and advanced training programs.