Ўзбекистон Президенти Япония иқтисодиёт, саноат ва савдо вазири билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон – Япония стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, савдо-инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда қўшма лойиҳаларни илгари суришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Япониянинг Ўзбекистон иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялари жадал ўсиб бораётганини мамнуният билан қайд этди. Сўнгги йилларда қўшма корхоналар сони 10 баравар, амалга оширилаётган лойиҳаларнинг умумий қиймати эса 20 миллиард доллардан ошди.
Савдо ва инвестиция алоқаларини мустаҳкамлаш, муқобил энергетика, карбонсизлантириш, ўта муҳим хомашё каби кўплаб соҳаларда саноат кооперациясини чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Қўшма дастур ва лойиҳаларни илгари суриш учун вазирлар даражасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия тузиш муҳим экани таъкидланди.
Япония ташқи савдони ривожлантириш ташкилоти (JETRO) ва МДҲ мамлакатлари билан савдо бўйича ассоциациясининг (ROTOBO) фаол иштирокида ишбилармонлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Узбекистана провел встречу с министром экономики, промышленности и торговли Японии
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений стратегического партнерства, расширения торгово-инвестиционного взаимодействия и продвижения совместных проектов.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил динамичный рост прямых инвестиций Японии в экономику Узбекистана. За последние годы количество совместных предприятий увеличилось в 10 раз, а совокупный портфель реализуемых проектов превысил 20 миллиардов долларов.
Особое внимание уделено укреплению торговых и инвестиционных связей, а также углублению промышленной кооперации в таких сферах, как альтернативная энергетика, декарбонизация, критическое сырье и многих других.
Подчеркнута важность создания межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству на уровне министров для продвижения совместных программ и проектов.
Достигнута договоренность о разработке программы мероприятий по дальнейшему укреплению деловых связей при активном участии Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO) и Ассоциации по торговле со странами СНГ (ROTOBO).