Ўзбекистон Президенти Япония халқаро ҳамкорлик банки билан шерикликни кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Мазкур етакчи молиявий институт билан стратегик шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Кейинги йилларда банк билан ҳамкорликдаги ижобий суръат мамнуният билан қайд этилди. Лойиҳаларнинг умумий портфели 5 миллиард доллардан ошган ҳамда нефть-кимё, энергетика, телекоммуникациялар, инфратузилма, енгил саноат ва бошқа соҳаларни қамраб олган.
Энергетика, транспорт, АT инфратузилмасини ривожлантириш, соғлиқни сақлаш тизимини модернизация қилиш ва бошқа устувор йўналишларда умумий қиймати 10 миллиард доллардан зиёд янги лойиҳаларни сифатли тайёрлаш ҳамда бошланганларининг натижадорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Ижтимоий соҳада давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини қўллаб-қувватлашга ҳамда хусусий секторни ривожлантиришга инвестицияларни кенгайтириш муҳим экани таъкидланди.
Ўз навбатида, бошқарувчи Нобумицу Хаяси шериклик натижаларини юқори баҳолади ва Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар дастурини қўллаб-қувватлашини билдирди.

Президент Узбекистана выступил за расширение сотрудничества с Японским банком международного сотрудничества
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства с данным ведущим финансовым институтом.
С удовлетворением отмечена позитивная динамика взаимодействия с Банком в последние годы. Совокупный портфель проектов превысил 5 миллиардов долларов и охватывает такие сферы, как нефтехимия, энергетика, телекоммуникации, инфраструктура, легкая промышленность и другие направления.
Особое внимание уделено вопросам качественной подготовки новых и повышения результативности начатых проектов на сумму свыше 10 миллиардов долларов в сферах энергетики, транспорта, развития IT-инфраструктуры, модернизации системы здравоохранения и других приоритетных направлениях.
Подчеркнута важность расширения инвестиций в поддержку проектов государственно-частного партнерства в социальной сфере, а также развития частного сектора.
В свою очередь, управляющий Нобумицу Хаяси высоко оценил результаты партнерства и выразил поддержку программе масштабных реформ, реализуемых в Новом Узбекистане.