Ўзбекистон Президенти Япония халқаро ҳамкорлик банки билан шерикликни кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Мазкур етакчи молиявий институт билан стратегик шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Кейинги йилларда банк билан ҳамкорликдаги ижобий суръат мамнуният билан қайд этилди. Лойиҳаларнинг умумий портфели 5 миллиард доллардан ошган ҳамда нефть-кимё, энергетика, телекоммуникациялар, инфратузилма, енгил саноат ва бошқа соҳаларни қамраб олган.
Энергетика, транспорт, АT инфратузилмасини ривожлантириш, соғлиқни сақлаш тизимини модернизация қилиш ва бошқа устувор йўналишларда умумий қиймати 10 миллиард доллардан зиёд янги лойиҳаларни сифатли тайёрлаш ҳамда бошланганларининг натижадорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Ижтимоий соҳада давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини қўллаб-қувватлашга ҳамда хусусий секторни ривожлантиришга инвестицияларни кенгайтириш муҳим экани таъкидланди.
Ўз навбатида, бошқарувчи Нобумицу Хаяси шериклик натижаларини юқори баҳолади ва Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар дастурини қўллаб-қувватлашини билдирди.

The President of Uzbekistan advocates for expanding cooperation with the Japan Bank for International Cooperation
Current issues of expanding the strategic partnership with this leading financial institution were discussed.
The positive dynamics of cooperation with the Bank in recent years were noted with satisfaction. The total project portfolio exceeded $5 billion and covers petrochemicals, energy, telecommunications, infrastructure, light industry, and other sectors.
Particular attention is paid to the high-quality preparation of new projects and to improving the effectiveness of ongoing projects valued at over $10 billion across energy, transport, IT infrastructure development, healthcare system modernization, and other priority areas.
The importance of expanding investment to support public-private partnership projects in the social sector, as well as to develop the private sector, was emphasized.
In turn, Governor Nobumitsu Hayashi highly appreciated the results of the partnership and expressed his support for the program of large-scale reforms being implemented in New Uzbekistan.