Ўзбекистон ва Туркия биринчи хонимлари "Анқара Палас" музейига ташриф буюрдилар
Анқаранинг тарихий марказида жойлашган музей қарийб минг квадрат метр майдонни эгаллаган салкам бир асрлик тарихга эга меъморий иншоот бўлиб, Туркиянинг бой маданий ва санъат меросини акс эттиради.
Музей экспозициясида тўқимачилик намуналари, чинни буюмлар, қўлёзмалар, дипломатик совғалар, республика асосчиси Мустафо Камол Отатуркнинг шахсий буюмлари, шунингдек, Усмонийлар ва республика даврига оид ашёлар намойиш этилмоқда. Тўпламда халқларимизнинг ўзаро маданий алоқаларидан яққол далолат берувчи Бухоро ҳунармандларининг ижод намуналари алоҳида ўрин эгаллаган.
Ташриф давомида меҳмонларга либослар коллекцияси, анъанавий каштачилик, сопол идишларга нақш чизиш ва қўғирчоқ ясаш жараёнлари намойиш этилди. Зироат Мирзиёева маданий меросни асраб-авайлаш муҳимлигини таъкидлаб, турк халқининг ушбу вазифага алоҳида эътибор билан ёндашишини қайд этди.
Шунингдек, гуманитар ҳамкорликни янада ривожлантириш икки томонлама муносабатларнинг муҳим йўналиши бўлиб қолиши, халқларимизни яқинлаштиришда маданиятнинг алоҳида ўрни борлиги таъкидланди.
Сўнгра икки мамлакат Биринчи хонимлари махсус маросимда иштирок этдилар. Унда давлат раҳбарлари Хатай вилоятида Ўзбекистон томонидан қурилган турар жой мажмуасини очдилар, шунингдек, Истанбулда Ўзбекистоннинг хориждаги биринчи таълим муассасаси бўладиган мактаб қурилишига старт бердилар.

Первые леди Узбекистана и Турции посетили музей «Анкара Палас»
Музей, расположенный в историческом центре Анкары, занимает площадь около одной тысячи квадратных метров и представляет собой архитектурный объект с почти вековой историей, отражающий богатое культурное и художественное наследие Турции.
Экспозиция музея включает образцы ткачества, фарфора, рукописи, дипломатические дары, личные вещи основателя республики Мустафы Кемаля Ататюрка, а также артефакты османского и республиканского периодов. Особое место в коллекции занимают изделия бухарских ремесленников, наглядно свидетельствующие о взаимном культурном влиянии и исторических связях народов.
В ходе визита гостьям были представлены коллекция платьев, процессы традиционной вышивки, росписи керамики и изготовления кукол. Зироат Мирзиёева отметила важность сохранения культурного наследия, подчеркнув особое отношение турецкого народа к этой миссии.
Также было подчеркнуто что дальнейшее развитие гуманитарного сотрудничества остается важным направлением двусторонних отношений, а культура играет ключевую роль в сближении народов.
Затем Первые леди двух стран приняли участие в церемонии, на которой главы государств открыли жилой комплекс, построенный узбекской стороной в провинции Хатай, а также дали старт строительству школы в городе Стамбуле, которая станет первым образовательным учреждением Узбекистана за рубежом.