Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази – туркий дунёнинг энг яхши музейи сифатида эътироф этилди
Бу ҳақда ташкилот Бош котиби Султон Раев Амир Темур таваллудининг 690 йиллигига бағишланган халқаро илмий конференция доирасида маълум қилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан қисқа муддатларда бунёд этилган мазкур Марказ бугунги кунда нафақат меъморий жиҳатдан ноёб иншоот, балки Шарқ ва Ғарб цивилизацияларини боғловчи рамзий кўприк сифатида ҳам юксак баҳоланмоқда. У ўзининг концепцияси, мазмун-моҳияти ва илмий-маърифий йўналиши билан ислом цивилизациясининг бунёдкорлик ва маърифатпарварлик салоҳиятини яққол намоён этмоқда.
Султон Раев Марказ раҳбариятига “Энг яхши музей” сертификатини тантанали равишда топширар экан, Президент Шавкат Мирзиёевнинг ислом цивилизацияси меросини чуқур ўрганиш ва уни жаҳон миқёсида тарғиб этишга қаратилган сиёсатини алоҳида эътироф этди:
— Ҳурматли Президент Шавкат Мирзиёевнинг алоҳида эътибори туфайли бугунги кунда Амир Темур мероси ва ислом маданияти чуқур ўрганилмоқда. Янги илмий ва бадиий асарлар яратилмоқда, замонавий илмий-маърифий марказлар барпо этилмоқда. Мен ишонч билан айта оламанки, дунёда бу каби марказнинг ўхшаши йўқ. Бу, шубҳасиз, Учинчи Ренессанс ғояларининг ёрқин ифодасидир. Баъзан дунёда фақат баёнотлар билан чекланилади. Аммо Ўзбекистон амалий ишлари ва аниқ натижалари билан намуна кўрсатмоқда.
Ўз навбатида, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухалиқов ҳам ушбу юксак эътироф ҳақида ўз фикрларини баён қилди:
— Муҳтарам Президентимизнинг бевосита ташаббуслари ва муаллифлик ғоялари асосида барпо этилган Марказимиз бугунги кунда туркий дунёнинг энг нуфузли мега-лойиҳаларидан бирига айланди. Унинг қурилишида давлатимиз раҳбари шахсан иштирок этиб, барча жараёнларга раҳбарлик қилди. Бугун ҳар бир ташриф буюрувчи меҳмон Марказдан бир олам таассурот билан қайтмоқда. Маълумки, ТУРКСОЙ — Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Ўзбекистон, Туркманистон, Туркия каби давлатларни бирлаштирган нуфузли халқаро ташкилот бўлиб, у кўпинча “Туркий дунёнинг ЮНЕСКО”си сифатида эътироф этилади. Бугунги кунда ушбу давлатлар музей мероси қарийб 1300 та музейни ўз ичига олади. Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази эса ўзининг бунёдкорлик ғояси, мазмунан чуқур концепцияси ва инновацион ечимлари билан мазкур музейлар орасида алоҳида ўрин эгаллаб, ноёб маданий-илмий феномен сифатида намоён бўлмоқда.
Шунингдек, Ф.Абдухалиқов Марказ фаолиятига халқаро миқёсдаги қизиқиш ортиб бораётганини алоҳида қайд этди. Хусусан, Венгрия ҳукумати Марказ тажрибасини ўрганиш ва шунга ўхшаш лойиҳани амалга ошириш бўйича ҳамкорликка қизиқиш билдирган. Германиянинг Бавария ҳудуди раҳбарияти эса исломни маърифат орқали тарғиб қилишга қаратилган ташаббусларни қўллаб-қувватлашга тайёр эканини маълум қилган.
Тадбир якунида ушбу мукофот Марказнинг юқори халқаро нуфузи, илмий ва маданий аҳамияти ҳамда туркий дунё миқёсидаги юксак эътирофининг ёрқин намунаси экани алоҳида таъкидланди.

Центр исламской цивилизации в Узбекистане признан лучшим музеем в тюркском мире.
Об этом заявил генеральный секретарь организации Султан Раев в рамках международной научной конференции, посвященной 690-летию со дня рождения Амира Тимура.
Этот Центр, построенный в короткие сроки по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, сегодня высоко ценится не только как архитектурно уникальное сооружение, но и как символический мост, соединяющий восточную и западную цивилизации. Своей концепцией, содержанием, сущностью и научно-образовательным направлением он наглядно демонстрирует творческий и просветительский потенциал исламской цивилизации.
Центр исламской цивилизации в Узбекистане признан «Лучшим музеем в тюркском мире» Международной организацией тюркской культуры — ТУРКСОЙ.
Торжественно вручая руководству Центра сертификат «Лучший музей», Султан Раев особо отметил политику Президента Шавката Мирзиёева, направленную на углубленное изучение наследия исламской цивилизации и его популяризацию в глобальном масштабе:
— Благодаря особому вниманию Достопочтенного Президента Шавката Мирзиёева, сегодня наследие Амира Тимура и исламская культура изучаются вглубь. Создаются новые научные и художественные произведения, строятся современные научно-образовательные центры. Могу с уверенностью сказать, что подобного центра в мире нет. Это, несомненно, яркое выражение идей Третьего Возрождения. Иногда мир ограничивается заявлениями. Однако Узбекистан подает пример своей практической работой и конкретными результатами.
В свою очередь, Фирдавс Абдухаликов, директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане, также выразил свои мысли по поводу этой высокой оценки:
— Наш Центр, созданный на основе непосредственных инициатив и авторских идей Достопочтенного Президента, сегодня стал одним из самых престижных мегапроектов в тюркском мире. Глава нашего государства лично участвовал в его строительстве и контролировал все процессы. Сегодня каждый посетитель покидает Центр с большим впечатлением. Как известно, ТУРКСОЙ — влиятельная международная организация, объединяющая такие страны, как Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан, Туркменистан и Турция, и часто признаваемая «ЮНЕСКО тюркского мира». Сегодня музейное наследие этих стран включает около 1300 музеев. Центр исламской цивилизации в Узбекистане, благодаря своей творческой идее, глубокой концепции и инновационным решениям, занимает особое место среди этих музеев и является уникальным культурно-научным феноменом.
Ф. Абдухаликов также отметил растущий международный интерес к деятельности Центра. В частности, правительство Венгрии выразило заинтересованность в изучении опыта Центра и сотрудничестве в реализации аналогичного проекта. Руководство Баварского региона Германии выразило готовность поддержать инициативы, направленные на продвижение ислама посредством просвещения.
В завершение мероприятия было подчеркнуто, что эта награда является ярким примером высокого международного престижа Центра, его научной и культурной значимости, а также высокого признания в тюркском мире.