Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида Хаттотлик мактаби ташкил этилди
Мазкур муҳим илмий-маърифий лойиҳа буюк саркарда Амир Темур таваллудининг 690 йиллигига бағишланган “Темурийлар даври хаттотлик мероси – анъаналар давомийлиги” мавзусидаги семинарда эълон қилинди.
Семинар ислом санъати, тарих ва филология соҳаларидаги етакчи мутахассисларни бирлаштириб, хаттотлик санъатининг маънавий ва маданий аҳамиятини кенг муҳокама қилиш учун муҳим майдон бўлди.
– Хаттотлик мактаби Ислом цивилизацияси марказида очиш ташаббуси 2025 йил 29 январида муҳтарам Президентимиз томонидан таклиф этилганди. Бир йил ўтгач, ушбу ташаббусни барча халқаро ташкилотлар қўллаб-қувватлаб, Темурийлар тамаддунига бағишланган конференция доирасида бу лойиҳага старт берилди. Хаттотлик мактабининг ташкил этилиши мамлакатимизда маданий меросни асраш ва тарғиб этишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларнинг мантиқий давомидир, – деди Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухаликов тадбир иштирокчиларига йўллаган нутқида.
Қайд этилганидек, Темурийлар даврида хаттотлик санъати юксак тараққиёт чўққисига кўтарилиб, маданий юксалиш рамзига айланган. Олимлар тақдим этган маълумотларга кўра, Амир Темур марказлашган давлат барпо этгач, турли ўлкалардан энг моҳир хаттотларни пойтахтга жамлаган. Сулс, настаълиқ ва куфий хат турлари ўзининг чўққисига чиқди. “Бойсунғур Қуръони” номи билан машҳур бўлган қўлёзма нусхалар битилди.
Халқаро экспертлар ушбу ташаббусни юқори баҳолади. Жумладан, IRCICA бош директори Маҳмуд Эрол Қилич ислом хаттотлигининг жаҳон маданиятидаги ўрни, унинг юксак эстетик ва маънавий қиймати ҳақида фикр билдирди. Туркия Қўлёзма асарлар бошқармаси раиси Жўшқин Йилмаз Сулеймания кутубхонасида сақланаётган ноёб қўлёзмалар ҳақида маълумот бериб, уларнинг катта қисми Марказий Осиё тарихи билан боғлиқ эканини таъкидлади. Буюк Британиядаги “Al-Furqan Islamic Heritage Foundation” директори Сали Шахсувари эса Темурийлар даврини ҳақиқий маърифий ва маданий уйғониш даври сифатида баҳолади.
Таъкидланишича, Хаттотлик мактаби нафақат таълим муассасаси, балки илмий-тадқиқот ва маданий марказ сифатида фаолият юритади. Унинг доирасида мутахассислар тайёрлаш, қўлёзмаларни сақлаш ва реставрация қилиш, шунингдек, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш режалаштирилган.

В Центре исламской цивилизации Узбекистана создана Школа каллиграфии
Об этом важном научно-образовательном проекте было объявлено на семинаре на тему «Наследие каллиграфии эпохи Тимуридов – преемственность традиций», посвященном 690-летию со дня рождения великого полководца Амира Тимура.
Семинар собрал ведущих специалистов в области исламского искусства, истории и филологии и стал важной площадкой для широкого обсуждения духовного и культурного значения искусства каллиграфии.
– Инициатива открытия Школы каллиграфии в Центре исламской цивилизации была предложена нашим уважаемым Президентом 29 января 2025 года. Год спустя эта инициатива получила поддержку всех международных организаций, и проект был запущен в рамках конференции, посвященной цивилизации Тимуридов. «Создание школы каллиграфии является логическим продолжением масштабных реформ, направленных на сохранение и популяризацию культурного наследия нашей страны», — заявил директор Центра исламской цивилизации Фирдавс Абдухаликов в своем выступлении перед участниками мероприятия.
Как отмечалось, в период правления Тимуридов искусство каллиграфии достигло своего пика развития и стало символом культурного подъема. По данным ученых, после установления Амиром Тимуром централизованного государства он собрал в столице самых искусных каллиграфов из разных стран. Расцвет достигли такие виды каллиграфии, как сулс, насталик и куф. Были созданы рукописные копии, известные как «Бойсунгурский Коран».
Международные эксперты высоко оценили эту инициативу. В частности, генеральный директор ИРЦИКА Махмуд Эрол Килич высказал свое мнение о месте исламской каллиграфии в мировой культуре, ее высокой эстетической и духовной ценности. Председатель Управления турецких рукописей Кошкин Йылмаз рассказал об уникальных рукописях, хранящихся в библиотеке Сулеймание, отметив, что большинство из них связаны с историей Центральной Азии. Сали Шахсувари, директор Фонда исламского наследия Аль-Фуркан в Великобритании, оценил эпоху Тимуридов как период подлинного просвещения и культурного пробуждения.
Было подчеркнуто, что Школа каллиграфии функционирует не только как образовательное учреждение, но и как научно-исследовательский и культурный центр. Планируется подготовка специалистов, сохранение и реставрация рукописей, а также развитие международного сотрудничества.