Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида Хаттотлик мактаби ташкил этилди
Мазкур муҳим илмий-маърифий лойиҳа буюк саркарда Амир Темур таваллудининг 690 йиллигига бағишланган “Темурийлар даври хаттотлик мероси – анъаналар давомийлиги” мавзусидаги семинарда эълон қилинди.
Семинар ислом санъати, тарих ва филология соҳаларидаги етакчи мутахассисларни бирлаштириб, хаттотлик санъатининг маънавий ва маданий аҳамиятини кенг муҳокама қилиш учун муҳим майдон бўлди.
– Хаттотлик мактаби Ислом цивилизацияси марказида очиш ташаббуси 2025 йил 29 январида муҳтарам Президентимиз томонидан таклиф этилганди. Бир йил ўтгач, ушбу ташаббусни барча халқаро ташкилотлар қўллаб-қувватлаб, Темурийлар тамаддунига бағишланган конференция доирасида бу лойиҳага старт берилди. Хаттотлик мактабининг ташкил этилиши мамлакатимизда маданий меросни асраш ва тарғиб этишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларнинг мантиқий давомидир, – деди Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухаликов тадбир иштирокчиларига йўллаган нутқида.
Қайд этилганидек, Темурийлар даврида хаттотлик санъати юксак тараққиёт чўққисига кўтарилиб, маданий юксалиш рамзига айланган. Олимлар тақдим этган маълумотларга кўра, Амир Темур марказлашган давлат барпо этгач, турли ўлкалардан энг моҳир хаттотларни пойтахтга жамлаган. Сулс, настаълиқ ва куфий хат турлари ўзининг чўққисига чиқди. “Бойсунғур Қуръони” номи билан машҳур бўлган қўлёзма нусхалар битилди.
Халқаро экспертлар ушбу ташаббусни юқори баҳолади. Жумладан, IRCICA бош директори Маҳмуд Эрол Қилич ислом хаттотлигининг жаҳон маданиятидаги ўрни, унинг юксак эстетик ва маънавий қиймати ҳақида фикр билдирди. Туркия Қўлёзма асарлар бошқармаси раиси Жўшқин Йилмаз Сулеймания кутубхонасида сақланаётган ноёб қўлёзмалар ҳақида маълумот бериб, уларнинг катта қисми Марказий Осиё тарихи билан боғлиқ эканини таъкидлади. Буюк Британиядаги “Al-Furqan Islamic Heritage Foundation” директори Сали Шахсувари эса Темурийлар даврини ҳақиқий маърифий ва маданий уйғониш даври сифатида баҳолади.
Таъкидланишича, Хаттотлик мактаби нафақат таълим муассасаси, балки илмий-тадқиқот ва маданий марказ сифатида фаолият юритади. Унинг доирасида мутахассислар тайёрлаш, қўлёзмаларни сақлаш ва реставрация қилиш, шунингдек, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш режалаштирилган.

A Calligraphy School was established at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan
This important scientific and educational project was announced at a seminar on the topic “The Heritage of Calligraphy of the Timurid Era - Continuity of Traditions”, dedicated to the 690th anniversary of the birth of the great commander Amir Temur.
The seminar brought together leading specialists in the fields of Islamic art, history and philology and became an important platform for a broad discussion of the spiritual and cultural significance of the art of calligraphy.
– The initiative to open a Calligraphy School at the Center of Islamic Civilization was proposed by our esteemed President on January 29, 2025. A year later, this initiative was supported by all international organizations, and this project was launched within the framework of a conference dedicated to the Timurid civilization. The establishment of a calligraphy school is a logical continuation of large-scale reforms aimed at preserving and promoting cultural heritage in our country, - said Firdavs Abdukhalikov, Director of the Center for Islamic Civilization, in his speech to the participants of the event.
As noted, during the Timurid period, the art of calligraphy reached its peak of development and became a symbol of cultural uplift. According to the information provided by scientists, after Amir Timur established a centralized state, he gathered the most skilled calligraphers from different countries in the capital. The types of Suls, Nasta'liq and Kufic calligraphy reached their peak. Manuscript copies known as the "Boysungur Quran" were completed.
International experts highly appreciated this initiative. In particular, Mahmud Erol Kilic, Director General of IRCICA, expressed his opinion on the place of Islamic calligraphy in world culture, its high aesthetic and spiritual value. The Chairman of the Turkish Manuscripts Directorate, Coşkin Yılmaz, gave information about the unique manuscripts stored in the Suleymaniye Library, noting that most of them are related to the history of Central Asia. Sali Shahsuvari, Director of the Al-Furqan Islamic Heritage Foundation in Great Britain, assessed the Timurid era as a period of true enlightenment and cultural awakening.
It was emphasized that the School of Calligraphy operates not only as an educational institution, but also as a scientific research and cultural center. It is planned to train specialists, preserve and restore manuscripts, as well as develop international cooperation.