Ўзбекистон Президенти Беларусь делегациясини қабул қилди
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенконинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон – Беларусь кўп қиррали шериклик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари бўлажак олий даражадаги тадбирларга тайёргарлик нуқтаи назаридан кўриб чиқилди.
Жорий йил май ойида Тошкент вилоятида бўлиб ўтган Ҳукуматлараро комиссия йиғилишининг самарали натижалари мамнуният билан қайд этилди.
Товар айирбошлаш ҳажми жорий йил бошидан буён 32 фоизга ортиб, барқарор ўсиб бормоқда. Қишлоқ хўжалиги, машинасозлик ва бошқа тармоқларда кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, шунингдек, маданий-гуманитар ва ҳудудлараро алоқаларни фаоллаштириш бўйича мувофиқлаштирилган чоралар кўриш муҳим экани таъкидланди.

Президент Узбекистана принял делегацию Беларуси
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-белорусских отношений многопланового партнерства в контексте подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены продуктивные итоги заседания Межправительственной комиссии, проведенной в мае этого года в Ташкентской области.
Устойчиво растут объемы товарооборота, который с начала года вырос на 32 процента. Реализуются проекты кооперации в сельском хозяйстве, машиностроении и других отраслях.
Подчеркнута важность принятия скоординированных мер по дальнейшему наращиванию торгово-экономического сотрудничества, активизации культурно-гуманитарного и межрегионального обмена.