Бугун, 18 июнь куни олий мартабали меҳмон Тошкентдаги Ислом цивилизацияси марказига ташриф буюрди.
Президент Франк-Вальтер Штайнмайерга Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва бошқа расмийлар ҳамроҳлик қилди.
Ислом цивилизацияси маркази тарихий ва замонавий илм-фанни уйғунлаштирган, қўлёзма манбаларни рақамли технологиялар асосида ўрганишга хизмат қилувчи йирик халқаро илмий-маданий мажмуадир.
Миллий меъморчилик анъаналари ва замонавий дизайн ёндашувлари уйғунлигида бунёд этилган марказнинг гумбазлари, пештоқлари ҳамда нафис нақш безаклари унинг бетакрор меъморий қиёфасини намоён этади.
Олий мартабали меҳмонга халқимиз тарихий тараққиётининг муҳим босқичларини ёритувчи “Исломдан аввалги цивилизациялар”, “Биринчи Ренессанс даври”, “Иккинчи Ренессанс даври”, “Ўзбекистон XX асрда” ҳамда “Янги Ўзбекистон – Янги Ренессанс” бўлимлари батафсил таништирилди. Ушбу экспозицияларда мазкур даврлар тарихи ноёб ашёлар, қўлёзма манбалар, фотоматериаллар ва замонавий мультимедиа воситалари орқали ёритилган.
Делегация вакиллари Қуръони карим залида бўлиб, ислом оламининг энг нодир ёдгорликларидан бўлган қадимий Усмон Мусҳафи билан танишди. Ушбу ноёб манба ўзининг улкан тарихий ва маданий аҳамияти билан ташриф буюрувчиларда катта таассурот қолдиради.
Германия Федератив Республикаси Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер давлатлараро маданий мулоқот ва маънавий яқинликни мустаҳкамлаб, глобал шароитда халқаро ҳамкорликни кучайтиришда Ислом цивилизацияси марказининг ўрни беқиёс эканлигини таъкидлади.

Президент Федеративной Республики Германия посетил Центр исламской цивилизации
Президента Франка-Вальтера Штайнмайера сопровождали министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов и другие официальные лица.
Центр исламской цивилизации — это крупный международный научно-культурный комплекс, объединяющий историческую и современную науку и служащий для изучения рукописных источников на основе цифровых технологий.
Купола, фасады и изящные орнаменты центра, построенные в гармонии с национальными архитектурными традициями и современными подходами к дизайну, отражают его уникальный архитектурный облик.
Почетному гостю подробно рассказали о разделах «Доисламские цивилизации», «Первый Ренессанс», «Второй Ренессанс», «Узбекистан в XX веке» и «Новый Узбекистан — Новый Ренессанс», которые освещают важные этапы исторического развития нашего народа. Эти экспозиции охватывают историю этих периодов посредством редких предметов, рукописных источников, фотоматериалов и современных мультимедийных средств.
Делегация посетила Зал Священного Корана и ознакомилась с древним Мусхафом Усмана, одним из самых редких памятников исламского мира. Этот уникальный источник произведёт глубокое впечатление на посетителей своим огромным историческим и культурным значением.
Президент Федеративной Республики Германия Франк-Вальтер Штайнмайер подчеркнул неоценимую роль Центра исламской цивилизации в укреплении межгосударственного культурного диалога и духовной близости, а также в укреплении международного сотрудничества в глобальном контексте.