Ўзбекистон Президенти Хитой билан технологик ва инвестициявий шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Учрашувда “China Energy Engineering Corporation”, “China Datang”, “Sinoma Energy Conservation”, “China Southern Power Grid”, “CAMCE”, “CNNC”, “State Nuclear Uranium Resource Development” компаниялари раҳбарлари ҳамда “The Export-Import Bank of China” ва “Bank of China” вакиллари иштирок этди.
Энергетика ва геология соҳаларида ўзаро манфаатли юқори технологик лойиҳаларни илгари суриш, банк-молия борасида амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон – Хитой ҳамкорлиги савдо-иқтисодиёт ва инвестиция йўналишларида жадал суръат билан ривожланиб бораётганини чуқур мамнуният билан қайд этди.
Йилнинг ўтган даврида товар айирбошлаш ҳажми 6 миллиард доллардан ошди, Хитойдан 8 миллиард доллардан зиёд тўғридан-тўғри инвестициялар ўзлаштирилди. Мамлакатимизда қарийб 6 мингта қўшма корхона муваффақиятли фаолият юритмоқда.
“Яшил” энергетика соҳасидаги лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди. Хитойнинг етакчи компаниялари иштирокида Ўзбекистонда қуёш ва шамол электр станциялари ҳамда энергияни сақлаш тизимлари қурилмоқда.
Ушбу лойиҳаларни тезлаштириш ҳамда фотоэлектр станциялар қувватини кенгайтириш, агровольтаикани жорий этиш ва электр узатиш линияларини қуриш каби янги ташаббусларни бошлаш режалари қўллаб-қувватланди.
Чиқиндиларни қайта ишлаш ҳисобига энергия ишлаб чиқариш, дата-марказлар ва бошқа замонавий технологик ечимларни ривожлантириш соҳасидаги алоқаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Тоғ-кон ва геология соҳаларидаги ҳамкорлик истиқболлари бўйича фикр алмашилди. Бу борада конларда биргаликда геология-қидирув ишларини олиб бориш ва уларни ўзлаштириш, муҳим хомашёни етказиб бериш соҳасида узоқ муддатли шерикликни йўлга қўйиш назарда тутилмоқда.
Музокараларда Хитойнинг йирик банклари билан молиявий ҳамкорликни кенгайтиришга устувор аҳамият қаратилди. Инфратузилмавий лойиҳаларни молиялаштириш, ирригация тизимларини модернизация қилиш, юқори тезликда ҳаракатланишга мўлжалланган автомобиль йўллари ва гидроэлектростанцияларини барпо этиш, қишлоқ хўжалиги техникасини етказиб бериш ҳамда кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув иштирокчилари давлатимиз раҳбарига проактив мулоқот учун миннатдорлик билдириб, эришилган келишувларни сўзсиз амалга оширишга қатъий интилишини тасдиқладилар.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения технологического и инвестиционного партнерства с Китаем.
Во встрече приняли участие руководители компаний «Китайская энергетическая инженерная корпорация», «Китайский датанг», «Синома энергосбережение», «Китайская южная энергетическая сеть», «CAMCE», «CNNC», «Государственная ядерная разработка урановых ресурсов», а также представители «Экспортно-импортного банка Китая» и «Банка Китая».
Были рассмотрены вопросы продвижения взаимовыгодных высокотехнологичных проектов в энергетическом и геологическом секторах, а также расширения практического сотрудничества в банковской и финансовой сфере.
Глава государства с глубоким удовлетворением отметил стремительное развитие узбекско-китайского сотрудничества в сфере торговли, экономики и инвестиций.
За прошедший год объем товарооборота превысил 6 миллиардов долларов, а прямые инвестиции из Китая составили более 8 миллиардов долларов. В нашей стране успешно функционируют почти 6 тысяч совместных предприятий.
Особое внимание было уделено продвижению проектов в области «зеленой» энергетики. С участием ведущих китайских компаний в Узбекистане строятся солнечные и ветровые электростанции, а также системы хранения энергии.
Была оказана поддержка планам по ускорению реализации этих проектов и запуску новых инициатив, таких как расширение мощностей фотоэлектрических установок, внедрение агровольтаики и строительство линий электропередачи.
Особое внимание было уделено развитию связей в области производства энергии из отходов, развитию центров обработки данных и другим современным технологическим решениям.
Состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в горнодобывающей и геологической отраслях. В этой связи планируется проведение совместных геологоразведочных и опытно-конструкторских работ на шахтах, а также установление долгосрочных партнерских отношений в области поставок важных сырьевых материалов.
Переговоры были сосредоточены на расширении финансового сотрудничества с крупными китайскими банками. Обсуждались вопросы финансирования инфраструктурных проектов, модернизации ирригационных систем, строительства скоростных автомагистралей и гидроэлектростанций, поставок сельскохозяйственной техники и поддержки малого и среднего бизнеса.
Участники встречи выразили благодарность главе государства за активный диалог и подтвердили твердое желание безоговорочно выполнить достигнутые договоренности.