Ўзбекистон Президенти Хитой билан технологик ва инвестициявий шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Учрашувда “China Energy Engineering Corporation”, “China Datang”, “Sinoma Energy Conservation”, “China Southern Power Grid”, “CAMCE”, “CNNC”, “State Nuclear Uranium Resource Development” компаниялари раҳбарлари ҳамда “The Export-Import Bank of China” ва “Bank of China” вакиллари иштирок этди.
Энергетика ва геология соҳаларида ўзаро манфаатли юқори технологик лойиҳаларни илгари суриш, банк-молия борасида амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон – Хитой ҳамкорлиги савдо-иқтисодиёт ва инвестиция йўналишларида жадал суръат билан ривожланиб бораётганини чуқур мамнуният билан қайд этди.
Йилнинг ўтган даврида товар айирбошлаш ҳажми 6 миллиард доллардан ошди, Хитойдан 8 миллиард доллардан зиёд тўғридан-тўғри инвестициялар ўзлаштирилди. Мамлакатимизда қарийб 6 мингта қўшма корхона муваффақиятли фаолият юритмоқда.
“Яшил” энергетика соҳасидаги лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди. Хитойнинг етакчи компаниялари иштирокида Ўзбекистонда қуёш ва шамол электр станциялари ҳамда энергияни сақлаш тизимлари қурилмоқда.
Ушбу лойиҳаларни тезлаштириш ҳамда фотоэлектр станциялар қувватини кенгайтириш, агровольтаикани жорий этиш ва электр узатиш линияларини қуриш каби янги ташаббусларни бошлаш режалари қўллаб-қувватланди.
Чиқиндиларни қайта ишлаш ҳисобига энергия ишлаб чиқариш, дата-марказлар ва бошқа замонавий технологик ечимларни ривожлантириш соҳасидаги алоқаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Тоғ-кон ва геология соҳаларидаги ҳамкорлик истиқболлари бўйича фикр алмашилди. Бу борада конларда биргаликда геология-қидирув ишларини олиб бориш ва уларни ўзлаштириш, муҳим хомашёни етказиб бериш соҳасида узоқ муддатли шерикликни йўлга қўйиш назарда тутилмоқда.
Музокараларда Хитойнинг йирик банклари билан молиявий ҳамкорликни кенгайтиришга устувор аҳамият қаратилди. Инфратузилмавий лойиҳаларни молиялаштириш, ирригация тизимларини модернизация қилиш, юқори тезликда ҳаракатланишга мўлжалланган автомобиль йўллари ва гидроэлектростанцияларини барпо этиш, қишлоқ хўжалиги техникасини етказиб бериш ҳамда кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув иштирокчилари давлатимиз раҳбарига проактив мулоқот учун миннатдорлик билдириб, эришилган келишувларни сўзсиз амалга оширишга қатъий интилишини тасдиқладилар.

The President of Uzbekistan stressed the importance of expanding technological and investment partnership with China
The meeting was attended by the heads of the companies "China Energy Engineering Corporation", "China Datang", "Sinoma Energy Conservation", "China Southern Power Grid", "CAMCE", "CNNC", "State Nuclear Uranium Resource Development", as well as representatives of "The Export-Import Bank of China" and "Bank of China".
Issues of promoting mutually beneficial high-tech projects in the energy and geology sectors, and expanding practical cooperation in banking and finance were considered.
The Head of State noted with deep satisfaction that Uzbek-Chinese cooperation in trade, economy and investment is developing rapidly.
Over the past year, the volume of trade turnover exceeded $6 billion, and direct investments from China amounted to more than $8 billion. Almost 6 thousand joint ventures are successfully operating in our country.
Particular attention was paid to promoting projects in the field of "green" energy. With the participation of leading Chinese companies, solar and wind power plants and energy storage systems are being built in Uzbekistan.
Plans to accelerate these projects and launch new initiatives such as expanding the capacity of photovoltaic plants, introducing agrovoltaics, and building power transmission lines were supported.
Particular attention was paid to relations in the field of energy production from waste processing, the development of data centers and other modern technological solutions.
An exchange of views was held on the prospects for cooperation in the mining and geology sectors. In this regard, it is envisaged to conduct joint geological exploration and development work in mines, as well as establish long-term partnerships in the field of supplying important raw materials.
The negotiations focused on expanding financial cooperation with major Chinese banks. Issues of financing infrastructure projects, modernization of irrigation systems, construction of high-speed highways and hydroelectric power stations, supply of agricultural machinery, and support for small and medium-sized businesses were discussed.
The participants of the meeting expressed gratitude to the head of our state for proactive dialogue and confirmed their firm desire to unconditionally implement the agreements reached.